قطع روابط دیپلماتیک عربستان، گردشگری مشهد را تهدید نمی کند

17 ژانویه 2016 - 11:40 dsfr.ir/g741f

قطع روابط دیپلماتیک عربستان، گردشگری مشهد را تهدید نمی کند
ا.د.زاکریان
نمایی از گنبد و گلدسته های حرم امام رضا

آیا با قطع روابط دیپلماتیک عربستان و چند کشور عربی دیگر با ایران گردشگری مشهد حالت نزولی پیدا خواهد کرد؟

قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران به معنی از دست رفتن گردشگری مشهد نیست و اصلا جایی برای نگرانی وجود ندارد، چرا که کشورهای مسلمان دیگری هستند که می توان ورود گردشگران آن ها را به ایران و شهر مشهد تقویت کرد.

نزدیک به نیمی از گردشگران ورودی به ایران در سال گذشته عرب بوده اند، گردشگرانی که سفرشان به ایران با تهدید دولت عربستان و تشدید روابط سیاسی میان دو کشور همراه شده است. اوضاع فعلی، برخی گمانه زنی ها را به این سمت برده که گردشگری زیارتی ایران، روزهای پر التهابی را پیش رو خواهد داشت.

پس از آن که دولت عربستان، پروازهای محدود خود بین شهرهای دمام به تهران و مشهد را لغو کرد، بحرین نیز وارد عمل شد و تمام پروازهای مشترک با ایران را متوقف کرد. با آن که روابط دیپلماتیک ایران با کشورهایی چون کویت، قطر و امارات هنوز قطع نشده، اما برخی کارشناسان و فعالان گردشگری با نادیده گرفتن جمعیت میلیونی که هر سال از عراق به مشهد سفر می کند، بر این باورند که اصلی ترین قطب گردشگری زیارتی ایران با سیر نزولی همراه خواهد شد.

اکبر غمخوار، عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران به ایسنا گفت: سال گذشته 55 هزار نفر از شیعیان عربستان برای زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) به مشهد سفر کردند، اما حالا با توجه به سیاست دولت عربستان برای محدود کردن سفر اتباع اش به ایران و جریمه های نقدی که به این منظور در نظر گرفته، ورود این گروه از گردشگران که روند ورود آن ها در حال صعود بود، حالت نزولی پیدا خواهد کرد.

با این حال او معتقد است: قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران به معنی از دست رفتن گردشگری مشهد نیست و اصلا جایی برای نگرانی وجود ندارد، چرا که کشورهای مسلمان دیگری هستند که می توان ورود گردشگران آن ها را به ایران و شهر مشهد تقویت کرد.

این فعال گردشگری ادامه داد: ما مشغول بررسی و جایگزینی این بازارها هستیم، در حال حاضر وارد بازار لبنان شده ایم، مردم این کشور برای سفر به ایران کاملا مستعد هستند. در ادامه نیز روی کشور آفریقای جنوبی تمرکز خواهیم کرد. در هندوستان و پاکستان نیز شیعیان ثروتمندی هستند که تمایل دارند به ایران سفر کنند، فقط باید اقدام و واکنش سریعی داشت.

غمخوار تاکید کرد: کار بیشتر در این کشورهای اسلامی یقینا درآمدهای جدیدی را عاید ایران خواهد کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1