هتل ها مجوزی برای پکیج سازی ندارند

30 ژانویه 2016 - 13:10 dsfr.ir/375at

هتل ها مجوزی برای پکیج سازی ندارند
wikimedia.org
نمایی از پذیرش یک هتل

پکیج سازی در هتل ها "ممنوع" است و هتل ها مجوزی برای این کار ندارند.

"معاون گردشگری"

اتاق های هتل را بین روزهای تعطیل نوروز، تقسیم کرده اند. هر اتاق برای 2 تا 6 روز فروخته می شود، بعد هم بخشنامه کرده اند که «این هتل می بایست بر اساس پیکج های نوروزی رزرو شود و به هیچ عنوان تغییر و یا کنسلی ندارند!»

پکیج نوروزی یعنی اگر مسافر بخواهد متفاوت از زمان بندی هتل، اقدام کند و یک شب یا یک روز، بیشتر و یا کمتر در آن هتل اقامت داشته باشد، باید پول کامل "یک پکیج" را بدهد تا هتل، اجازه اقامت را صادر کند! یعنی اگر قصد اقامت 4 روزه را در هتلی داشته باشید و آن هتل، اتاق هایش را برای سه روز به رزرو گذاشته باشد، باید پول دو شب اضافه تر یا یک پکیج دیگر را بدهید تا چهار روزتان کامل شود.

علاوه بر این، برخی هتل ها تاریخ دقیق برای رزرو اتاق تعیین کرده اند که با توجه به شرایط پیش فروشی بلیت وسایل نقلیه عمومی برای تعطیلات نوروزی، برنامه ریزی مسافرت آن دسته از مردم که عادت و یا تمایل به اقامت در هتل دارند را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سیاست فروش پکیج در هتل های ایران سابقه طولانی ندارد، اما سنت آن را شهرهای گردشگرپذیر بنا گذاشتند، سیاستی که به اذعان صاحبان آژانس و راهنمایان تور و مسوولان گردشگری، هتل های گردشگرپذیرترین شهرهای دنیا همچون لندن، پاریس، نیویورک، دبی و یا حتی استانبول که کنار گوش مان است، به خود ندیده اند. سنت غلطی که نوروز هر سال به هتل های بیشتری تسری پیدا می کند، بدون آن که با ممانعتی مواجه شود.

معاون گردشگری کشور، پکیج سازی در هتل ها را صراحتا "ممنوع" اعلام می کند و می گوید: هتل ها مجوزی برای این کار ندارند.

مرتضی رحمانی موحد معتقد است، هتل ها با این کار رسما وارد حوزه تورگردانی شده اند و هتل نمی تواند مستقیم تورسازی یا پکیج سازی کند، این کار تابع ضوابط و قوانین خاص خود است.

او می گوید: هتل وظیفه دارد اتاق و خدمات مربوط به اقامت را بفروشد، اگر می خواهد پکیج سازی کند باید با دفاتر خدمات مسافرتی که مجوز بند (ب) دارند، وارد تعامل و هماهنگی شود، وگرنه هتل ها انحصارا نمی توانند این کار را انجام دهند.

رحمانی موحد ادامه داد: جایگاه هتل معلوم است؛ ارائه خدمات اقامتی، در حالی که با پکیج سازی وارد حوزه تورگردانی می شوند و وقتی در این بخش به اختلاف برسند، باید داوری باشد تا این اختلاف را برطرف کند، وقتی ضوابطی برای این کار هتل ها تعریف نشده، آن اختلاف قرار است چگونه رسیدگی شود؟!

او تاکید می کند: زورگویی برخی هتل ها در شرایطی که مردم به آن ها احتیاج دارند، درست نیست. در همه جای دنیا هتل موظف است اتاق را با توجه به درخواست و نیاز مسافر بفروشد، نمی تواند برای خواب مسافر تعیین تکلیف کند.

معاون گردشگری همچنین خطاب به جامعه هتلداران ایران که به تعیین نرخ سال 95 هتل ها از سوی این سازمان معترض شده اند، می گوید: ماهیت وجود یک تشکل فقط نرخ سازی و صدور مجوز هتل نیست، هر تشکلی باید اعضای خود را آموزش دهد و آن ها را نسبت به قوانین توجیه کند و مانع خطای اعضای خود شود.

جمشید حمزه زاده، رییس هیات مدیره جامعه هتلداران ایران نیز، در نظری همسو با معاون گردشگری، پکیج سازی هتل ها را اقدام غیرقانونی اعلام کرد و برخورد با این مساله را در وظیفه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دانست.

براساس ماده 17 آیین نامه «ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آن ها»، نظارت بر فعالیت تاسیسات گردشگری موضوع این آیین نامه از جهت سطح و کیفیت ارایه خدمات و رعایت ضوابط درجه بندی و نرخ های تعیین شده به عهده سازمان (میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) است. در تبصره یک این آیین نامه نیز آمده است: در صورت وقوع گران فروشی، کم فروشی، عدم ارائه خدمات مطلوب و وضعیت نامناسب بهداشتی، سازمان می تواند برابر بند (د) این ماده اقدام کند. مفاد بند (د) به این شرح است؛ تعلیق مجوز بهره برداری تا رفع اشکال و نارسایی ها (درخصوص تاسیسات پذیرایی حداکثر تا یک ماه).

1