مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان؛

پل تاریخی اورگان ثبت ملی می شود

4 فوریه 2016 - 10:30 dsfr.ir/zg82n

پل تاریخی اورگان ثبت ملی می شود
شکوهی
پل تاریخی اورگان در شهرستان چادگان

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از تصویب ثبت ملی پل تاریخی اورگان در نشست شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ فریدون الهیاری در نشست شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان عنوان کرد: پل اورگان اولین پل تاریخی زاینده رود در مبدأ این رود است که در شهرستان چادگان و در منطقه چنارود واقع شده است.

وی افزود: این پل محور اتصال روستاهای پیرامون بوده و یکی از راه های اصلی ارتباطی محور غرب استان با منطقه چهارمحال و بختیاری به شمار می رود، با این وصف بر اساس بررسی های به عمل آمده این نکته مبرهن است که شالوده های این پل متعلق به پیش از اسلام بوده و سپس در ادوار مختلف اسلامی به کرات مورد مرمت و حتی بازسازی قرار گرفته است.

الهیاری در همین راستا تأکید کرد: در دوران صفوی با توجه به وجود مساجد و حمامهای متعدد، مشخص است که منطقه از رونق فراوانی برخوردار بوده است. با این وصف پل تاریخی اورگان در ادوار پس از دوران صفوی بر اثر بروز سیلاب های متعدد ویران شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان درباره چگونگی باز سازی این پل تاریخی اظهار داشت: بر اساس کتیبه های موجود، پل کنونی، پس از تخریب پل قدیمی در سال 1308 خورشیدی به دستور مرحوم آیت الله العظمی بروجردی و به همت یکی از بزرگان منطقه با نام حاج خلیل استکی و همچنین فرزندانش حاج آقا محمد و حاج احمد آقا طی دو سال و نیم با یاری مردم منطقه به طور کامل باز سازی شد، معمار این پل تاریخی بر اساس اسناد موجود محمد نورائی نجف آبادی است.

شایان ذکر است در نشست شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان، طرح مقدماتی ثبت ملی پل اورگان مطرح و با اکثریت آراء به تصویب رسید.

گفتنی در ادامه این نشست مقرر شد تا نقشه های ثبتی پل بر اساس طرح مطالعاتی تکمیل و پرونده این پل تاریخی جهت مرحله پایانی فرآیند ثبت به شورای فنی سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1