85 شرکت خارجی تولیدکننده هواپیما در اجلاس ایران 2016

24 ژانویه 2016 - 14:30 dsfr.ir/r23ve

85 شرکت خارجی تولیدکننده هواپیما در اجلاس ایران 2016
centreforaviation.com
لوگوی اجلاس هوانوردی کاپا در ایران (ایران 2016)

با لغو تحریم های بین المللی، غول های هواپیمایی امروز در تهران گرد هم می آیند تا در خصوص حضور در بازار ایران تبادل نظر کنند.

«بمباردیر» کانادا، «امبرائر» برزیل، «ای تی آر» فرانسه-ایتالیا و «ایرباس» فرانسه از جمله شرکت های هواپیمایی هستند که برای فروش یا اجاره هوایپما وارد ایران شدند و علاوه بر شرکت های مذکور، شرکت های معتبر ارائه کننده خدمات فرودگاهی نیز در این گردهمایی حضور خواهند داشت. در این خصوص می توان به شرکت های ارائه کننده خدمات فرودگاهی لوفت هانزا تکنیک اشاره کرد.

از میان غول های بزرگ هواپیماسازی، بوئینگ آمریکا به دلیل مشکل ویزا در این اجلاس حضور ندارد. بر اساس متن برجام 7 حوزه اقتصاد ایران از شمول محدودیت های وضع شده خارج شده است. علاوه بر این بخشی از تحریم های آمریکا که به بهانه های غیرهسته ای علیه ایران اعمال شده با استثنائاتی همراه شده است که فروش، اجاره و انتقال هواپیمای غیرنظامی و قطعات و خدمات مرتبط با آن به ایران از جمله آنها است. با لغو محدودیت های وضع شده حال شرکت های هواپیماسازی به رونق گرفتن این بازار امیدوار شده اند، به طوری که برخی از منابع خارجی اعلام کرده اند در شرایطی که شرکت های هواپیماسازی پس از چند سال فروش بالا، اکنون با افت فروش مواجه شده اند، سفارش هواپیما از سوی ایران می تواند این بازار را با جنب وجوشی عظیم مواجه کند.

جنب و جوشی که بزرگان هواپیماسازی را به تهران کشانده تا بتوانند هر چه بیشتر از این بازار بکر سهم داشته باشند. امیدواری شرکت های بزرگ هواپیماسازی در حالی است که یک روز پس از لغو تحریم ها وزیر راه و شهرسازی از خرید 114 فروند هواپیما برای نوسازی خطوط هواپیمایی کشور خبر داد. خبری خوشایند برای شرکت های هواپیماسازی که سال ها از بازار ایران دور بوده اند. در این خصوص معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشور نیز از ورود 10 فروند هواپیما تا پایان سال جاری خبر داده است.

اجاره به شرط تملیک

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشور روز گذشته در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه توسعه ناوگان هوایی در قالب اجاره به شرط تملیک اولویت کشور است، از امضای توافق نامه با کشورهای اروپایی برای افزایش پروازهای دو طرف خبر داد. محمد خداکرمی در نشست خبری اجلاس هوانوردی ایران 2016 اظهار کرد: این اجلاس با رفع تحریم ها در صنعت هواپیمایی و آزادسازی نرخ بلیت پروازهای داخلی همزمان شد و این را باید به فال نیک گرفت. وی با تاکید بر اینکه شرکت های هواپیمایی در شرایط پساتحریم به دنبال نوسازی ناوگان خود هستند، گفت: البته به موضوع ظرفیت های فرودگاهی باید توجه کرد، در حال حاضر فرودگاه های بزرگ ما از نظر ظرفیت اشباع شده اند و حتی بیش از ظرفیت اسمی خود اعزام و پذیرش دارند.

خداکرمی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی اقتصادی کشور ایرلاین ها، بهترین گزینه برای ما اجاره به شرط تملیک هواپیما است، گفت: بهتر است در گام اول این موضوع برای نوسازی ناوگان در دستور کار قرار گیرد. معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشور به ارتقای سفرهای هوایی به کشور در شرایط پساتحریم اشاره کرد و گفت: از 15 ماه قبل به منظور ارتقای میزان سفرهای هوایی به ایران، برای به روز کردن توافق های دوجانبه با کشورهای دنیا اقدام کرده ایم و اولویت ما کشورهای اروپایی بود.

وی افزود: در این راستا توافق نامه های دوجانبه با کشورهایی نظیر پرتغال، آلمان، اتریش، فرانسه، اسپانیا، یونان، بلژیک، لوکزامبورگ، ژاپن، چین و دیگر کشورها برای ارتقای پروازها به امضا رسید تا پروازهای مستقیم ما به کشورهای دیگر افزایش یابد. خداکرمی به افزایش تعداد پروازهای خارجی در شرایط پساتحریم اشاره کرد و گفت: همه این موارد منوط به توسعه تجهیزات هوانوردی و مذاکره شرکت فرودگاه ها با کشورهای دنیا برای ارتقای تجهیزات است تا در کنار خدمات دهی به پروازها، پروازهای عبوری نیز افزایش یابد. وی با بیان اینکه ایرلاین ها مایل به نوسازی هواپیماهای خود هستند، گفت: برنامه ریزی کرده ایم سقف سنی هواپیماهایی که اجاره می شود، کمتر از 12 سال باشد. معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشور درباره خرید و اجاره 114 فروند ایرباس برای ایران ایر گفت: ابتدا باید خرید و اجاره هواپیما به قرارداد تبدیل شود و پس از آن، این تعداد هواپیماها وارد کشور خواهد شد.

بوئینگ به ایران نیامد

دبیر اجلاس هوانوردی ایران 2016 نیز از سفر مسوولان ایرباس به ایران برای فروش هواپیما خبر داد و گفت: به دلیل مشکلات مربوط به ویزا نمایندگان بوئینگ به ایران نمی آیند. احمدرضا بیاتی با اشاره به اینکه از چند ماه قبل اقدامات لازم را در راستای نوسازی صنعت هوانوردی در دستور کار قرار دادیم، بیان کرد: در این زمینه کار را از جایی شروع کردیم که مشکل آغاز شد.

بر این اساس ارتباط با بزرگان بخش صنعت هوانوردی دنیا برقرار شد و اجلاس مذکور با حضور صاحبان فن برگزار می شود. دبیر اجلاس هوانوردی ایران 2016 با بیان اینکه شرکت های خارجی از 35 کشور در این اجلاس حضور خواهند داشت، بیان کرد: در مجموع 85 کمپانی و شرکت خارجی تامین و تولیدکننده هواپیما در اولین اجلاس هوانوردی ایران حضور خواهند داشت. بیاتی با اشاره به حضور شرکت های اجاره دهنده هواپیما افزود: شرکت هایی که 70 درصد اجاره هواپیما در بازار جهانی را انجام می دهند، در اجلاس امروز حضور دارند. وی تاکید کرد: با توجه به اینکه ایرلاین ها در شرایط حاضر قدرت خرید هواپیماهای نو و جدید را ندارند، فاینانس و اجاره هواپیما منطقی ترین راه برای نوسازی ناوگان است.

بیاتی با بیان اینکه با توجه به مشکلات مربوط به تامین مالی در حوزه تامین هواپیما روی اجاره دهنده ها و لیزینگ تمرکز کرده ایم، گفت: شاید در خرید هواپیما طی یکی، دو سال اول پس از تحریم موفق نباشیم و نتوانیم خریدی را انجام دهیم. براین اساس اولویت اول ما اجاره هواپیما است. وی با اشاره به اینکه در بخش تعمیر و نگهداری شرکت های مطرح دنیا از جمله لوفت هانزا تکنیک در اجلاس امروز حضور خواهند داشت، گفت: در بخش فروش هواپیما نیاز کشور بیشتر به سمت هواپیماهای میانبر و کوتاه برد است که براین اساس شرکت های مطرح دنیا از جمله «بمباردیر» کانادا، «امبرائر» برزیل، «ای تی آر» فرانسه-ایتالیا و «ایرباس» فرانسه در اجلاس هوانوردی ایران 2016 حضور دارند. دبیر اجلاس هوانوردی ایران 2016 در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه آیا شرکت هواپیمایی بوئینگ نیز به ایران می آید، گفت: این شرکت به دلیل مشکلات مربوط به ویزا در اجلاس حضور نخواهد داشت.

تامین منافع اقتصادی

از سوی دیگر، رئیس انجمن شرکت های هواپیمایی نیز با بیان اینکه ایرلاین ها در فضای پس از تحریم مصالح اقتصادی کشور را مدنظر قرار خواهند داد، اعلام کرد در صورت نهایی شدن قرارداد خرید مستقیم ایرلاین ها از شرکت های سازنده هواپیما، قطعا هواپیماهای نو وارد کشور خواهد شد.

مقصود اسعدی سامانی در گفت و گو با «ایسنا» درباره آخرین خبرها از وارد شدن 114 فروند هواپیمای جدید به آسمان ایران اظهار کرد: مذاکرات ایرلاین های ایرانی با شرکت های سازنده هواپیما از چند ماه قبل آغاز شده است. البته هنوز قرارداد خرید این 114 فروند هواپیما نهایی نشده و همان طور که رئیس سازمان هواپیمایی گفته در روزهای آینده به طور کامل تعیین تکلیف خواهد شد. در بازار گسترده پس از اجرای برجام آنچه بیش از هرچیز اهمیت دارد تامین منافع و مصالح اقتصادی کشور است که ایرلاین ها تلاش می کنند در چارچوب آن فعالیت کنند. در طول هفته های گذشته مذاکرات گسترده ای میان ایرلاین های ایرانی و طرف های خارجی در دستور کار قرار گرفته که امیدواریم نتایج آن در آینده نزدیک مشخص شود.

سامانی درباره سن هواپیماهایی که در آینده وارد کشور خواهند شد نیز گفت: با لغو تحریم ها این امکان وجود خواهد داشت که شرکت های ایرانی به طور مستقیم با طرف های خارجی وارد مذاکره شوند و همان طور که از دورنمای ماجرا مشخص است، مذاکرات مستقیم با شرکت های بزرگ سازنده هواپیما به خرید هواپیماهای نوساز خواهد انجامید و ایران می تواند از ظرفیت موجود در این بازار نهایت استفاده را ببرد.

رئیس انجمن شرکت های هواپیمایی ادامه داد: در کنار آن در صورت خرید لیزینگی هواپیما از شرکت هایی که در این عرصه فعالیت می کنند نیز قیودی وجود خواهد داشت که اجازه ورود هواپیما با سن بالا را به کشور محدود می کند. وی خاطرنشان کرد: با کنار رفتن محدودیت های موجود ایران می تواند بار دیگر با تمام فروشندگان دست اول ارتباط بگیرد و رفت و آمدهای ماه های گذشته نیز به خوبی نشان می دهد فضایی مناسب در مقابل ایران قرار دارد که می توان از آن برای تامین ناوگان جدید و نوسازی هواپیماهای گذشته حداکثر استفاده را برد.

1