چالش ایرلاین ها در پسابرجام

3 فوریه 2016 - 14:30 dsfr.ir/u23nc

چالش ایرلاین ها در پسابرجام
airliners.net
هواپیمای ایرباس A380

با اجرایی شدن برجام کار به جایی رسیده که بزرگ ترین شرکت های سازنده هواپیما برای فروش هواپیما به ایران دست و پا می شکنند.

ایران در زمان تحریم ها حتی برای تهیه یک قطعه هواپیما دچار مشکل بود و شرکت های سازنده هواپیمایی در جهان حاضر به همکاری با ایرلاین های داخلی نبودند، اما با اجرایی شدن برجام کار به جایی رسیده که بزرگ ترین شرکت های سازنده هواپیما برای فروش هواپیما به ایران دست و پا می شکنند.

به گزارش تین نیوز، سفر رییس جمهور به دو کشور ایتالیا و فرانسه دستاوردهای اقتصادی بسیاری برای کشور داشت، یکی از این دستاوردها خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس است که بازتاب بسیاری در رسانه ها در پی داشته است.

در 9 بهمن ماه سال جاری قراداد 118 فروند هواپیما ایرباس بین شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و ایرباس فرانسه با حضور آخوندی وزیر راه و شهرسازی بسته شده که با توافق طرف فرانسوی قرار شد تا سال 2024 یعنی 8 سال آینده 110 فروند انواع هواپیمای ایرباس به ناوگان هوایی هما افزوده شود.

منتقدان و صاحب نظران صنعت هواپیمایی در خصوص هواپیماهای خریداری شده نظرات متفاوتی را ارایه کرده اند و برخی بر این باورند که ایرباس ها به دو برابر قیمت برای ایران تمام می شود و برخی از هواپیما ها بسیار لوکس هستند و بازار مناسبی در کشور نخواهند داشت.

اما مدیرعامل شرکت مادر تخصصی قطعات هوایی در خصوص این موضوع واکنش نشان داده عنوان کرد: ایرباس‌های نو با قیمت مناسب و سود 3 درصدی خریداری می‌شوند.

اما سوال اینجاست که آیا شرکت های هواپیمایی خصوصی توان خریداری هواپیما را برای ناوگان حمل و نقل هوایی خود دارند و آیا در صورت خرید اجاره به شرط تملیک هواپیما، توان پرداخت اقساط را دارند؟

در همین رابطه، ابراهیم نکو در گفتگو با خبرنگار تین نیوز، در خصوص وضعیت نامطلوب شرکت های هواپیمایی که برای تامین مالی نوسازی ناوگان حمل و نقل خود در پسابرجام دچار مشکل هستند، گفت: شرکت های خصوصی هواپیمایی باید بتوانند منابع مالی خود را تامین کنند چرا که دولت، توان کمک مالی به شرکت های خصوصی را ندارد.

وی افزود: شرکت های هواپیمایی که از سرمایه و امکانات کافی در صنعت هوایی برخوردار نیستند ادامه فعالیت برای شان مناسب نخواهد بود. صنعت حمل و نقل هوایی برای متحول شودن نیازمند ورود بخش خصوصی با سرمایه گذاری بالا است.

در همین رابطه وزیر راه و شهرسازی برای حمایت از ایرلاین های خصوصی پیشنهاد تاسیس شرکت ملی"تامین و اجاره هواپیما" را داده است تا شرکت های خصوصی هواپیمایی بتوانند ناوگان حمل و نقل خود را نوسازی کنند.

باید منتظر ماند و دید که ایرلاین های خصوصی با توجه به وضعیت نابسامان مالی خود چگونه اقدام به توسعه و نوسازی ناوگان خود خواهند کرد؟ این احتمال نیز وجود دارد که برخی از ایرلاین ها به دلیل ضعف در سرمایه و مشکلات مالی نتوانند در بازار رقابت باقی بمانند.

1