چونک؛ پنجره ای تخصصی برای معرفی صنایع دستی

6 فوریه 2016 - 14:00 dsfr.ir/4r515

چونک؛ پنجره ای تخصصی برای معرفی صنایع دستی
دنیای سفر
چونک، وب سایت تخصصی فروش صنایع دستی

وب سایت چونک یکی از روزنه هایی است که می تواند هنرمند را از هر بخش ایران به مصرف کننده وصل کند.

صنایع دستی جزئی از تاریخ و هویت ایران است که هر کدام سابقه ای چند صد ساله و گاه چند هزار ساله دارند و شیوه زیست و معیشت مردمان هر دیار را مشخص می کنند. با این حال ورود کالاهای چینی در هر منطقه اعم از لاله جین همدان یا مرکز بازار اصفهان نشان دهنده تمهید جدی برای احیا و توجه بیشتر به این بخش است.

وب سایت چونک به ادعای مدیرعامل آن به عنوان اولین مرجع رسمی صنایع دستی یکی از روزنه هایی است که می تواند هنرمند را از هر بخش ایران به مصرف کننده وصل کند. در همین راستا دنیای سفر در گفت و گو با نقیبی مدیرعامل این وب سایت از او درباره دلایل شکل گیری این وب سایت و فعالیت های آن پرسید.

  • چونک از چه سالی و با چه هدفی آغاز به کار کرد؟

این وب سایت از ابتدای آبان 93 آغاز به فعالیت و تیمی متشکل از دانشجویان و دانش آموختگان مدیریت دانشگاه تهران روی این پروژه کار کردند. به این ترتیب نزدیک به یک و نیم سال است که چونک به عنوان یک سایت تخصصی در حوزه صنایع دستی فعالیت می کند. ما به طور مستقیم با هنرمندان سراسر کشور در ارتباط هستیم و سعی کردیم هنرمندان ایرانی در نقاط مختلف در آن حضور داشته باشند. دسترسی آسان، کاهش ترافیک و آلودگی هوا، امکان خرید در تممی ساعات شبانه روز و ارسال محصولات در کوتاه ترین زمان از مزایای خرید صنایع دستی به صورت اینترنتی است که در ما در چونک نیز آن ها را دنبال می کنیم. همچنین در این وب سایت ما رسالت خود را حذف واسطه ها و عرضه تولیدات صنایع دستی تمام استان های کشور با مناسب ترین قیمت قرار داده و در نظر داریم با تولید و انتشار محتوای کاربردی در وهله اول مخاطبان خود را با هنرهای ایرانی آشنا نماید و در ادامه با عرضه کالاهای باکیفیت، بستر مناسبی را جهت دسترسی علاقه مندان به هنرهای ایرانی به این تولیدات فراهم کند.

  • محصولات شما در چند دسته به مخاطبان عرضه می شوند؟

صنایع دستی چونک در چهار گروه کالایی در وب سایت هستند که امیدواریم به 18 گروه برسیم و تمام سبد صنایع دستی را شامل شود. انواع تولیدات نساجی سنتی، بافته های داری و غیرداری، پوشاک سنتی، چاپ های سنتی، کاشی سنتی و سفال و سرامیک، صنایع دستی چرمی، صنایع دستی فلزی، صنایع دستی چوبی و حصیربافی، صنایع دستی دریایی، صنایع دستی سنگی، صنایع دستی استخوانی، رودوزی های سنتی، آبگینه، صنایع دستی کاغذی و میناکاری از جمله محصولاتی است که در چونک عرضه می شوند.

  • در یک و نیم سالی که از چونک فعالیت خود را آغاز کرده آیا فروش خود را موفق ارزیابی می کنید؟

به عنوان یک سایت تخصصی در این حوزه استقبال بسیار خوب بوده است. برداشت ما این است که چون کمبود این حوزه در جامعه احساس می شد علاقه مندان به این وب سایت تخصصی علاقه نشان داده اند زیرا در سابق به صورت پراکنده وب سایت های مختلف روی صنایع دستی کار می کردند اما ما یک سایت جامع در این خصوص نداشتیم.

  • معیارهای انتخاب کالا در چونک چیست؟

در مرحله اول اینکه جزو رشته های 18 گانه مصوب سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی باشد و در مرحله دوم به تایید کارشناسان چونک برسد

  • کارشناسان چونک عموما تخصص صنایع دستی دارند یا اینکه به الزامات بازار تسلط هستند؟

کارشناسان چونک در حوزه بازار و بازاریابی فعال هستند اما پیش زمینه تمام این دوستان صنایع دستی است یعنی یا به لحاظ آکادمیک در این حوزه تحصیل کرده اند و یا در فرایند تولید تجربه دارند.

  • اگر فردی قصد ارائه محصول خود در چونک را داشته باشد چه فرآیندی را باید طی کند؟

هنرمندان بایستی از طریق راه های ارتباطی که در وب سایت تعبیه شده با کارشناسان پشتیبانی و فروش ما در تماس باشند و چند نمونه تصویر کالاهای خود  را برای ما می فرستند، پس از بررسی کارشناسان اگر کالا خاص باشد یا نوآوری ویژه ای در آن صورت گرفته باشد کارشناسان چونک با هنرمند در ارتباط بوده و محصولات را به صورت نقدی خریداری می کنند و با قیمت اعلامی آن ها به فروش می رسد. به این ترتیب قیمت گذاری توسط هنرمند تولیدکننده صورت گرفته و پس از سفارش مشتری با بسته بندی ایمن ارسال می شود.

  • این ارسال مشابه سایر وب سایت های فروش از طریق پست یا پیک صورت می گیرد؟

طبق قراردادی که با پست جمهوری اسلامی داریم ما ارسال به سراسر کشور را با پست پیشتاز انجام می دهیم.

  • آیا تاکنون در بخش صادارت نیز ورود پیدا کرده اید؟

در چند ماه گذشته درخواست هایی از استرالیا، نیوزلند، کانادا، انگلیس برای تامین صنایع دستی داشتیم که با برداشته شدن مشکلات مالی سرانجام خوبی خواهد داشت.

  • در کنار هنرمندان فعال در عرصه صنایع دستی، پروژه های محیط زیستی بین المللی را داریم که یکی از محصولات آنها صنایع دستی است، آیا با مدیران این پروژه ها تاکنون هماهنگی هایی صورت داده اید؟

تاکنون به چنین مساله ای برخورد نکرده ایم اما بسیار خوشحال می شویم که در این حوزه ها نیز مشارکت داشته باشیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1