امضای 17 سند همکاری میان ایران و چین

23 ژانویه 2016 - 16:00 dsfr.ir/yo055

امضای 17 سند همکاری میان ایران و چین
مجید عسگری پور
استقبال رسمی دکتر روحانی از رئیس جمهور چین در کاخ سعدآباد

با حضور روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین 17 سند همکاری در زمینه های مختلف به امضای وزرای مربوط رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، با حضور روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین 17 سند همکاری در زمینه های مختلف به ویژه در عرصه های اقتصادی، صنعتی، فرهنگی و قضایی به امضا وزرای مربوطه رسید تا روابط دوجانبه تهران-پکن به سطح راهبردی ارتقاء یابد.

مراسم استقبال رسمی از شی جین پینگ رئیس جمهور چین در مجموعه تاریخی-فرهنگی سعدآباد برگزار شد و روسای جمهور دو کشور پس از آن وارد مذاکرات خصوصی شدند. مذاکرات دو جانبه با حضور هیات های عالی رتبه دو کشور نیز به ریاست روحانی و پینگ انجام شد و اسناد تدارک دیده شده هم در حضور روسای جمهور دو کشور به امضا رسید.

این اسناد به شرح ذیل است:

 1. یادداشت تفاهم ارتقاء کمربند اقتصادی جاده ابریشم و ایجاد جاده ابریشم دریایی قرن بیست و یکم بین دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین.
 2. یادداشت تفاهم بین سازمان انرژی اتمی ایران و انرژی اتمی چین در خصوص همکاری در زمینه مصارف صلح آمیز انرژی.
 3. معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در زمینه معاضدت حقوقی دو جانبه در موضوعات کیفری.
 4. معاهده معاضدت قضایی در موضوعات مدنی و تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین.
 5. تفاهم نامه همکاری بین معاونت علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران و وزارت علوم و تکنولوژی جمهوری خلق چین.
 6. یادداشت تفاهم همکاری های زیست محیطی میان سازمان حفاظت محیط زیست-صندوق ملی حفظ محیط زیست جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات جمهوری خلق چین درباره ارائه کالا برای مقابله با تغییرات آب و هوایی.
 7. یادداشت تفاهم تقویت همکاری های صنعتی و معدنی و سرمایه گذاری میان جمهوری اسلامی ایران و چین.
 8. یادداشت تفاهم بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و وزارت صنعت و فناوری اطلاعات جمهوری خلق چین در زمینه همکاری های ارتباطات و فناوری اطلاعات.
 9. یادداشت تفاهم تامین اعتبار مالی طرح خط آهن سریع السیر تهران - مشهد بین وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و بانک صادرات و واردات چین ( اگزیم بانک چین).
 10. یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت امور اقتصادی و دارائی جمهوری اسلامی ایران و وزارت بازرگانی جمهوری خلق چین در زمینه تحکیم همکاری های سرمایه گذاری.
 11. یادداشت تفاهم توسعه همکاری و توسعه نیروی انسانی بین وزارت امور اقتصادی و دارائی جمهوری اسلامی ایران و وزارت بازرگانی جمهوری خلق چین.
 12. برنامه مبادلات فرهنگی، هنری و آموزشی میان ایران و چین برای سالهای 94 تا 1397.
 13. مشارکت راهبردی بین گمرک ایران و گمرک چین به منظور اجرای موافقت نامه بین الدولی در زمینه همکاری های گمرکی.
 14. یادداشت تفاهم میان سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی ایران و وزارت نظارت جمهوری خلق چین.
 15. تفاهم نامه همکاری در خصوص تاسیس صندوق علمی راه ابریشم میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و آکادمی علوم چین.
 16. تفاهم نامه همکاری و تبادلات رسانه ای بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نهاد اطلاع رسانی شورای دولتی جمهوری خلق چین.
 17. تفاهم نامه جهت توسعه روابط همکاری مشترک فیمابین سازمان منطقه آزاد قشم و دفتر منطقه آزاد تجاری Pilot گوآنجو چین.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهوری چین در این سفر که به دعوت رسمی دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران انجام شده است، با رهبر معظم انقلاب و رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو می کند.

گسترش و تعمیق بیش از پیش مناسبات دو جانبه، منطقه ای و بین المللی و همچنین ارتقای سطح همکاری های مشترک در زمینه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی میان تهران و پکن، از جمله اهداف دیدار رسمی«شی جین پینگ» از جمهوری اسلامی ایران است.

این سفر در پاسخ به سفر رسمی سال گذشته رئیس جمهوری اسلامی ایران به چین و پس از حدود 14 سال از سفر رئیس جمهور اسبق چین (جیانگ زمین) به ایران انجام شده است. رئیس جمهوری چین را در این سفر علاوه بر سه معاون نخست وزیر و 6 وزیر، هیات بزرگی از بازرگانان و رسانه های چینی همراهی می کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1