جولان دلالان در فقدان سند جامع توریسم سلامت

20 ژانویه 2016 - 09:20 dsfr.ir/ik8ev

جولان دلالان در فقدان سند جامع توریسم سلامت
springeropen.com
گردشگری سلامت

در حالی که پذیرش گردشگران سلامت در بیمارستان ها با توجه به ضوابط و شرایط خاصی انجام می شود اما این روزها کار دلالان به جایی رسیده است که از کارت ملی های ایرانی برای گردشگران خارجی استفاده می کنند.

به گزارش خبرگزاری «میراث فرهنگی» توسعه گردشگری سلامت و جذب گردشگر چند سالی است که مطرح شده و هر یک از استان های کشور از شیراز و مشهد گرفته تا اصفهان و اردبیل به نوعی در صدد جذب گردشگران سلامت برآمده اند. این معرفی از جاذبه های طبیعی مانند چشمه های آب گرم و غارهای نمک گرفته تا بیمارستان های فوق تخصصی و دهکده های گردشگری سلامت را شامل می شود.

اصفهان نیز مانند سایر استان ها سعی دارد از قافله گردشگری سلامت باز نماند؛ چنان که چندی پیش خبر راه اندازی دهکده سلامت در اصفهان منتشر شد.

معاون گردشگری اصفهان با اشاره به اینکه طی سه سال گذشته حدود 40 درصد از پروژه دهکده سلامت تکمیل شده  است گفت: «در این دهکده هرچه بیمار نیاز داشته باشد از بیمارستان و هتل گرفته تا تجهیزاتی که برای طی دوره نقاهت و بهبود بیماری نیاز است تدارک دیده  شده است.»

محسن یارمحمدیان با تاکید بر اینکه برای تحقق اهداف گردشگری سلامت نیازمند تدوین دستورالعمل  و مصوب شدن برخی ضوابط همچون شرایط هتل بیمارستان ها هستیم، ادامه داد: «مجوز تدوین دستورالعمل های گردشگری سلامت به اصفهان داده شده و قرار است پس از برگزاری جلسات با کارشناسان امر، نتیجه را ظرف دو ماه آینده به تهران اعلام کنیم.» با وجود آنکه اصفهان در تلاش است تا دهکده سلامت را افتتاح کند اما تعداد گردشگران ورودی در حوزه سلامت آن بسیار محدود است.

یارمحمدیان در این باره نیز گفت: «درست است که تعداد گردشگران سلامت کم است اما امیدواریم بتوانیم آن ها را افزایش دهیم؛ چنان که قرار است پروازهای مستقیم از کشورهای حاشیه خلیج فارس به اصفهان داشته باشیم تا در عین آنکه گردشگرانی از عراق داریم بتوانیم گردشگرانی از قطر را نیز جذب کنیم.»

او همچنین از نبود سازوکاری رسمی و مطمئن برای جلوگیری از حضور دلال های گردشگری سلامت گله کرد و ادامه داد: «با وجود آنکه گردشگرانی از عراق با هدف درمان وارد کشور می شوند اما بسیاری از این افراد بدون هماهنگی رسمی و به صورت قاچاق و از طریق دلال بازی ها به ایران می آیند. تعداد آن ها نیز بسیار زیاد است اما از آنجا که سند رسمی برای این مهم وجود ندارد نمی توانیم جلوی آن را بگیریم.»

به گفته یارمحمدیان، در بسیاری از مواقع این گردشگران خارجی با کارت ملی و مدارک ایرانی به بیمارستان ها مراجعه می کنند و با توجه به آنکه ساز و کار پذیرش بیمار ساماندهی درستی ندارد متوجه این امر نمی شوند و این گونه است که دلال ها راه را برای پیشرفت باز می بینند.

معاون گردشگری اصفهان تاکید کرد که برای ساماندهی پذیرش بیماران چند دستگاه اعم از دانشگاه و وزارت بهداشت و ... باید به تعامل برسند تا بتوانند سازوکاری درست در این باره تدوین کنند. همچنین نیاز است آموزش های لازم و امکانات برای جلوگیری از دور زدن متصدیان پذیرش محیا شود؛ چنان که در بسیاری از مواقع عدم توجه کافی در حوزه پذیرش بیمار است که موجب باز شدن راه ها برای حضور اتباع خارجی با کارت های ملی ایرانی و پذیرش آنها در بیمارستان ها می شود.

او ادامه داد: «با توجه به فعالیت گسترده دلال ها در حوزه گردشگری سلامت، قصد برآن است تا در مرحله نخست چند دفتر خدمات مسافرتی در کشورهایی مانند عراق فعال شوند و کار را آغاز کنند و در ابتدا هم قصد حذف کردن قاچاقچیان را نداریم اما در مراحل بعد این مهم را در برنامه خواهیم گنجاند.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1