برگزاری 'سمپوزیوم مدیریت منابع آب' با همکاری متخصصان ایران و بریتانیا

27 ژانویه 2016 - 12:00 dsfr.ir/ya6qt

برگزاری 'سمپوزیوم مدیریت منابع آب' با همکاری متخصصان ایران و بریتانیا
بی بی سی
سمپوزیوم لندن

آب می تواند عامل پیوند کشورهای مختلف به منظور یافتن راه حل برای چالش های مشابهی باشد که با آن رو به رو هستند.

در پی چند سال وقفه بر اثر تحریم های هسته ای، همکاری های علمی ایران و بریتانیا با همکاری در زمینه مدیریت منابع آب از سر گرفته شد.

در همین ارتباط، از 25 ژانویه در یک برنامه مشترک میان پژوهشگران دو کشور، 40 نفر از پژوهشگران و کارشناسان مدیریت و منابع آب از ایران و بریتانیا در "سمپوزیوم علمی چالش جهانی منابع آب" در امپریال کالج لندن شرکت کردند.

این برنامه که توسط مرکز مطالعات زیست محیطی دانشگاه امپریال کالج و با حمایت شورای فرهنگی بریتانیا سازمان داده شده، به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

استادان و پژوهشگرانی از دانشگاه های بهشتی، علم و صنعت، اصفهان، اراک و تربیت مدرس و مرکز تحقیقات آب وزارت نیرو و شماری از برجسته ترین صاحب نظران حوزه مدیریت آب از بریتانیا، اروپا و آمریکا در کارگاه های این سمپوزیوم حضور دارند.

این سمپوزیوم نخستین همکاری علمی ایران و بریتانیا پس از سال 1388 (2009) محسوب می شود که با از سرگیری همکاری علمی و فرهنگی بین دو کشور پس از اجرای توافق اتمی و لغو تحریم های جهانی برگزار شده است.

کاوه مدنی، رییس مرکز مطالعات زیست محیطی امپریال کالج، در آغاز کارگاه روز نخست این سمپوزیوم گفت: "کمبود منابع آب یک چالش جهانی است و همین امر برنامه ریزی برای همکاری های علمی مشترک و موثر در سطح جهانی با هدف کمک به تامین منابع پایدار آب را ضروری می سازد."

آقای مدنی افزود: "هر دو کشور ایران و بریتانیا تامین منابع آب را عامل بنیادی برای توسعه پایدار می دانند. ایران به خاطر ابداعات تاریخی روش هایی در زمینه مدیریت منابع آب، در جهان شناخته شده است و بریتانیا نیز در حال حاضر سهم عمده و با ارزشی در زمینه مطالعات مدیریت منابع آب دارد. به این دلیل ما محققان دو کشور می توانیم چیزهای بسیاری از یکدیگر بیاموزیم. ما امیدواریم این سمپوزیوم آغاز راهی طولانی و پر ثمر باشد."

دنی وایتهد مدیر شورای فرهنگی بریتانیا نیز، برگزاری این نشست را گامی در جهت از سر گیری دوباره روابط علمی-فرهنگی ایران و بریتانیا دانست و گفت: "حمایت از مراوده علمی و گفت‌وگوی پژوهشی یکی از مهم‌ترین راه های مبادله دانش و ساختن سطح بالاتری از اعتماد میان ایران و بریتانیاست."

همچنین فرهاد یزدان دوست استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، که برای شرکت در این سمپوزیوم به لندن سفر کرده است، گفت: "آب می تواند عامل پیوند کشورهای مختلف به منظور یافتن راه حل برای چالش‌های مشابهی باشد که با آن روبه‌رو هستند. راه حل هایی که می تواند از طریق مبادله دانش و تجربه های موفق به دست آید."

آقای یزدان دوست ابراز امیدواری کرد که ارتباط پژوهشگران ایرانی و بریتانیایی در مورد مدیریت آب، زمینه‌ساز همکاری های علمی دوجانبه در آینده برای برطرف کردن نیازهای جوامع کمتر توسعه یافته باشد.

تونی آلن تحلیل‌گر منابع آب، جی لاند و دکتر امیر آقا کوچک پژوهشگرانی که درباره کمبود آب در کالیفرنیا تحقیق کرده اند، زن ماکوچ متخصص قوانین بهره برداری از منابع آب و مارک زیتون متخصص رابطه آب و سیاست، از جمله کارشناسان برجسته بین المللی هستند که در این سمپوزیوم حضور دارند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1