5 اکتبر 2021 - 03:36

بزرگ ترین هتل ایران نه جاده دارد نه تابلو

4 فوریه 2016 - 10:00 dsfr.ir/nq2eh

جاده نیمه کاره ای که قرار است مسیر دسترسی به هتل اسپیناس پالاس باشد

یک ماه پیش هتلی در شمال تهران افتتاح شد که عنوان بزرگ ترین هتل ایران را بر خود دارد. هتلی با 75 هزار مترمربع زیربنا، بیش از 500 اتاق و سوئیت و ظرفیت بیش از هزارو 500 نفر اقامت در هر شب.

با این حال میهمانان این هتل که طبق آمارهای قسمت پذیرش آن بیشتر از 80 درصدشان خارجی هستند و اغلب از کشورهای اروپایی، برای رسیدن به آن با دو مشکل عمده مواجه اند؛ مشکل اول راه پیدا کردن و رسیدن به آن است. برای یافتن مسیر درست رسیدن به هتل در خیابان ها، اتوبان ها و مناطق اطراف هیچ تابلویی نصب نشده است. مشکل دوم هم زمانی به چشم می آید که به نزدیک ترین محل به هتل برسید. تنها راه رسیدن کنونی به ورودی آن، از یکی از کوچه های فرعی اطراف می گذرد، کوچه ای که شبانه روز در دو طرف آن خودرو پارک شده و در ضلع جنوبی اش نیز یک کارگاه ساختمانی نسبتا بزرگ با جرثقیل ها و ماشین های سنگین ساخت و ساز برپا شده است.

این هتل، اسپیناس پالاس نام دارد و هفتم دی ماه گذشته افتتاح شد و با حضور مسئولان عالی رتبه کشور از جمله معاون اول رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، تعدادی از نمایندگان مجلس، مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر تهران رسما آغاز به کار کرد.

اگرچه روز رسمی افتتاح، هفتم دی اعلام شد اما به درخواست مسئولان کشور، این هتل از حدود 3 ماه پیش پذیرش میهمانان را شروع کرده بود. میهمانانی که بخش عمده و اصلی آن ها را هیأت های تجاری، اقتصادی و سیاسی شامل می شد که از فرصت پیش آمده پس از توافق هسته ای، راهی ایران شده بودند تا زمینه افزایش همکاری ها و بستن قراردادهای اقتصادی، صنعتی، تجاری و سیاسی با ایران را برای شرکت ها یا کشورشان فراهم کنند. طبق اعلام مسئولان هتل اسپیناس بخش زیادی از اعضای هیأت هایی که در این مدت از کشورهای اروپایی شامل آلمان، ایتالیا و ... و همچنین چین، روسیه و دیگر کشورها به ایران آمده بودند محل اقامت شان همین هتل بود. هتلی که با طراحی و امکانات لوکس و داشتن 5 ستاره در فهرست هتل های معتبر و پیشنهاد داده شده در وب سایت «تریپ ادوایزر» رتبه بالایی دارد.

اما این امکانات و لوکس بودن فقط شامل فضای داخلی هتل است؛ فضای بیرونی و رو به روی هتل اما حکایت از چیز دیگری دارد. رو به روی ساختمان 28 طبقه اسپیناس پالاس اگر رو به شمال بایستی و کمی به سمت چپ حرکت کنی، با مسیری مواجه می شوی که بیشتر تداعی کننده یک جاده روستایی است که سال هاست معطل بودجه باقی مانده و به نظر قرار نیست ساخته شود. این مسیر از ابتدا قرار بود محل اصلی دسترسی به این هتل باشد اما هنوز کاری برای به سرانجام رساندن این مسیر که حدود 500 متر طول دارد، نشده است. این مسیر در صورت ساخته شدن به خیابان شقایق که در غرب میدان بهرود قرار دارد، متصل می شود و پس از آن به اتوبان یادگار امام می رسد که راحت ترین مسیر برای ورود و خروج از این هتل و رسیدن به مرکز شهر یا فرودگاه های امام خمینی و مهرآباد خواهد بود. با وجود این، مسیر کنونی که خودروهای ورودی و خروجی هتل از آن رفت و آمد می کنند، از ضلع شمالی و از طریق یک کوچه فرعی به نام کوچه شماره 33 انجام می شود. این کوچه کمی بالاتر از میدان بهرود در سعادت آباد واقع شده است و راه ورود به آن، عبور از یک بریدگی کوچک در خیابان کم عرضی به نام «عابدی» است.

معضل نداشتن جاده دسترسی مشخص برای این هتل البته فقط یکی از مشکلات پیداکردن آسان آن است. مشکل دیگر پیش از نزدیک شدن به این هتل برای میهمانانی که به سمت آن در حال حرکت هستند، رخ می دهد. ماجرا به این شرح است که اگر یک راننده تاکسی یا کسی که خودش پشت فرمان ماشین باشد، از هر کدام از مناطق یا اتوبان های اطراف بخواهد به این محل برسد، تقریبا راهی جز آزمون و خطا یا سؤال پرسیدن از رهگذران ندارد.

در طول مسیر، از مناطق و خیابان ها و میدان های اصلی شهرک غرب و سعادت آباد یا حتی میدان بهرود و اتوبان های آن حوالی مثل اتوبان یادگار امام، تابلویی برای راهنمایی شما جهت رسیدن به این هتل وجود ندارد. این در حالی است که تقریبا همه کسانی که قصد رفتن و رسیدن به این هتل را دارند مسافرانی هستند که با شهر غریبه اند و احتمالا فقط رانندگان تاکسی که این منطقه کم تردد شمال شهر تهران و خیابان ها و کوچه های اطراف آن را می شناسند، می توانند بدون کمک گرفتن از دیگران به ورودی آن برسند.

از یکی از رانندگان تاکسی فرودگاه امام که دو مسافر آلمانی را از فرودگاه امام به این هتل رسانده بود، در همین باره پرسیدم. او در این باره گفت: «وقتی در حال آمدن بودم یکی از همکارانم که قبل از من اینجا آمده بود برایم توضیح داد مسیر دسترسی به هتل کمی پیچیده است و تابلو ندارد و گفت چطور خودم را برسانم. اما با این حال وقتی رسیدم به نزدیکی بلوار پاکنژاد و بلوار پیام و بعد میدان بهرود، خیلی مطمئن نبودم چطور باید برسم که وسط مسیر از یک راننده شخصی پرسیدم».

این راننده تاکسی همچنین به کنده کاری های مربوط به پروژه فاضلاب تهران در کوچه و خیابان های اطراف اشاره کرد و گفت: «کوچه رسیدن به هتل خودش به اندازه کافی تنگ و باریک هست، این محوطه های کارگاهی فاضلاب هم وضع را بدتر کرده ولی خب در نهایت می شود مسافر را رساند جلوی در هتل، اما با مقداری سختی، چون قسمتی از کوچه هم خاکی است و پر از چاله».

هتل اسپیناس پالاس در سال 92 با وجود 70 درصد پیشرفت فیزیکی، به دلیل کمبود منابع مالی و پرداخت نشدن تسهیلاتی که از سوی دولت دهم به آن وعده داده شده بود، ساختش متوقف شد. درهمین رابطه مدیرعامل گروه هتل های اسپیناس گفته بود: «با وجود آنکه مسئولان سازمان میراث فرهنگی در دولت قبل برای پرداخت تسهیلات برای تکمیل این هتل وعده های بسیاری به ما دادند و حتی ساعت و زمان دقیق را مشخص کردند، اما هیچ اتفاق خاصی نیفتاد و اگر خلف وعده های مسئولان سازمان نبود، این هتل باید در تابستان سال 91 آماده می شد، اما با اتفاقاتی که افتاد دست کم بهره برداری هتل 2 تا 3 سال به تأخیر افتاد».

با این وضعیت در نهایت این هتل افتتاح شده است، اما باید دید مدیران آن چه می گویند. طبق گفته های علی اصغر امیری، صاحب و مؤسس هتل اسپیناس پالاس، تاکنون برای ساخت این هتل که فعلا فقط فاز اول آن؛ یعنی واحدهای اقامتی اش راه اندازی شده، 400  میلیارد تومان هزینه شده است. در فاز دوم قرار است تعدادی سالن همایش، مرکز نمایشگاهی و آمفی تئاتر و قسمت های دیگر در این مجموعه راه اندازی شود. علی اصغر امیری می گوید با پیگیری هایی که انجام شد، در نهایت در سال 93 یک سوم منابعی که قرار بود و مصوب شد، به صورت جز به جز به ما داده شد، اما باقی آن را هم ندادند، در صورت تأمین این تسهیلات فاز دوم را راه اندازی خواهیم کرد.

مدیران این هتل همچنین درباره مشکل نداشتن جاده دسترسی و نصب نشدن تابلویی که نشان دهنده مسیر درست رسیدن به هتل باشد، هم می گویند: داشتن جاده دسترسی به هتلی که به نوعی نماد صنعت هتل داری و میهمان پذیری کشورمان است، طبیعتا واجد اهمیت است؛ به همین دلیل ما منتظر راه اندازی این جاده هستیم که امیدواریم به زودی این مشکل حل بشود».

یوسف متقی، معاون فنی و عمرانی شهرداری منطقه 2 تهران که این محل در حوزه استحفاظی آنهاست درباره این جاده می گوید: «براساس طرح تفصیلی این منطقه از تهران، حتی پیش از ساخت این هتل یک خیابان 20 متری با آسفالت خور 12 متری و به طول 850 متر در این محل پیش بینی شده بود، که از اوایل امسال ساخت آن به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و حدود 4 میلیارد تومان هم هزینه برای آن تعیین شد که تا الان حدود 4 ماه است که پروژه ساخت آن شروع شده و 60 درصد هم پیشرفت فیزیکی داشته است؛ البته از 2 هفته پیش به این سو این جاده یک معارض ملکی پیدا کرده است و فردی ادعا کرده که اینجا قبلا زمین زراعی او بوده و به همین دلیل، با حکم دادگاه کارگاه ما را هم تعطیل کرده است؛ به همین دلیل هم در 2 هفته اخیر سرعت کار ما در این جاده کم شده است». این مقام مسئول در شهرداری منطقه 2 تهران همچنین درباره پایان این جاده می گوید: «اگر مشکل معارض آن حل شود، ما قول داده بودیم تا عید نوروز پیش رو، این جاده به بهره برداری برسد».

طبق گفته مدیران این هتل، طراحی و برخی تجهیزات به کار رفته در ساخت آن داخلی است، اما برخی دیگر از تجهیزات آن که امکان تهیه در داخل را نداشته، از کشورهایی مانند اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، آلمان و ترکیه وارد شده است. طراحی و نظارت بر ساخت قسمت هایی از فاز دوم شامل سالن همایش، زیر نظر متخصصاتی از آلمان، فرانسه ایتالیا و اسپانیا و سوئیس در حال انجام است.

براساس نرخ های اعلام شده از سوی این هتل، هزینه یک شب اقامت در ارزان ترین اتاق های این هتل 140 دلار و برای گران ترین اتاق آن بسته به امکانات و بزرگی آن 500 دلار است. نرخ هتل ها در ایران به دلیل سیاست های اعمال شده توسط سازمان میراث فرهنگی، شامل برخی قوانین می شود و به همین دلیل توسط شورایی مرکب از نمایندگان بخش دولتی و بخش خصوصی تعیین می شود.

با این حال مقایسه قیمت هتل های 5 ستاره ایران با برخی کشورهای همسایه حکایت از پایین تر بودن چشمگیر این قیمت ها دارد؛ تفاوتی که در پاره ای مواقع به حدود 2 تا 3 برابر نیز می رسد.  یکی از گران ترین اتاق های هتل اسپیناس پالاس، سوییتی است که در طبقات بالایی این هتل واقع شده است و به سوییت پرزیندنشال شناخته می شود. این سوییت در مجموع 700 متر مساحت دارد و شامل چندین اتاق مجزا، یک پذیرایی بزرگ و چندین سرویس بهداشتی و حمام مجلل است. در قسمت های مختلف این اتاق فرش های تمام ابریشم دستباف پهن شده و به دیوار اتاق هایش تلویزیون های بزرگ 55 تا 65 اینچی نصب شده است. این اتاق معمولا توسط سران بلندپایه دولت ها و همچنین رؤسای شرکت های بزرگ اقتصادی برای اقامت انتخاب می شود. مشابه این سوییت ها در برخی هتل های 5 ستاره در کشورهای اروپایی قیمتی در حدود 7 تا 8 هزار یورو برای هر شب نرخ گذاری شده است. میهمانانی که از پنجره اتاق های ضلع شمالی این هتل به بیرون نگاه می کنند، نمای کوه های شمال شهر تهران را خواهند دید. ارتفاعاتی که این روزها برف آن ها را سفیدپوش کرده و پیست های اسکی آن اسکی بازان زیادی را از گوشه و کنار جهان به تهران کشانده است.

نمای پنجره های ضلع جنوبی هم، تصویری 180 درجه از شهر تهران دارد، نمایی که از شرق تا غرب پایتخت معمولا دودگرفته ایران را می توان به راحتی در آن دید. البته اگر از همین پنجره ها کسی به پای ساختمان هتل نگاه کند چشمش به جاده نیمه کاره و ساخته نشده ای می افتد که قرار بود مسیر دسترسی به این هتل باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه شرق » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1