میمون های وارداتی؛ مرگ یا زندگی؟

3 فوریه 2016 - 09:50 dsfr.ir/3x9uq

میمون های وارداتی؛ مرگ یا زندگی؟
بی بی سی
ورود گونه های غیربومی معضلات متعدد محیط زیستی را ایجاد کرده است

خبر مرگ آرام گونه‌ای میمون‌ وارداتی در کلینیک پارک پردیسان، واکنش های مختلفی به همراه داشت.

اعلام خبر مرگ آرام (مرگ بدون درد با تزریق آمپول) گونه ای میمون‌ وارداتی در کلینیک پارک پردیسان، واکنش های مختلفی به همراه داشته است.

رزوس یکی از گونه های وحشی میمون است که بومی جنوب و جنوب شرقی آسیا است.

موافقان این اقدام آن را راهکاری مناسب برای حفاظت و سلامت محیط زیست و حیات وحش ایران عنوان می کنند.

اما مخالفان با انتقاد از این عملکرد می گویند سازمان محیط زیست بجای راه حل اساسی، ساده ترین و کم هزینه ترین راه را انتخاب کرده است.

ایمان معماریان، دامپزشک کلینیک بازپروری حیات وحش پردیسان از جمله موافقان این برنامه است، او به خبرگزاری مهر گفت میمون های رزوس نه تنها "ارزش زیست محیطی ندارند، بلکه گونه های مهاجمی هستند که برای طبیعت ایران خطرناک هستند."

"هر سال حدود 300 زروس به ایران وارد می شود که بسیاری از آن ها به دلیل عدم آشنایی نگهداری کنندگان شان تلف می شوند."

دکتر معماریان همچنین گفت که براساس تحقیقات انجام شده این میمون ها ناقل بیماری های مختلف و حتی کشنده ای مثل هرپس بی، ابولا و ماربورگ هستند. ما نمونه هایی داشتیم که میمون سل داشته و کسی که از او نگهداری می‌ کرده هم سل گرفته است.

به گفته کارشناسان نگهداری گونه های غیربومی نظیر میمون و راکون به عنوان حیوان خانگی به محیط زیست آسیب می زند.

دکتر معماریان با توجه به نوع گونه و شرایط نگهداری آن ها، ساخت مراکز نگهداری توسط سازمان محیط زیست را اقدامی "رویایی و غیرممکن" می داند.

به گفته کارشناسان سازمان محیط زیست، از دیگر نمونه هایی که ورود آن به چرخه جانوری، زیست بوم ایران را دچار تخریب یا تغییر کرد، راکون در گیلان و فیتوفاگ در دریاچه هامون بود.

محمود مرعشی، کارشناس بیماری های حیات وحش سازمان محیط زیست، سال گذشته با اشاره به ورود این دو گونه جانوری گفته بود: "با ورود راکون ها به جنگل های تالش جمعیت پرندگان مهاجر به شدت کاهش یافت و تخریب گسترده محیط زیست از دیگر عوامل ورود آن به این منطقه بود. ماهی فیتوفاگ در دریاچه هامون منجر به از بین رفتن نی ها و در نتیجه خشکی تالاب و مشکلات بعدی آن شد."

به گفته حامیان حیات وحش، ساخت مراکز نگهداری از جانوران غیربومی و یا بازگرداندن آن ها به کشور یا منطقه مبدا می تواند راهکار جایگزین برای کشتن حیوانات باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1