محور مهم تفاهم‌نامه با فرانسه ارتقای پایش و آزمایشگاه‌ها است

31 ژانویه 2016 - 09:50 dsfr.ir/193pq

محور مهم تفاهم‌نامه با فرانسه ارتقای پایش و آزمایشگاه‌ها است
doe.ir
معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی برای محیط زیست هزینه شود.

"رییس سازمان حفاظت محیط زیست"

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمام واحدهای صنعتی که خروجی پساب و آلودگی هوا دارند مشمول خوداظهاری و پایش هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظ محیط زیست (پام)، معصومه ابتکار روز شنبه اظهار کرد: در هیچ جای کشور نباید واحدهای صنعتی داشته باشیم که از نظارت و پایش خارج باشند.

وی ادامه داد: شاید برخی واحدهای صنعتی در اطراف تهران به صورت غیرقانونی فعالیت می کنند و آلودگی هایی برای پایتخت به همراه دارند که باید با برنامه ریزی راه کارهای حقوقی برای این واحدها تعریف شود اما آن هایی که به صورت قانونی فعالیت می کنند باید به صورت مداوم تحت نظارت نظام پایش و خوداظهاری باشند.

معاون رییس جمهوری افزود: در برنامه ششم توسعه دیده شده که یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی برای محیط زیست هزینه شود که این نشان از اهمیت موضوع و توجه قانونگذاران به حفظ محیط زیست دارد.

ابتکار به دوران پساتحریم در کشور اشاره کرد و گفت: این دوران مرحله مهمی برای کشور چه از جهت سرمایه گذاری داخلی و چه از جهت حضور سرمایه گذاران خارجی در بخش های مختلف صنعت در کشور است.

بر این اساس باید دقت کنیم تمام صنایع به صورت کامل پایش شوند و با استانداردهای روز دنیا هماهنگ باشند که این مهم بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست و آزمایشگاه های معتمد است.

وی تاکید کرد: باید بتوانیم با استانداردهای روز دنیا همراه باشیم و صنعت خود را ارتقا دهیم که این مسئله از سیاست های کلیدی سازمان محیط زیست است که ارتقا کمی و کیفی سطح آزمایشگاه ها، نظارت دقیق بر عملکرد آن ها و همکاری با سازمان ملی استاندارد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برخی اقدامات در این راستا است.

ابتکار تاکید کرد: باید از ظرفیت های درست استفاده کنیم تا جوابگوی انتظارات در دوران پسا تحریم باشیم و کشور همگام با جامعه جهانی به تعهدات تعریف شده خود عمل کند، بعنوان مثال در اجلال پاریس پذیرفتیم چهاردرصد بدون شرط و هشت درصد مشروط تا سال 2030 کاهش انتشار گازهای گلخانه ای داشته باشیم که این مسئله با همگام شدن با فناوری روز دنیا امکان پذیر می شود.

ابتکار گفت: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه خوداظهاری را در دوسال گذشته مورد بررسی قرار دادیم و بر این اساس سطح پایش ها افزایش یافته است، البته هنوز به سطح مطلوب نرسیده است.

ابتکار به امضای تفاهم نامه های بین المللی بین سازمان محیط زیست و فرانسه و ایتالیا اشاره کرد و گفت: درصدد توسعه همکاری های بین المللی هستیم که بر این اساس یکی از موضوعاتی که در تفاهم نامه فرانسه و ایتالیا مدنظر قرار گرفت در زمینه پایش، سنجش و صلاحیت آزمایشگاه های معتمد است.

وی گفت: 66 آزمایشگاه مختص سازمان محیط زیست و حدود 300 آزماشگاه معمتد تحت نظر سازمان محیط زیست در سراسر کشور فعالیت می کند که ارتقا آن ها بسیار مهم است از این رو علاوه بر برگزاری هم اندیشی امروز قرار است نشستی مشترک با دانشگاه تهران در اردیبهشت ماه سال آینده نیز برگزار شود که در آن مشکلات و موانع در راستای وظایف آزمایشگاه های معتمد مطرح و برطرف شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1