معاون رئیس جمهوری:

آرامگاه کنونی بایزید بسطامی در شان این عارف بزرگ نیست

5 فوریه 2016 - 11:20 dsfr.ir/813v5

آرامگاه کنونی بایزید بسطامی در شان این عارف بزرگ نیست
میثم رودکی
آرامگاه بایزید بسطامی

با هدف ثبت جهانی مجموعه تاریخی بایزید بسطامی، طرح ساماندهی این مجموعه اجرایی می شود.

"معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان؛ مسعود سلطانی فر روز پنجشنبه 15 بهمن ماه در بسطام شاهرود به خبرنگاران گفت: به منظور بهبود شرایط مجموعه تاریخی بایزید بسطامی، طرح جامع ساماندهی این مجموعه اجرا می شود.

وی در حاشیه بازدید از مجموعه تاریخی بسطام از وضعیت فعلی این مجموعه انتقاد کرد و افزود: طرح جامع ساماندهی این مجموعه با استفاده از مشاوران توانمند و با اختصاص ردیف مشترک ملی و استانی عملیاتی می شود.

وی با اشاره به لزوم مشارکت سازمان میراث فرهنگی، مسئولان استان سمنان و شهرستان شاهرود برای اجرای طرح جامع ساماندهی مجموعه تاریخی بایزید بسطامی، خاطرنشان کرد: این مجموعه گنجینه ارزشمند شهر نمونه گردشگری بسطام است.

سلطانی فر وجود آرامگاه عارف نامی بایزید بسطامی، امامزاده محمدبن جعفر صادق (ع)، برج کاشانه، حوزه علمیه، مسجد جامع در مجموعه تاریخی بسطام را از آثار کم نظیر این مجموعه تاریخی عنوان کرد.

معاون رئیس جمهوری ساماندهی آرامگاه عارف بزرگ تاریخ ایران بایزید بسطامی تا پیش از فرا رسیدن نوروز 95 را خواستار شد و گفت: آرامگاه کنونی بایزید بسطامی در شان این عارف بزرگ و این مجموعه تاریخی نیست. وی تاکید کرد: ساماندهی این مجموعه نیازمند همت، تفاهم و مشارکت مسئولان استان سمنان و شهرستان شاهرود دارد.

بیشتر بناهای تاریخی شهر بسطام در شهرستان شاهرود در استان سمنان، در دوره های قبل از سلجوقی تا قاجار ساخته شده و شامل بقعه متبرکه امام زاده محمدبن جعفر صادق (ع) و آرامگاه بایزید بسطامی، صومعه بایزید، مسجد بایزید و ایوان الجایتو، آرامگاه غازان، مسجد و منار سلجوقی و مسجد جامع و برج کاشانه و مدرسه شاهرخیه است.

این بناها از معماری زیبا و جالبی برخوردارند به عنوان مثال گچ بری های ارزنده ای در دو محراب یکی در مسجد جامع و دیگری در مسجد مجموعه بایزید قرار دارد که در نوع خود، یک شاهکار گچبری است.

بایزید بسطامی ملقب به سلطان العارفین بزرگ ترین عارف قرن سوم هجری و از بزرگان اهل تصوف است که در سال های 161 تا 234 می زیسته است و آرامگاه وی اکنون زیارتگاره بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است.

شهر بسطام در 6 کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار دارد.

مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در سفر یک روزه به استان سمنان علاوه بر بازدید از آثار تاریخی بسطام، دامغان و مهدیشهر، یک هتل 5 ستاره را در سمنان افتتاح و از فرهنگ واژگان زبان سمنانی رونمایی کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1