صعود سراسری کوهنوردان کشور به قله تفتان

5 فوریه 2016 - 10:50 dsfr.ir/aa5xf

صعود سراسری کوهنوردان کشور به قله تفتان
حسین امانی
صعود کوهنوردان 10 کشور به قله تفتان در خاش

300 کوهنورد از سراسر کشور به مناسبت سی و هفتمین سالگرد پیرورزی انقلاب اسلامی از 15 بهمن به مدت دو روز به قله 4050 متری تفتان «بام شرق ایران» صعود کردند.

"رئیس هیات کوهنوردی سیستان و بلوچستان"

به گزارش دنیای سفر، مراسم افتتاحیه صعود سراسری کوه تفتان چهارشنبه شب در تالار ملاصدرا دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.

رئیس هیات کوهنوردی سیستان و بلوچستان در این مراسم گفت: این هیات در راستای معرفی هرچه بیشتر و بهتر جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان به ویژه کوه زیبای تفتان این صعود را با موافقت فدارسیون برنامه ریزی کرده است. استانداری سیستان و بلوچستان و بسیاری از دستگاه های اجرایی استان نظیر دانشگاه سیستان و بلوچستان، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و هلال احمر این هیات را در برگزاری هر چه بهتر این صعود همرامی می کنند.

غلامرضا مالکی ادامه داد: زیبایی های کوه تفتان از دامنه تا قله آن به ویژه تصاعد دائمی بخار و گازهای گوگردی از سه دهانه آتشفشانی نیمه فعال آن خاطره بیادماندنی برای کوهنوردان کشور رقم خواهد زد و پیش بینی می شود این امر سبب جذب بیش تر ورزشکاران کشور در آینده نزدیک به استان شود.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان خاش نیز گفت: برنامه صعود به تفتان گسترده است و از 10 کشور خارجی نیز مهمانانی حضور دارند. وی ادامه داد: در راستای انجام این صعود 100 نفر از امدادگران کشور که 40 نفرشان از استان هستند کار خدمات دهی و امدادرسانی را بر عهده دارند.

حسین زهی از کلنگ زنی پایگاه امداد کوهستان خاش با حضور مقامات کشوری و استانی همزمان با انجام همین برنامه صعود به تفتان خبر داد.

کوه تفتان قله های متعدد دارد که بلندترین آن ها با 4050 متر ارتفاع آتشفشانی نیمه فعال است و همچنان گاز گوگرد از آن خارج می شود و کوتاه ترین آن نیز 1500 متر ارتفاع دارد.

صعود به قله تفتان در چهار فصل سال امکان پذیر است فقط در فصل زمستان به دلیل وزش بادهای سنگین و سرد عموما بسیار دشوار است.

گفتنی است؛ تفتان در فاصله 30 کیلومتری شمال خاش و 180 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1