نمایش آثار صنایع دستی خراسان شمالی در تركمنستان

6 فوریه 2016 - 12:50 dsfr.ir/8p5nr

نمایش آثار صنایع دستی خراسان شمالی در تركمنستان
شکری
هنرمندی در حال نواختن موسیقی مقامی خراسان شمالی

همزمان با «روزهای فرهنگی ایران»، نمایشگاه آثار صنایع دستی خراسان شمالی با حضور مقامات ایرانی، سفرا و وزرای ترکمنستان، وزیر فرهنگ تركمنستان و دانشجویان آکادمی هنر ترکمنستان در آكادمی علوم هنر عشق آباد افتتاح شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، در آیین افتتاحیه هفته فرهنگی استان خراسان شمالی در ترکمنستان، «آخادمراد نووایف»، رییس آكادمی هنر تركمنستان، سیدمحمد احمدی، سفیر و محمدجواد ابوالقاسمی، رایزن فرهنگی كشورمان، محمد سویدانلویی مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی حضور داشتند.

در آیین افتتاحیه این مراسم، «آناگلدی قاراجااوف»، وزیر فرهنگ تركمنستان طی سخنانی، اجرای برنامه های فرهنگی این مراسم را عاملی مثمرثمر در نزدیكی دو ملت و دولت دانست.

وی ضمن بیان اینكه رییس جمهوری تركمنستان سال 2016 میلادی را سال «احترام به میراث فرهنگی» نامگذاری كرده  است، گفت: هم اكنون در آغاز سال جدید میلادی به سر می بریم كه همزمان با آن، «روزهای فرهنگی ایران» برگزار شده است؛ این مهم، بیانگر اهتمام مسئولان دو كشور است.

در ادامه، ابراهیمی تركمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن ابراز سلام خود به ملت و دولت و ریاست جمهوری تركمنستان، گفت: تركمنستان كشوری زیبا و با فرهنگ است و از دوستان جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود. همسایه در كنار همسایه می تواند، خوشبخت باشد و ما در كنار شما، احساس خوشبختی می كنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی در حاشیه این مراسم از حضور خراسان شمالی و نمایشگاه آثار صنایع دستی استان گفت: برگزاری غرفه های معرق، منبت، سفال، خوشنویسی، نقاشی، احجام چوبی، گلیم، آویزهای ترکمن، نمد، پارچه بافی از جمله آثار صنایع دستی استان بود که در روزهای فرهنگی ایران به نمایش درآمد.

محمد سویدانلویی در ادامه به معرفی جاذبه های گردشگری استان خراسان شمالی پرداخت و گفت: با توزیع پوستر، کتابچه و بروشور و نمایش استندهای مختلف از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی به دانشجویان و هنرمندان و علاقه مندان ترکمنستان باعث مجذوب شدن بیشتر آنان به میراث کهن ایران شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1