سوئیفت ارائه خدمات به بانک های ایرانی را از سر گرفت

17 ژانویه 2016 - 23:30 dsfr.ir/bp7ff

 سوئیفت ارائه خدمات به بانک های ایرانی را از سر گرفت
financialtribune.com
بدون سوئیفت تجارت جهانی و سرمایه گذاری، کندتر، پرهزینه تر و غير قابل اعتمادتر می شود.

بانک های ایرانی که از فهرست تحریم های اتحادیه اروپا خارج شده اند، می توانند به سوئیفت متصل و از خدمات پیام رسانی مالی بهره مند شوند.

"SWIFT"

همزمان با اجرای برجام، سوئیفت یا همان جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی، روز یکشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد کلیه بانک های ایرانی که از فهرست تحریم های اتحادیه اروپا خارج شده اند، می توانند با طی کردن روند معمول، مجدداً به سوئیفت متصل شده و از خدمات پیام رسانی مالی این شرکت بهره مند شوند.

با خروج نام بانک ها از فهرست تحریم و اتصال آن ها به سوئیفت، هزینه های معاملاتی بانک ها کاهش می یابد. بانک ها می توانند مجدداً اقدام به گشایش اعتبارات اسنادی کنند و ریسک معاملات بین المللی را کاهش دهند. بانک ها همچنین می توانند با هزینه معاملاتی به مراتب کمتری نسبت به دوره تحریم نقل و انتقال منابع ارزی را در میان کشورهای مختلف انجام دهند و به این صورت نقدشوندگی دارایی های ارزی افزایش می یابد. در دوره پسابرجام تقاضا برای خدمات صرافی ها کاهش می یابد و از نقش آنها در معاملات بین المللی کاسته می شود، چون با عرضه خدمات حرفه ای بانکی دیگر استفاده از خدمات صرافی ها اقتصادی نخواهد بود. لذا بانک ها می توانند با افزایش سهم شان از بازار معاملات بین المللی فعالیت های سودآورتری داشته باشند.

صنعت گردشگری کشور نیز از اتصال بانک های ایرانی به سوئیفت سود خواهد برد

اجرای برجام نه تنها فرصت جدیدی در اختیار بانک ها قرار می دهد، بلکه بهبودی برای دیگر بخش های اقتصاد به همراه خواهد داشت. به صورت عمده، بخش های نفت و گاز می توانند سرمایه گذاری لازم را از بازارهای بین المللی جذب کنند. امکان تنوع بخشی در سبد دارایی های ارزی کشور، مدیریت بهتر این ذخایر را امکان پذیر می سازد و تامین مالی هزینه های دولت تسهیل می شود.

صنعت گردشگری کشور نیز از اتصال بانک های ایرانی به سوئیفت سود خواهد برد. شرکت های هواپیمایی نیاز به جذب سرمایه برای توسعه و نوسازی ناوگان هوایی خود دارند. علاوه بر آن شبکه حمل و نقل دریایی، ریلی و زمینی کشور با جذب سرمایه خارجی و ورود تکنولوژی روز دنیا، مدرن می شود. پروژ های دیگر در زیرساخت گردشگری کشور از جمله هتل سازی با جذب سرمایه دستخوش تحول می شوند.

در مقیاس کوچک تر، برای تورگردان های کشور تبادل مالی با همتایان خارجی خود از طریق شبکه بانکی تسهیل می گردد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1