حریم «ارگ انار» در انتظار پیگیری ها

3 فوریه 2016 - 13:10 dsfr.ir/be6ks

حریم «ارگ انار» در انتظار پیگیری ها
anarma.ir
نمایی از ارگ تاریخی انار

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، از پیگیری ها برای وضعیت سازه آهنی گنبدی شکل در کنار مقبره شهید گمنام در حریم «ارگ انار» کرمان خبر داد.

بیش از دو هفته از قول و قرارها برای پیگیری وضعیت سازه آهنی گنبدی شکل در کنار مقبره  شهید گمنام در حریم «ارگ انار» کرمان می گذرد، مدت زمانی که برای دوستداران میراث فرهنگی زیاد به نظر می رسد و حالا امیدشان به پیگیری های معاونت میراث فرهنگی برای جلوگیری از مخدوش شدن حریم منظری یکی از با ارزش ترین بناهای تاریخی این استان است.

با مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در چند سال گذشته، پیکر مطهر یکی از شهدای گمنام جنگ تحمیلی در چند متری «ارگ تاریخی انار» به خاک سپرده و به دنبال آن قرار شد مقبره ای برای آن شهید گمنام ساخته شود. بنابراین ابتدا میله هایی غول پیکر با ارتفاعی حدود 8 متر اطراف مقبره بالا رفتند، در ادامه حدود 30 شاخه آهن با فرم هلالی برای گنبد، کنار مقبره قرار گرفت و حالا آن شاخه ها را چیزی شبیه گنبد کنار هم نصب کرده اند تا ارتفاع گنبدی که قرار است روی آنها قرار گیرد به 20 متر برسد.

از شهریور ماه امسال و با قرار گرفتن این سازه آهنی که چیزی شبیه گنبد بناهای مذهبی بزرگ و مساجد است، دل نگرانی دوستداران میراث فرهنگی «انار» نیز زیادتر شده، چون از دهم بهمن ماه در آخرین اقدامات در دست انجام برای این گنبد، در حال پوشاندن فضای دور گنبد هستند.

و حالا تنها کاری که از دست دوستداران و فعالان میراث فرهنگی کرمان، به خصوص شهر انار بر می آید، «هشدارها نسبت به احتمال نصب این سازه و مخدوش شدن حریم این بنای تاریخی است»، اما معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می تواند کلید حل این مشکل باشد تا از بروز این اتفاق جلوگیری کند.

براساس پیگیری های قائم مقامی پیشین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، «مسئولان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در آن زمان قبول کردند طرحی مجوق (تو خالی) مانند مقبره حافظ یا خیام که سازه ای بسیار سبک و توخالی در واقع شبیه یک ابر است، برای مقبره شهید گمنام در «ارگ انار» تهیه کنند تا این محوطه25 تاریخی آسیبی نبیند.»

اما حالا براساس آن چه از نصب قطعات آهنی کنار یکدیگر و ایجاد گنبد مشاهده می شود به نظر می رسد چیزی خلاف آن موافقت در سال گذشته در حال رخ دادن است.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، از پیگیری هایی که در این زمینه دو طول این چند ماه و برای انجام گرفته خبر داد و گفت: براساس گزارش هایی که از میراث فرهنگی کرمان به ما رسیده است، رایزنی ها برای برگزاری جلسه بین مسئولان میراث فرهنگی کرمان و مسئولان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ادامه دارد و قرار است جلسه ای برای بررسی این اتفاق برگزار شود تا به نتیجه برسند.

او ادامه داد: در حال حاضر برگزاری جلسات مشاوره ای بین مسئولان میراث فرهنگی کرمان و مجموعه متولی ساخت این طرح ادامه دارد، اما قرار است جلسه ای نیز در سطح ملی با مسئولان «بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس» نیز برگزار شود، به همین دلیل در حال حاضر انجام هر اقدامی در این زمینه تا پس از به نتیجه رسید در جلسات مورد نظر متوقف است.

محمدرضا نسب عبداللهی، نویسنده کتاب «تاریخ انار» و فعال میراث فرهنگی این شهرستان نسبت به اقدامات در حال انجام اعتراض دارد. او رفتار با این محوطه تاریخی آن هم در شرایطی که مقبره یک شهید گمنام در چند متری آن دفن است را با وضعیت مقبره چند شهید گمنام در محوطه میدان امیرچخماق یزد مقایسه می کند.

وی برخورد با این دو مقبره را دوگانه خواند و گفت: «میدان امیرچخماق یزد» و «ارگ تاریخی انار کرمان» هر دو از آثار تاریخی کشور هستند که در فهرست میراث ملی ثبت شده اند. این دو بنای تاریخی تنها 140 کیلومتر با هم فاصله دارند اما قانون درباره این دو بنا به شکل متفاوتی اجرا شده است.

این نویسنده و فعال میراث فرهنگی ادامه داد: دی ماه 1393 هشت شهید گمنام در عرصه میدان تاریخی امیرچخماق یزد به خاک سپرده شدند. در آن هنگام در نهایت با پیگیری های مسئولان استانی و همچنین مقامات سازمان میراث فرهنگی کشور، قبور این شهدا بدون ساخت بنایی یا مقبره طراحی شد تا دست کم منظر این میدان دچار آسیب نشود.

وی ادامه داد: آیا قوانین میراث فرهنگی درباره این دو اثر تاریخی باید به شکل تبعیض آمیزی اجرا شود؟ از مسئولان تقاضا دارم پیش از آنکه خیلی دیر شود، ماجرای توسعه مقبره شهید گمنام انار را که در حریم و عرصه ارگ ساسانی قرار گرفته به مسیر درست برگردانند.

نسب عبدالهی با بیان این که در حال حاضر یک سازه 10 متری در حریم ارگ ایجاد شده و در روزهای اخیر هم گنبدی با ارتفاع 10 متر نیز احداث شده که متولیان این مقبره قصد دارند آن را به زودی روی سازه نصب کنند، تاکید کرد: احداث چنین سازه ای در عرصه یک بنای تاریخی در هیچ جا سابقه ندارد. از مسئولان میراث فرهنگی دولت تدبیر و امید انتظار می رود که به متولیان یادآوری کنند که با طرح های دیگر نیز می توان حرمت شهید و حریم ارگ را در کنار یکدیگر رعایت کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1