1 ژوئن 2020 - 00:17

جاده ابریشم با صادرات پارچه دستبافت ایران احیا می شود

23 ژانویه 2016 - 15:00 dsfr.ir/gi7r6

جاده ابریشم با صادرات پارچه دستبافت ایران احیا می شود
امیر رجایی
پارچه سنتی قلمکار

احیاء نساجی سنتی یکی از اقداماتی است که در کنار ارزش های فرهنگی دستاوردهای اقتصادی بسیار زیادی هم در پی دارد که برگزاری نمایشگاه سی دار جلوه ای نو از پارچه های دستبافت ایرانی گامی در جهت معرفی و احیاء نساجی سنتی ایران است.

"رییس موزه فرش ایران"

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ سید عبدالمجید شریف زاده با اشاره بر برگزاری این نمایشگاه گفت: قدیمی ترین آثاری که از نساجی در ایران داریم متعلق به 7 هزار سال پیش است و اولین نمونه های آن از غار کمربند مازندران در شمال ایران به دست آمده است. نخستین ابزار مربوط به نساجی دقیقا به 6 هزار و 500 سال قبل از میلاد تعلق دارد و این مستندات نشان می دهد پیشینه نساجی در ایران بسیار طولانی است.

وی در ادامه افزود: نخستین نمونه های بافت به دست آمده مربوط به 5 هزار سال قبل از میلاد در شوش و ابزارهای آن مثل دوک های گِلی در تپه سیلک کاشان دیده شده است. امروزه هنوز شربافی در کاشان به عنوان یکی از مشاغل مردم دیده می شود و خوشبختانه موسسه جام میراث جهان در زمینه حمایت از این فعالیت ها عملکرد بسیار خوبی داشته است.

شریف زاده با اشاره به احیاء پارچه زربفت گفت: خوشبختانه با فعالیت هایی که صورت گرفته است پارچه زربفت از فراموشی نجات پیدا کرده و ما در کاشان، اصفهان و به زودی یزد شاهد ادامه بافت این پارچه خواهیم بود. و در مناطق دیگر هنرمندان با شیوه های گوناگون به بافت این نوع پارچه ارزشمند روی می آورند.

رئیس موزه فرش با تاکید بر احیاء جاده ابریشم برای صادر کردن پارچه های دستبافت ایرانی بیان کرد: ما می توانیم دوباره جاده ابریشم را با صادر کردن پارچه های سنتی خودمان احیا کنیم اما واقعیت این است به دلیل پراکندگی و خاک خوردگی کمتر به این موضوع توجه شده است. متاسفانه در بسیاری از فیلم ها که هنرهای سنتی را نمایش می دهند فضای نمور و خاک خورده به تصویر کشیده می شود. فضایی که وقتی جوانان آن را می بینند رغبتی برای ادامه این هنر ندارند. من فکر می کنم باید نگاه مان را تغییر دهیم و این فضا را به صورت مناسب تری نمایش بدهیم.

این پژوهشگر هنرهای سنتی در ادامه گفت: ما در بسیاری از برنامه های مد در کشورهای اروپایی شاهد هستیم که از نقوش و فرم های شرقی و ایرانی الهام می گیرند. زیباترین فشن ها با الهام از فرش های ایرانی و تزئینات معماری به خصوص کشورهای عضو اکو شکل می گیرند. با توجه به ظرفیتی که امروز وجود دارد باید این هنر را از گوشه عزلت بیرون بکشیم و به جهان معرفی کنیم.

گفتنی است، بازدید از آن همه روزه از ساعت 10 صبح تا 18 عصر به گالری دیپلماتیک موسسه فرهنگی اکو واقع در خیابان موحد دانش (اقدسیه)، کوچه ناز، پلاک 10 مراجعه کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1