21 ژوئن 2024 - 03:03

کل محور فیروزکوه-قائمشهر تا نوروز 95 تبدیل به بزرگراه می شود

6 فوریه 2016 - 11:10 dsfr.ir/re9y6

جاده فیروزکوه

وزیر راه و شهرسازی طول کل پروژه احداث باند دوم محور هراز را 63 کیلومتر خواند و گفت: کل پروژه تا اواخر سال 95 یا اوایل سال 96 افتتاح می شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛ عباس آخوندی پنج شنبه 15 بهمن در مراسم افتتاح 8 کیلومتر از باند دوم محور هراز حدفاصل پل بلده تا پنجاب در جمع خبرنگاران گفت: جاده های منتهی به شمال از محورهایی هستند که به شدت مورد توجه مردم ایران قرار دارند.

وی با بیان اینکه طول کل پروژه احداث باند دوم محور هراز 63 کیلومتر است افزود: محور هراز به دلیل اینکه به میانه استان مازندران وارد می شود و کوتاه ترین مسیر اتصال تهران به شمال کشور است از یک موقعیت استثنایی و حساس برخوردار است بنابراین نه تنها تعریض جاده هراز بلکه طراحی مجدد این محور در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد که بخشی از آن جاده قدیم و بخش دیگر محور جدید خواهد بود.

وی با بیان اینکه 20 رشته تونل به طول 17 کیلومتر در کل مسیر قرار دارد گفت: حدود 17 درصد مسیر را این تونل ها تشکیل می دهند. همچنین در طول محور هراز 29 دستگاه پل به طول 3200 متر اجرا می شود که از دره های عمیق عبور می کنند. علاوه بر این حدود 32 کیلومتر علمیات دیوارسازی در طول محور هراز قرار دارد که بین 7 تا 17 متر ارتفاع این دیوارها است لذا جاده سازی در محور هراز یک جاده سازی معمولی نیست به طوری که هزینه تمام شده هر کیلومتر جاده در محور هراز 5 برابر هزینه تمام شده در جاده های معمولی کشور است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: 55 کیلومتر از عملیات اجرایی در محور هراز باقی مانده که 8 کیلومتر آن افتتاح شد. از این 8 کیلومتر 2 رشته تونل به طول 1775، 230 متر پل و مابقی مسیر را دیوارسازی شامل می شد.

این عضو کابینه دولت تدبیر امید با تاکید بر اینکه در نظر داریم به منظور تسهیل تردد و سفر ایمن مسافران 12 کیلومتر دیگر از 55 کیلومتر باقی مانده تا قبل از ایام نوروز به بهره برداری برسد گفت: محور هراز به 3 فاز تقسیم شده که یک فاز از ابتدای تهران به سمت هراز حدفاصل آبشار تا زیارباغ به طول 8 کیلومتر، یک فاز از زیارباغ تا بایجان به طول 30 کیلومتر و فاز سوم از بایجان تا پارک جنگلی به طول 25 کیلومتر است که تلاش ما این است 20 کیلومتر از فاز سوم که مسیر بسیار سختی است تا ایام نوروز افتتاح شود.

آخوندی افزود: در ابتدای فاز نخست این پروژه یک تونل با عنوان تونل آبشاران وجود دارد که بخش اعظم آن تکمیل شده ضمن اینکه من از پیمانکاران درخواست کردم تا عملیات اجرایی آن تا ایام نوروز تکمیل شود.

وی با بیان اینکه کل مسیر هراز تا اواخر سال 95 و اوایل 96 افتتاح می شود گفت: این پروژه بیش از 1200 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که تاکنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و برای تکمیل  آن حدود 670 میلیارد تومان دیگر نیاز است.

آخوندی در باره سایر محورهای منتهی به شمال کشور نیز گفت: تلاش می کنیم کل محور فیروزکوه-قائمشهر تا ایام نوروز تبدیل به بزرگراه شود و در ایام نوروز مورد استفاده مسافران قرار گیرد. علاوه براین عملیات اجرای پروژه آزادراه تهران-شمال نیز به خوبی در حال انجام است و 5 پیمانکار پروژه در حال فعالیت هستند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تا ایام نوروز 3 کیلومتر از آزادراه قزوین-رشت نیز به بهره برداری می رسد.

1