کنفرانس جرایم محیط زیستی بانکوک چه راه حلی برای پایداری اقیانوس ها ارائه می کند؟

26 ژانویه 2016 - 12:00 dsfr.ir/f68tl

کنفرانس جرایم محیط زیستی بانکوک چه راه حلی برای پایداری اقیانوس ها ارائه می کند؟
guim.co.uk
ماهیگیری غیرقانونی پایداری اقیانوس ها به خطر انداخته است

کنفرانس جرایم محیط زیستی دریایی امروز و فردا 26 و 27 ژانویه در بانکوک تایلند در حال برگزاری است.

کنفرانس جرایم محیط زیستی توسط دفتر منطقه ای مواد مخدر و جرایم سازمان ملل برای آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه در 26 و 27 ژانویه به مدت دو روز در مرکز کنفرانس سازمان ملل متحد در بانکوک تایلند برگزار می شود.

به گزارش دنیای سفر از آنجا که فساد می تواند اعتبار دولت ها و اجرای قانون را تضعیف کند، این کنفرانس نمونه هایی از مناطقی که در آنها دولت ها توانسته اند با این روند مقابله کنند را ارائه کرده و  درباره چگونگی بهره برداری از آنها برای مقابله با جرایم محیط زیستی بحث و بررسی صورت می گیرد.

کاهش ذخایر ماهی به طور جدی پایداری اقیانوس ها و کسانی که معیشت شان وابسته به این امر است را تهدید می کند. در کنار آن ما شاهد فعالیت های غیرقانونی کشتی های ماهیگیری در کنار تقاضای سیری ناپذیر افراد برای غذاهای دریایی هستیم که به نظر می رسد معکوس کردن آن غیرممکن باشد. بنابراین این نشست به دنبال کشف ایده های جدید برای به دستیابی به عدالت در بخش شیلات و چگونگی تضمین پایداری اقیانوس های جهان در آینده است.

سخنرانان و شرکت کنندگان

این نشست یک پنل غیررسمی برای سازمان های ملی و بین المللی است که ایده های خود برای دستیابی به بهترین راهکار  در زمینه حفاظت از تنوع زیستی غنی آسیا و اقیانوسیه در مقابل فعالیت های غیرقانونی را با هم به اشتراک بگذارند. سازمان های مختلف، پژوهشگران، روزنامه نگاران و افرادی که علاقه مند به اشتراک گذاشتن ایده هایشان باشند در این کنفرانس شرکت می کنند.

این نشست از ساعت 8.30 دقیقه صبح آغاز شده و در آن ابتدا جیووانی بروسارد (Giovanni Broussard) از UNODC سخنرانی می کند، کاوه زاهدی مدیرمنطقه ای برنامه محیط زیست سازمان ملل در اقیانوس آرام و اقیانوسیه نیز در ادامه به ارائه سخنرانی خواهد پرداخت. معرفی شرکت کنندگان از دیگر بخش های این نشست است و پس از آن  موضوع کاهش فساد و افزایش شفافیت به عنوان راه حلی برای مقاله با جرایم محیط زیستی به عنوان یک تهدید عمده توسط جاستین گاسلینگ (Justin Gosling) مورد بررسی قرار می گیرد.

آژانس تحقیقات محیط زیستی نیز در نشستی که امروز در بانکوک برگزار می شود پاسخی بر این پرسش خواهد داشت که چگونه فساد به تسهیل وقوع جرایم محیط زیستی در آسیا کمک می کند؟ برنامه بازرس محیط زیستی فلیپین نیز در ادامه به چالش های سازمان های ملی و دولت ها در کاهش فسادهای محیط زیستی می پردازد.

همچنین چه سیاست هایی برای افزایش شفایت و کاهش فساد به عنوان راهکاری برای مبارزه با جرایم مرتبط با حیات وحش باید در پیش گرفت؟؛ راه حل های قابل امکان برای مبارزه با جرم و جرایم محیط زیستی چیست؟؛ ماهیگیری غیرقانونی، چالش ها و درس های آموخته؛ چگونه جرایم مرتبط با ماهیگیری می تواند به شبکه جرایم سازمان یافته و حتی قاچاق انسان منجر شود، چگونه سیاستگذاران، مجریان قانون و فعالان جامعه مدنی می توانند برای مقابله با ماهیگیری غیرقانونی وارد عمل شوند؟؛ یافتن راه حل، چه سیاست ها و ابتکارات موثری برای مقابله با جرایم ماهیگیری باید در پیش گرفت؟ از جمله موضوعاتی هستند که در این نشست دو روزه از سوی سازما های مختلف اعم از فائو، UNODC، سازمان شیلات نروژ و سایر سازمان های ملی و بین المللی کشورهای دیگر و در بحث های آزاد به اشتراک گذاشته می شود.

1