بازار دوشابچی خانا ارومیه ثبت ملی شد

18 ژانویه 2016 - 14:40 dsfr.ir/ny8xz

بازار دوشابچی خانا ارومیه ثبت ملی شد
panoramio.com
ورودی بازار شیره فروشان (دوشابچی خانا) ارومیه

بازار شیره فروشان یا همان دوشابچی خانا در ارومیه با شماره 31369 در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بازار "دوشابچی خانا" در میدان ولایت ارومیه قرار دارد و دارای 81 متر طول، 5 متر و 30 سانتی متر عرض و هفت متر و 50 سانتیمتر ارتفاع است. حدود 70 مغازه در دو طرف این بازار قرار دارد و قدمت تاریخی آن متعلق به دوره صفویه است.

محمد فتحی اضافه کرد: تاکنون در استان آذربایجان غربی دو اثر 'بیدمشک' و 'نقل' ارومیه به همراه 16 اثر معنوی دیگر در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده و چهار اثر دیگر نیز در آستانه ثبت قرار دارد. 4 اثر معنوی چاقوسازی، منبت، علم گردانی و واحدهای سنتی سنجش سطح در استان نیز جزو آثاری که پرونده آن ها برای ثبت ارسال شده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: پرونده 4 اثر طبیعی استان نیز شامل زرینه رود، چمن متحرک، کوه نبی کندی و کوه میان تهی برنجه تکاب جزو آثار طبیعی برای ثبت در ردیف آثار ملی تهیه و به سازمان میراث فرهنگی ارسال شده است.

گفتنی است؛ دوشابچی خانا یکی از مشهورترین محلات قدیمی ارومیه به شمار می رود که از گذشته های دور محل تهیه، فرآوری و فروش لوازم مربوط به تهیه دوشاب در ارومیه بوده است. این محله امروزه هم گرچه دیگر رونق گذشته در دوشاب پزی را ندارد، اما همچنان افرادی هستند که به این امر مشغول هستند.

دوشاب یا همان شیره انگور از جمله فرآورده های جانبی انگور محسوب می شود که از دیرباز در شهر ارومیه و اطراف آن تهیه و تولید می شود. آذربایجان غربی و به خصوص شهر ارومیه به عنوان یکی از قطب های مهم تولید انگور با بیش از 50 رقم انگور، ظرفیت زیادی برای تولید شیره انگور دارد. شیره انگور تولیدی در استان آذربایجان غربی قهوه ای رنگ و تا حدودی شبیه عسل غلیظ بوده و مردم استان آن را به همراه کاهو و ماست مصرف می کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1