سرپرست کمیسیون ملی یونسکو:

یونسکو پیگیر ثبت جهانی نستعلیق است

26 ژانویه 2016 - 11:00 dsfr.ir/3p77a

یونسکو پیگیر ثبت جهانی نستعلیق است
حسین علی پور
نستعلیق، عروس خطوط

سرپرست کمیسیون ملی یونسکو از پیگیری این نهاد برای ثبت جهانی خط نستعلیق به نام ایران خبر داد.

"سعدالله نصیری قیداری" درباره پیگیری کمیسیون ملی یونسکو برای ثبت جهانی خط نستعلیق، اظهار کرد: بخشی از کارها شامل پیگیری اقدامات با هدف ثبت جهانی یک هنر و به نتیجه رساندن آن بر عهده ی کمیسیون ملی یونسکو است و بخش های دیگری مثل فراهم کردن فرم های مربوط، تکمیل پرونده و جمع آوری مستندات، به دستگاه های اجرایی مربوط می شود که در این زمینه با ما همکاری می کنند.

او ادامه داد: ثبت خط نستعلیق که یکی از افتخارات ما در حوزه هنر است، از جمله این کارهاست. دوستان ما پرونده های مربوط را جمع آوری کرده اند تا در مسیر قانونی اش پیگیری شود و به نتیجه برسد. ثبت یک اثر هنری، کاری عادی نیست و به کارشناسان باتجربه و خوب و داوری های سخت نیاز دارد و ارزیابی های سختگیرانه ای در مسیر آن وجود دارد.

نصیری همچنین بیان کرد: خوشبختانه به اندازه کافی آثار خوب و قابل دفاع داریم تا در حد سهمیه ای که برای مان تعیین شده است، بتوانیم در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهیم. ما موارد بسیاری در لیست انتظار یونسکو برای ثبت جهانی داریم که باید به تدریج روی پرونده های آن ها کار شود.

او افزود: یونسکو فهرست های متفاوتی در حوزه ثبت آثار دارد که یکی از آن ها، ثبت میراث مستند است. نسخه های خطی در این فهرست قرار می گیرند. ما معمولا نسخه های ارزشمند را جمع آوری و به یونسکو معرفی می کنیم تا ثبت جهانی شوند.

گفتنی است؛ در اکسپوی 2015 میلان «خط نستعلیق» در پاویون امارات متحده عربی معرفی شد. از سوی دیگر، کتاب نفیسی هم منتشر شده بود با نام «مینیاتور» که با همان عنوان جلد و متن ابتدایی آن، مشخص می کرد به معرفی هنر مینیاتور آذربایجانی می پردازد.

این اتفاق ها در حالی رخ داد که در زمان برگزاری اکسپوی میلان و حتی بعد از آن، واکنش درخور توجهی از سوی مسؤولان ایرانی در اعتراض به این گونه اقدامات دیده نشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

  • محسن 28 ژانویه 2016 - 15:25

    اگه موضوع خط نستعلیقه، چرا عکس خط دیگه ای رو گذاشتین؟؟؟؟؟؟
    =
    دنیای سفر: با سپاس از تذکر شما، عکس اصلاح شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1