جایزه بنیاد جهانی انرژی به طرح فاضلاب تهران رسید

19 ژانویه 2016 - 17:20 dsfr.ir/953kc

جایزه بنیاد جهانی انرژی به طرح فاضلاب تهران رسید
doe.ir
جایزه بنیاد جهانی انرژی به طرح فاضلاب تهران رسید

طرح فاضلاب تهران که موفق به کسب جایزه ویژه بخش آب جایزه جهانی انرژی شد، شامل 20 واحد تصفیه‌خانه، 9000 کیلومتر شبکه، 194 کیلومتر خط انتقال و 9000 انشعاب است که تا سال 1410 قرار است تکمیل شود.

جایزه جهانی انرژی در بخش آب به عنوان یکی از مهم‌ترین جوایز بین‌المللی در شانزدهمین دوره از سوی بنیاد جهانی انرژی به طور مشترک به طرح فاضلاب تهرانطرح تامین آب شرب کشور تانزانیا اختصاص یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، محمد پرورش، مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران پس از دریافت جایزه جهانی انرژی، آن را حاصل تلاش تمام دستگاه‌های اجرایی و مدیریت شهری از شرکت فاضلاب تهران، استانداری تا شهرداری و سایر بخش‌ها عنوان کرد و افزود: من این جایزه را به نمایندگی  15 هزار نفر از همکاران این طرح دریافت می‌کنم؛کسانی که در تمام این سال‌ها برای اجرا و ثمردهی این طرح تلاش کرده‌اند.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز در مراسم شانزدهمین دوره اهداء جایزه جهانی انرژی در محل سالن همایش های بین الملل برج میلاد تهران، اظهار کرد: امروزه، دغدغه مشترک همه شهروندان جهانی از فرهنگ ها و ملیت های مختلف؛ صلح، امنیت، پایداری کره زمین و آینده زندگی و حیات این کره است.

وی با تاکید بر ضرورت تغییر روند ناپایدار توسعه، افزود: آزمندی انسان ها در برداشت بی رویه از منابع، تخریب منابع طبیعی، جنگل ها، مراتع، آلودگی های گسترده؛ ظرفیت زیستی جهان و قدرت خودپالایی و تجدید پذیری طبیعت را کاهش داده است.

ابتکار با اشاره به اینکه توسعه ناپایدار منجر به چالش جدی و خطرناکی برای جهان شده که آینده کره مسکون و ساکنان آن را با تهدیدی بزرگ همراه کرده است، خاطرنشان کرد: به منظور تأمین آینده بهتر و کاهش این تهدید برای خود و نسل های آینده، نیازمند تغییر نگرش ها، اراده جدی دولت ها و سازمان های بین المللی، همچنین مشارکت های مردمی برای حرکت توسعه پایدار هستیم.

وی ادامه داد: بی شک حرکت در مسیر توسعه پایدار نیازمند مبارزه اساسی و مقابله با موانع، مشکلات و تهدیدها است و البته امروز همه مردم جهان در برابر نعمت های خداوند و مقابله با آسیب ها و تهدیدهای جهانی مسئولند و باید بتوانند این امانت ها را به شایستگی به آیندگان و فرزندان خود بسپارند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: لازمه این مهم یک حرکت جهانی است که در توافق پاریس و اهداف توسعه پایدار تجلی یافت.

معاون رئیس جمهور گفت: امروز در ایران اسلامی با رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه محیط زیست، همگرایی بسیار خوبی بین قوای دولتی و غیردولتی ترسیم شده و رئیس دولت یازدهم نیز با در پیش گرفتن خط مشی های اساسی برای پیشبرد مسائل توسعه پایدار و محیط زیست ،گام های اساسی در این زمینه برداشته است.

ابتکار افزود: در ادامه همین اقدامات، هدفگذاری خوبی در برنامه ششم توسعه کشور در حوزه محیط زیست صورت گرفته و اقدامات موثری نیز به انجام رسیده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: مسائل اقلیمی و برنامه‌های توسعه‌ای ناپایدار، کشور را با دشواری‌های آبی و مسائل زیست محیطی متعددی مواجه کرده است و از این رو رویکرد برنامه ششم توسعه، توجه ویژه به این دو موضوع آب و محیط زیست است.

معاون رئیس جمهور با یادآوری اهمیت آب به عنوان یک کالای بسیار ارزشمند، اظهار کرد: ایران به دلیل شرایط خاص همچون تغییر اقلیم و خشکسالی و برنامه‌های ناپایدار توسعه‌ای با چالش های جدی در منابع آبی خود روبه رو است که خوشبختانه با اراده مشترکی قوای سه گانه و سازمان‌های مردم نهاد اقدامات خوبی برای مقابله و رفع این چالش و مدیریت صحیح منابع و مصارف در حال انجام است.

معاون رئیس جمهور ضمن یادآوری ضرورت اشاعه فرهنگ حفظ و صیانت از محیط زیست، توسعه پایدار و مسئولیت پذیری در برابر امانات الهی، از تلاش های وزارت نیرو در این زمینه تقدیر کرد.

بنابراین گزارش ، طرح فاضلاب تهران که موفق به کسب جایزه ویژه بخش آب جایزه جهانی انرژی شد، شامل 20 واحد تصفیه‌خانه، 9000 کیلومتر شبکه، 194 کیلومتر خط انتقال و 9000 انشعاب است که تا سال 1410 قرار است تکمیل شود.

استفاده از بیوگاز حاصل از فرآیند تصفیه بی‌هوازی  فاضلاب حاوی گاز متان برای تولید برق، از ویژگیهای منحصر به فرد طرح فاضلاب تهران است که در کسب جایزه مورد توجه داوران قرار داشت. در حال حاضر با نصب واحدهای  تولید هم‌زمان برق و حرارت در شش  واحد تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران  سالانه در حدود 60 گیگاوات انرژی الکتریکی و 200 تراژول انرژی حرارتی تولید می شود که این مقدار معادل تامین برق مصرفی یک شهرک مسکونی 80 هزار نفری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1