بازار سمنان ساماندهی و مرمت شد

6 فوریه 2016 - 12:40 dsfr.ir/ly48o

بازار سمنان ساماندهی و مرمت شد
toptourism.ir
نمایی از بازار تاریخی سمنان

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: بازار تاریخی سمنان ساماندهی و مرمت شد.

به گزارش روابط  عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، «حسین خواجه بیدختی» اظهار داشت: با توجه به آسیب های وارد شده به بازار سمنان، كار مرمت و ساماندهی بازار با انجام پی بندی پی های فرسوده و آسیب دیده، مرمت سقف و گنبدها و مرمت موضعی برخی عناصر متصل به بازار از جمله حمام های نخست و ناسار و ... انجام شد.

وی افزود: کف فرسوده بازار نیز حدفاصل خیابان امام خمینی تا تکیه پهنه پس از اصلاح تاسیسات زیربنایی با همکاری اداره آب و فاضلاب، برق منطقه ای و مخابرات پس از زیرسازی های لازم و اجرای کانال فاضلاب برای دفع آب های سطحی با صرف اعتباری بالغ بر 235 میلیون ریال به طول 220 متر مربع ساماندهی و مرمت شد.

بیدختی با قدردانی از انسجام دستگاه های اجرای ذیربط برای مشاركت در مرمت كف فرسوده بازار گفت: تمام عملیات مرمت کف سازی برای رعایت رفاه حال کسبه و شهروندان به صورت شبانه انجام شده است.

بازار تاریخی سمنان از بناهای با ارزش بافت تاریخی و از بناهای دوره قاجار است و به شماره 1740 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نور داخل بازار به وسیله نورگیرهای شیشه ای بزرگی که بر بالای هر طاق ساخته شده است تامین می شود. عناصر کالبدی بازار سمنان را کاروانسرا، حمام، مسجد، تیمچه و تکیه تشکیل می دهند. سردر شمالی بازار، آجرکاری شده و دارای پایه های سنگی و پشت بغل های زیبای کاشی کاری است. کتیبه ای از کاشی لاجوردی که قسمتی از سوره مبارکه (اقراء) به خط ثلث را در بر دارد بر بالای سردر به چشم می خورد.

بازار جنوبی یا بازار حضرت از خیابان امام خمینی شروع و به تکیه بزرگ پهنه و محله اسفنجان ختم می شود. سردر شمالی بازار حضرت مشابه سردرشمالی بازار جنوبی است. بازار طوری ساخته شده که در تابستان خنک و در زمستان نسبتا گرم است.

راسته بازار شهر و بازار حضرت کنونی در اصل به هم متصل بوده و راسته بازار اصلی شهر را تشکیل می داده است ولی در زمان پهلوی اول به دلیل خیابان کشی و شهرسازی آن دوران، بازار بزرگ به وسیله خیابان امام خمینی فعلی به دو قسمت تقسیم شده است که اکنون به آن بازار شمالی و بازار جنوبی یا بازار حضرت می گویند. این مکان از امکان تجاری بسیار مهم گذشته و حاضر سمنان است.

بازار سمنان از خیابان شهدا شروع و تا خیابان امام خمینی ادامه می یابد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1