آغاز تعویض و تعمیر ناودان های عمارت عالی قاپوی اصفهان

31 ژانویه 2016 - 12:50 dsfr.ir/we3du

آغاز تعویض و تعمیر ناودان های عمارت عالی قاپوی اصفهان
دریافتی
عمارت عالی قاپو، جلوه شکوهمند معماری و مینیاتور ایران

مشاور مدیرکل در پایگاه های ثبت ملی و جهانی استان اصفهان و مدیر پایگاه ثبت جهانی میدان امام گفت: عملیات تعویض و تعمیر ناودان های عمارت عالی قاپوی اصفهان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا از واحد اطلاع رسانی پایگاه های ثبت جهانی استان اصفهان، "فریبا خطا بخش" افزود: 13 ناودان ضلع شمالی و ضلع جنوبی این عمارت تعمیر و تعویض خواهد شد.

وی در ادامه گفت: به دلیل فرسودگی ناودان های قدیمی و ناهمخواهی آن ها با رنگ اصلی بنا، طرح تعویض و تعمیر ناودان ها در دستور کار قرار گرفت. ناودان های جدید از جنس ورق گالوانیزه رنگ شده است که با بنا همخوانی دارد. عملیات تغییر و تعویض ناودان ها با اعتبار بالغ بر 80 میلیون ریال انجام خواهد شد.

کاخ عالی قاپو (به ترکی به معنی درگاه بلند) در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله واقع است. این بنا که در واقع درب ورودی دولتخانه صفوی بوده، در ابتدا شکلی ساده داشته اما در طول سلطنت شاه عباس طبقاتی به آن افزوده و در زمان شاه عباس دوم نیز ایوان ستوندار به آن اضافه شده است. ارتفاع عالی قاپو 48 متر است و 6 طبقه دارد که با راه پله های مارپیچ می توان به آن ها رسید.

آنچه باعث شده عالی قاپو در زمره آثار بسیار نفیس عصر صفوی قرار گیرد، مینیاتورهای معروف کار رضا عباسی و گچبری های آخرین طبقه کاخ است که تالار آن «اتاق موسیقی» یا «اتاق صوت» نامیده می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1