پنج گزینه روی میز برای نوسازی ناوگان هوایی

17 ژانویه 2016 - 18:00 dsfr.ir/9p8hl

پنج گزینه روی میز برای نوسازی ناوگان هوایی
airliners.net
هواپیماهای مسافربری در پارکینگ فرودگاه

بررسی اظهارات وزیر راه و شهرسازی مبنی بر ارزش 3200 میلیارد تومانی ناوگان شرکت های هواپیمایی داخلی نشان می دهد با این مبلغ می توان 12 فروند بوئینگ 737 یا 14 فروند ایرباس 318 و یا 29 فروند سوخو 100 خریداری کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ وزیر راه و شهرسازی در فاصله چند ساعت مانده تا اعلام اجرای برجام میزبان دست اندرکاران حمل و نقل هوایی و مدیران شرکت های هواپیمایی بود.

عباس آخوندی با بیان اینکه ایرلاین های داخلی 5 هزار و 200 میلیارد تومان بدهی دارند، گفته بود: این آمار بسیار نگران کننده است و نشان می دهد اقتصاد صنعت هوانوردی کشور در وضعیت منفی قرار دارد. دو تحلیل از این شرایط می توان داشت؛ یا بازیگران فعلی قادر به اداره صنعت نیستند و باید فضا برای ورود بازیگران جدید آماده شود یا اطلاعات بدهی و وضعیت اقتصادی آن ها نادرست است.

وی با اشاره به اجرای برجام و رفع تحریم ها بر برنامه ریزی شرکت های هواپیمایی برای نوسازی ناوگان تأکید کرد و افزود:   هرگونه حمایت از صنعت هوانوردی در قالب رعایت اصول بازرگانی است و در صورتی که اصول بازرگانی رعایت نشود هیچ حمایتی از ایرلاین ها نمی کنم. میزان بدهی شرکت های هواپیمایی به سایر دستگاه ها و نهاد ها حدود 5200 میلیارد تومان است، این در حالی است که ارزش ناوگان شرکت های هواپیمایی 3500 میلیارد تومان است.

یکی از حمایت هایی که باید از شرکت های هواپیمایی در راستای نوسازی ناوگان انجام شود تأمین منابع مالی از طریق اعطای تسهیلات ارزان قیمت و مناسب است. تا امروز که سیستم بانکی کشور تمایلی به وارد شدن به حوزه خرید هواپیما نشان نداده که احتمالاً یکی از دلایل آن تحریم های صنعت هوانوردی کشور بوده است.

در شرایطی که رئیس جمهوری آمریکا مجوز لازم را برای فروش هواپیما به وزیر امور خارجه این کشور داده است، گمانه زنی ها در خصوص خرید هواپیما از سازندگان بزرگ دنیا بیش از پیش شده است. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری همین دیروز از استقبال سازندگان هواپیمای دنیا برای عرضه محصولات خود به شرکت های هواپیمایی داخلی خبر داد.

عابدزاده در این باره گفته بود: «بسیاری از کمپانی ها برای فروش هواپیما به ایران اعلام آمادگی کردند و حجم تقاضا در این بخش بسیار زیاد است».

حال فرض را بر این می گذاریم که موانع خرید هواپیما توسط ایرلاین ها برداشته شده و آن ها می توانند پس از سال ها به صورت مستقیم با سازندگان وارد مذاکره شود. قطعا با توجه به وضعیت اقتصاد کشور فعلا خبری از حمایت های دولت در بحث تأمین منابع مالی و حضور بانک ها نیست. همان گونه که وزیر راه و شهرسازی گفته ارزش ناوگان ایرلاین ها 3500 میلیارد تومان است، حالا اگر معادل همین مبلغ نقدینگی شرکت های هواپیمایی باشد آن ها چه تعداد هواپیما را می توانند خریداری کنند.

مسئولان وزارت راه و شهرسازی ماه ها قبل اعلام کردند تا 10 سال آینده کشور نیازمند حدود 400 فروند هواپیما برای پوشش مسیرهای پروازی داخلی و مسیرهای پروازی در منطقه است.

نگاهی به مدل های مختلف هواپیما در دنیا نشان می دهد گزینه اول برای خرید جهت پاسخگویی به نیازهای داخلی و منطقه ای بوئینگ 737 است. این نوع هواپیما مدل های مختلفی دارد که قیمت آن ها از حدود 80 میلیون دلار آغاز می شود، یعنی به نرخ روز دلار حدود 280 میلیارد تومان، به عبارت دیگر با 3500 میلیارد تومان دارایی شرکت های هواپیمایی می توان 12. 5 فروند هواپیمای بوئینگ 737 خریداری کرد.

مدل 318 ایرباس نیز به عنوان گزینه دیگر انتخاب برای خرید حدود 73 میلیون دلار قیمت دارد، یعنی 255 میلیارد و 500 میلیون تومان، در واقع با 3500 میلیارد تومان ارزش ناوگان شرکت های هواپیمایی می توان تقریبا 14 فروند هواپیمای ایرباس خریداری کرد.

اما علاوه بر هواپیماهای ساخت غول های هواپیماسازی دنیا، گزینه های دیگری هم برای خرید وجود دارد؛ هواپیماهای شرکت بمباردیر کانادا و امبرائر برزیل، قیمت هواپیمای سری C بمباردیر حدود 60 میلیون دلار است، یعنی 20 میلیون دلار ارزان تر از بوئینگ 737 و 13 میلیون دلار ارزان تر از ایرباس 318. قیمت هواپیمای ای 2 امبرائر هم حدود 47 میلیون دلار است.

هواپیمای سری C بمباردیر بسته به مدل آن بین 120 تا 160 نفر ظرفیت دارند که گزینه مناسبی برای پروازهای بین استانی و منطقه ای ایرلاین های داخلی به شمار می روند. هواپیمای ای2 امبرائر هم 120 نفر ظرفیت دارد.

شرکت های هواپیمایی ایرانی با 3500 میلیارد تومان می توانند 17 فروند هواپیمای سری C بمباردیر و تقریبا 22 فروند هواپیمای ای2 امبرائر برزیل را خریداری کنند.

اما یک گزینه دیگر هم برای ایرلاین های داخلی جهت نوسازی ناوگان خود وجود دارد، صحبت از هواپیمای سوخوی 100 است. این هواپیمای روسی در مدل های مختلف خود بین 78 تا 98 صندلی ظرفیت دارد و قیمت هر فروند از آن حدود 35 میلیون دلار است که بی شک مهم ترین مزیت نسبت به بوئینگ، ایرباس و بمباردیر همین قیمت ارزان آن است.

هزینه هر فروند هواپیمای سوخو 100 با ارز 3500 تومانی حدود 122 میلیارد تومان است، با 3500 میلیارد تومان (ارزش ناوگان شرکت های هواپیمایی) می توان حدود 29 فروند سوخو 100 خریداری کرد.

البته شرکت های هواپیمایی تمایلی به خرید این گزینه آخر ندارند که شاید مهم ترین دلیل آن بروز سوانح متعدد برای هواپیماهای تولید بلوک شرق باشد که آخرین نمونه آن مردادماه سال گذشته برای آنتونوف 140 هواپیمایی سپاهان روی داد.

وزیر راه و شهرسازی دیشب از توافق با ایرباس برای خرید 114 فروند هواپیما برای ایران ایر خبر داد و گفت: «در چند ماه اخیر مذاکرات بسیاری را با شرکت های دست اول تأمین کننده هواپیما داشته ایم، در دو بخش بحث کرده ایم؛ یکی اینکه ساختار هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران را بازسازی کنیم که در این زمینه در گام نخست برای 114 فروند هواپیما با ایرباس فرانسه توافق کرده ایم. بحث دیگر این است که به دنبال بازسازی تمام شرکت های هواپیمایی داخلی هستیم که در این زمینه نیز درصدد استفاده از لیزینگ هواپیما با شرکت هایی که هواپیما عرضه می کنند، هستیم. همچنین با بیمه های مطرح دنیا برای تأمین هواپیما جهت بازسازی شرکت های هواپیمایی مرتبط مذاکره کرده ایم».

با این تفاسیر می توان امیدوار بود حمل ونقل هوایی کشور پس از سال ها می تواند به سمت و سوی بازسازی و نوسازی ناوگان حرکت کند و با ایجاد یک بازار رقابتی، کیفیت پرواز ها افزایش یابد، به این ترتیب می توان در آینده ای نه چندان دور نام ایرلاین های ایرانی را بین بر ترین شرکت های هواپیمایی در بخش خدمات پروازی و از همه مهم تر ایمنی پرواز دید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1