جزئیات بزرگ ترین اجلاس هوانوردی «ایران 2016»

24 ژانویه 2016 - 16:00 dsfr.ir/ww958

جزئیات بزرگ ترین اجلاس هوانوردی «ایران 2016»
فرج صمدی
مهمانان خارجی شرکت کننده در اجلاس هوانوردی ایران 2016

در این اجلاس، نمایندگان بیش از 100 شرکت سازنده، تامین کننده قطعات هواپیما و تجهیزات فرودگاهی و ناوبری شرکت می کنند.

"دبیر اجلاس هوانوردی «ایران 2016»"

به گزارش ایرنا؛ احمدرضا بیاتی افزود: در این اجلاس نمایندگان شرکت های لیزینگ خرید و یا اجاره هوایپما، تعمیر و نگهداری سازندگان قطعات و تامین کننده منابع مالی برای خرید هواپیما حضور دارند.

وی ادامه داد: در اجلاس «ایران 2016» علاوه بر حضور مقام های ایکائو و یاتا، نمایندگانی از بزرگ ترین سازندگان هواپیما در جهان برای مذاکره با شرکت های هوایی ایران شرکت می کنند؛ همچنین تعدادی از مدیران فرودگاه های بزرگ جهان میهمان این اجلاس خواهند بود.

وی برخی از نمایندگانی که در اجلاس یاد شده شرکت می کنند را «عمان ایر، رولزرویس، امبرایر انگلیس و سازمان صنایع هوا و فضای دوبی» اعلام کرد و افزود: شماری از شرکت های بیمه هواپیما در این اجلاس، راهکارهای عرضه بیمه هواپیما در بخش صنعت هوانوردی جهان را بررسی می کنند.

با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها، بزرگ ترین اجلاس هوانوردی ایران با عنوان «ایران 2016» چهارم و پنجم بهمن ماه با مشارکت مرکز هوانوردی آسیا - پاسیفیک (کاپا)، شرکت فرودگاه های کشور و سازمان هواپیمایی کشوری در تهران برگزار می شود.

همکاری و مشارکت مرکز هوانوردی آسیا - پاسیفیک (کاپا)، در برگزاری این اجلاس در تهران سبب شده شرکت های مهم سازنده هواپیما و تعدادی از شرکت های هواپیمایی جهان با اجرای برجام در این اجلاس شرکت کنند.

وظیفه مرکز هوانوردی آسیا - پاسیفیک (کاپا)

مرکز هوانوردی آسیا و پاسیفیک موسوم به «کاپا» موسسه بین المللی هوانوردی است که در سال 1990 در استرالیا تاسیس شد؛ در ابتدا فعالیت این مرکز محدود به منطقه آسیا پاسیفک بود و به همین دلیل با نام Centre for Asia Pacific Aviation و عنوان اختصاری CAPA به مخاطبان معرفی شد، اما فعالیت این موسسه بعدها با همین عنوان به همه قاره های جهان گسترش یافت.

هدف اصلی تشکیل کاپا، ارائه آمار واطلاعات هوانوردی به کاربران بود، اما در ادامه تحلیل های اقتصادی بازار هوانوردی به فعالیت های آنان اضافه شد و هم اینک بسیاری از کشورها٬ پژوهش ها و تحلیل های مربوط به اقتصاد صنعت هوانوردی را از طریق این مرکز دریافت می کنند.

پیش بینی های کوتاه، میان و بلندمدت از بازار هوانوردی جهان در حوزه های مختلف همچون ایرلاین و صنایع وابسته به آن، فرودگاه ها، اقتصاد فرودگاهی و صنعت توریسم هوایی از جمله دیگر فعالیت های کاپاست.

در سال های بعد، کاپا با تکیه بر دانش و توانمندی های متخصصان و اعتباری که در این مسیر بدست آورده بود اقدام به برگزاری اجلاس هوانوردی در سطح بین المللی کرد و این اجلاس نیز به صورت عمومی و کلی و هم به صورت تخصصی در پنج قاره جهان برگزار می شود.

کاپا سالیانه یک اجلاس جهانی دارد که هر سال در یک کشور برگزار می شود؛ علاوه بر این در همه بخش های تخصصی حمل ونقل هوایی همچون اقتصاد ایرلاین، توسعه ناوگان هوایی، تکنولوژی های جدید در صنعت هواپیمایی، اقتصاد توریسم و شرکت های مسافرتی و زمینه های دیگر صنعت هواپیمایی، فعالیت می کند.

گستردگی فعالیت های تخصصی کاپا سبب شده است که از اعتبار ویژه ای در میان بزرگان صنعت هوانوردی جهان برخوردار شود؛ این اعتبار سبب شده که در فراخوان های اجلاس مربوط به کاپا، بسیاری از شرکت ها و سازمان های معتبر هوانوردی حضور پیدا کنند و از جوایز سالیانه این موسسه با عنوان Capa Awards بهره مند شوند.

این جوایز سالیانه به بهترین خطوط هوایی، بهترین فرودگاه و بهترین مدیر شرکت های هواپیمایی یا فرودگاه تعلق می گیرد و در مراسمی در یکی از اجلاس جهانی یا قاره یی اعطا می شود.

پیش بینی می شود برگزاری اجلاس هوانوردی «ایران 2016» توسط کاپا و به میزبانی شرکت فرودگاه های کشور و سازمان هواپیمایی سبب خواهد شد که برای حضور در این اجلاس بسیاری از دست اندرکاران صنعت هوانوردی جهان در بخش حمل و نقل هوایی و گردشگری به تهران سفر کنند.

1