18 سپتامبر 2019 - 03:05

مازندران، غریبه با گردشگری زمستانی

19 ژانویه 2016 - 16:20 dsfr.ir/mz0s2

مازندران، غریبه با گردشگری زمستانی
ایرنا
مه زمستانی در شهرستان کلاردشت

برغم حضور سالانه میلیون ها نفر مسافر و گردشگر به مازندران، اما در زمستان، گردشگری در بزرگ ترین قطب گردشگری کشور تعطیل است و هنوز نگاه تخصصی و برنامه مدونی برای این منظور وجود ندارد.

مازندران استانی که بدلیل برخورداری از مواهب و منابع طبیعی خدادادی جنگل، دریا و آثار تاریخی، میزبان مسافرانی از سراسر کشور است اما در فصل زمستان گردشگری در این استان یخ زده و این ظرفیت ها بلااستفاده باقی مانده اند.

در حالی ظرفیت های طبیعی زمستانی مازندران بدون استفاده مانده است که بسیاری از کشورها با صرف هزینه و ایجاد امکانات و تجهیزات، فضای گردشگری زمستانی را برای جذب گردشگران فراهم می کنند.

توریسم زمستانی یکی از اشکال فصلی جهانگردی که در گذشته طبقات ممتاز اجتماعی می توانستند از آن استفاده بکنند ولی امروزه با رونق جهانگردی، وجود تسهیلات ارزان قیمت و بومی شدن جریان های توریستی، مورد توجه دیگر اقشار مردمی نیز واقع شده است و کشورهایی که دارای موقعیت های مناسب کوهستانی و دامنه های برفگیر هستند شرایط ایده آل برای توریسم زمستانی به وجود می آورند.

نبود اطلاعات و نگاه تخصصی و خلاقانه به گردشگری زمستانه، به خصوص تفریحات و ورزش های زمستانی، باعث شد که استان مازندران در زمستان با رکود شدید گردشگری داخلی مواجه شود و از این ظرفیت برای جذب مسافر استفاده لازم نشود.

از کوه های پر برف، یخچال های طبیعی و آبشارهای یخی برای ورزش های حرفه ای زمستانی گرفته تا مناطق برف خیز کیاسر، بلده نور و کجور و اتفاقات فصلی در تالاب ها و تغییر سبک زندگی برخی مردم همه فرصت هایی است که در پناه توسعه گردشگری زمستانه، می تواند بالفعل و به ظرفیت سرمایه ای تبدیل شوند.

چشمه های آب معدنی، پرنده نگری در تالاب ها، زندگی زمستانی روستاییان، برگزاری مراسم سنتی در روستاها و ییلاقات، کوهپیمایی، بیتوته کردن در کلبه های جنگلی، لذت بردن از چشم اندازهای زیبای برفی و کوهستانی، حضور در بازارهای محلی و اماکن تاریخی ظرفیت های گردشگری زمستانی هستند که دراین فصول سرد سال دیده نشده اند.

سالهاست مسئولان حوزه گردشگری مازندران نگرانی خود را از فصلی بودن گردشگری در این استان و لزوم بسترسازی در امر توریسم زمستانی اعلام کرده اند تا شاید بازار کساد گردشگری زمستانه در مازندران رونق یابد اما در عمل اتفاق قابل توجهی رخ نداده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1