26 فوریه 2020 - 11:04

گردشگری اجتماع محور در جزیره چیرا کاستاریکا

27 ژانویه 2016 - 11:00 dsfr.ir/fp28p

گردشگری اجتماع محور در جزیره چیرا کاستاریکا
ucalgarycares.wordpress.com
تابلوی جزیره چیرا کاستاریکا

آیا گردشگری اجتماع محور می تواند از طریق توسعه پیوندهای اقتصادی به بهزیستی ساکنان محلی کمک کند یا خیر؟

یک موردکاوی در کاستاریکا در جزیره چیرا انجام شد تا تعیین شود آیا گردشگری اجتماع محور می تواند از طریق توسعه پیوندهای اقتصادی به بهزیستی ساکنان محلی کمک کند یا خیر؟

همانند هر شکل دیگر فعالیت اقتصادی اثرات توسعه گردشگری وابسته به تعاملات فعالیت های مرتبط با گردشگری با هر دو گروه عرضه کنندگان (پیوندهای پیشین) و مشتریان (پیوندهای پسین) در تدارک دیدن غذا، محصولات ساختمانی، تامین برق، حمل و نقل و غیره است. در بیشتر کشورهای در حال توسعه پیوندهای بین گردشگری و بخش های اقتصادی محلی، به ویژه پیوند با اقتصاد بزرگ غیررسمی که معیشت را در مناطق روستایی و شهری حفظ می کند، بسیار اندک است.

موردکاوی کاستاریکا نشان می دهد که گردشگری اجتماع محور می تواند یک شتاب دهنده در توسعه پیوندهای اقتصادی محلی باشد که شرایط اقتصادی را برای محلی ها بهبود می بخشد. اما موردکاوی همچنین ثابت می کند که آنچه پیوندهای اقتصادی را بی ارزش می کند مساله «نشتی ها» یا درآمدهایی است که در خارج از اقتصاد محلی خرج می شود و از فعالیت های گردشگری محلی حمایت نمی کند.

معمولا این مخارج خارجی در بافت های روستایی دوردست یا حاشیه شهری، عمدتا برای واردات غذا و نوشیدنی، سرمایه و فناوری، همچنین تبلیغات و مخارج دولتی اضافی برای زیرساخت گردشگری رخ می دهد. درس مهم این موردکاوی این است که به منظور حداکثر ساختن منافع از توسعه گردشگری برای جوامع روستایی، روش هایی باید یافت شود که بهره برداری از پیوندهای محلی به ویژه آن هایی که تاثیر بالاتری در اقتصاد محی دارند از قبیل خرید محصولات غذایی محلی و در جایی که ممکن است کشاورزی افزایش یابد.

منافع:

این موردکاوی فرصت های اشتغال چشمگیری ایجاد نکرد اما ابتکار عمل های گردشگری اجتماع محور، جایگاه های شغلی موجود را تقویت کرد و از طریق تحریک پیوندهای اقتصادی که برای جامعه گسترده تری بسط و توسعه یافت توسعه کسب و کارها (بنگاه های کوچک و متوسط) را ترویج کرد.

فرصت برای سازمان های دولت محلی، سمن ها، دانشگاه ها (ملی و خارجی) وجود دارد تا نقش های برجسته ای در کارآموزی به ساکنان محلی انجام دهند و ابتکارعمل های گردشگری اجتماع محور بهبود یابد.

چالش ها:

جوامع مقصد از نظر مهارت ها، تجربه و دانش صنعت گردشگری در موقعیت ضعیف قرار دارند و بنابراین نیازمند پشتیبانی نهادی برای اطلاعات، ظرفیت سازی و فرصت های شبکه سازی مرتبط با سرمایه گذاری های اجتماع محور هستند.

درس های آموخته شده:

موفقیت پروژه گردشگری اجتماع محور به توزیع عادلانه درآمد مازاد بستگی دارد که نیازمند تشریک مساعی درونی، رهبری کارآمد و دسترسی مطمئن به مکان ها می باشد.

برای حداکثرسازی منافع اقتصادی گردشگری اجتماع محور در یک منطقه افراد محلی باید عامدانه از کسب و کارهای موجود خریداری کنند که توانایی تامین کالاها و خدمات موردنیاز برای تحقق یافتن تجربه گردشگر را دارند. این موردکاوی مقصدی را نشان می دهد که نشتی های اقتصادی آسیب دیده و در آن اثر ضریب فزاینده کاهش یافته است. بنابراین بیشتر پیوندهای اقتصادی که انتظار می رفت توسعه یابد آنطور که انتظار می رود، انجام نشد.

منبع: کتاب گردشگری اجتماع محور، یافتن تعادل و تعیین مسیر برای آینده
نویسنده: دی.ای.تسجی، کلی.جی.سمراد، سمیح اس.ییلماز
مترجم: دکتر جعفر خیرخواهان

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1