27 می 2020 - 06:17
عسگر اولادی تاکید کرد:

ضرورت ایجاد خط هوایی باری ایران - روسیه

3 فوریه 2016 - 17:30 dsfr.ir/u41wd

ضرورت ایجاد خط هوایی باری ایران - روسیه
7sobh.com
هواپیمای روسی

ایران برای افزایش صادرات مواد غذایی و کشاورزی، به خط باری هوایی با روسیه نیاز دارد.

"رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه"

اسدالله عسگر اولادی رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه درباره تعاملات ایران و روسیه گفت: در 200 سال اخیر فراز و نشیب های زیادی با دولت روسیه داشتیم و روابط ایران و روسیه بر تفاهم و دوستی بنا شده است.

وی افزود: هر سال 4 هیات به نقاط مختلف روسیه از جمله آستاراخان، سنت پترزبورگ و مسکو و ... اعزام و در 3 نمایشگاه حضور پیدا می کنیم. در روزهای آینده نمایشگاه پلاستیک و پتروشیمی و غذایی در روسیه برپا می شود و ما هیات هایی را به روسیه اعزام می کنیم.

عسگر اولادی تصریح کرد: روسیه در سال 40 میلیارد دلار مواد غذایی و کشاورزی وارد می کند که سهم ایران 50 میلیون دلار و سهم اروپا 10 میلیارد دلار است و به دلیل مشکلات ترکیه و اروپا فرصتی خوبی برای ایران فراهم شده است. برخی مشکلات تجارت با روسیه حل شده است و برخی دیگر باید برطرف شود و با توجه به اینکه مشکل روادید حل شده اما اکنون مشکل مالی وجود دارد زیرا پول روسیه روبل است و دلار و یورو دریافت نمی کند که از دولت خواهش می کنیم سازمانی، بانک یا بیمه ای، تنزل ارزش و نوسان شدید نرخ ارز را برای صادرکنندگان ما بیمه کند.

وی تصریح کرد: یکی از مواردی که باید ساماندهی شود تعرفه واردات به روسیه است که روسیه برای کالاهای ما تعرفه ویژه ای گذاشته است و تعرفه واردات و گمرکی در ایران 10 دلار و در روسیه 15 دلار است و در صحبت های که رئیس جمهور کشورمان با پوتین کرده قول حل این مسئله را داده است.

عسگر اولادی تاکید کرد: برخی از صادرکنندگان ما برای دریافت وام از بانک ها، صادرات شان را افزایش می دهند و در گمرک باقی می ماند و عوارض بیشتری پرداخت می کنند و بانک توسعه صادرات تنها 7 دلار حق انتقال دارد که در این مورد هم مشکلات اساسی داریم.

وی با بیان اینکه سبزی و صیفی ها از کالاهایی است که به حمل و نقل هوایی نیاز دارد، تصریح کرد: بسیاری از کالاهای ما از جمله سبزی و صیفی و برخی از کالاهای فاسدشدنی است و مسیر هوایی فعال با روسیه هستیم که از دولت برای حل این مشکل درخواست کمک کردیم تا هفته ای 2 روز پرواز از تهران به یکی از شهرهای روسیه داشته باشیم.

عسگر اولادی با تاکید بر اینکه بعد از برجام، دولت موفق به حل برخی از مشکلات شده است، گفت: تعرفه واردات به روسیه برای سایر کشورها از جمله ارمنستان، قزاقستان صفر شده است و برخی از افراد بخشی از کالاهای خود را به ارمنستان می برند و از آنجا به روسیه صادر می کنند.

وی تصریح کرد: بیش ترین خریداران ما از جنوب روسیه است و باید هفته ای یک پرواز از ایران به جنوب روسیه داشته باشیم که از معاون اول تقاضا کردیم.

عسگر اولادی با بیان اینکه عمده صادرات روسیه به ایران؛ میلگرد، کاغذ و چوب است، گفت: ما کالاهای پتروشیمی با ارزش 200 میلیون دلار صادر می کنیم که با تحولات اخیر قطعا افزایش می یابد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری واحد مرکزی خبر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1