جان کری: تحریم ها لغو شد

17 ژانویه 2016 - 01:50 dsfr.ir/ab6ai

جان کری: تحریم ها لغو شد
Craig Ruttle, dpa
جان کری و محمد جواد ظریف

تحریم های فلج کننده اقتصادی لغو و افقی تازه پیش روی مردم ایران باز شد.

زنجیرها از پای اقتصاد ایران باز شد

پس از 28 ماه دیپلماسی سخت و مستمر در ساعت 22 به وقت محلی روز شنبه 26 دی ماه 1394 محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی وزیر خارجه ایران و نماینده 1+5 در مذاکرات هسته ای آغاز اجرای برجام را به طور مشترک اعلام کردند. با اجرای توافق هسته ای دوره جدیدی از تحولات سیاسی اقتصادی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی ایجاد خواهد شد که تمامی سطوح را در بر خواهد گرفت.

آژانس اجرای تعهدات ایران برای آغاز برجام را تایید کرد

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد که ایران گام های لازم مربوط به آغاز اجرایی شدن برجام را برداشته است. به گزارش ایسنا، در بیانیه یوکیا آمانو، درباره راستی آزمایی اقدامات ایران در برجام آمده است: بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تشخیص دادند که ایران همه اقدامات لازم در برجام را برای اجرایی شدن آن انجام داده است.

ظریف و موگرینی: این توافق تاریخی، استوار و منصفانه است

محمد جواد ظریف، فدریکا موگرینی و یوکیا آمانو به اتفاق هیات های مذاکره کننده پس از آن که گزارش تایید اقدامات ایران طبق برجام منتشر و در اختیار شورای حکام قرار گرفت وارد ساختمان سازمان ملل شدند و بیانیه مشترک ظریف و موگرینی خوانده شد. در بخشی از این بیانیه آمده است:

"امروز، ما به روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رسیدیم. از زمان روز تصویب، ما مجدانه تلاش کردیم و تعهد مشترک و اراده جمعی خود را به نمایش گذاشتیم تا سرانجام موجبات اجرای برجام را فراهم کنیم. امروز، شش ماه پس از نهایی شدن آن توافق تاریخی، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرد که ایران تعهدات هسته ای ذیربط خود تحت برجام را اجرا نموده است."

تبریک روحانی به مناسبت لغو تحریم ها

دکتر حسن روحانی، رییس جمهور ایران در پیام توییتری خود نوشت: برجام به فرجام رسید. خدا را سپاس می گویم و در مقابل عظمت شما ملت صبور سر تعظیم فرود می آورم. این سربلندی و پیروزی بر شما مبارک باد.

اوباما فرمان اجرای لغو تحریم های ایران را صادر کرد

رییس جمهور امریکا با صدور فرمان 8 صفحه ای دستور لغو تحریم های ایران را صادر کرد.

تحریم های هسته ای اروپا و آمریکا لغو شد.
به تعهدات خود عمل می کنیم

وزیر خارجه آمریکا بعد از قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام توسط محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی در جمع خبرنگاران در مقر اروپایی سازمان ملل حضور پیدا کرد و گفت: امروز یک بار دیگر برای همگان اهمیت دیپلماسی مشخص شد.

وزیر خارجه آمریکا از لغو فوری تحریم های هسته ای توسط اتحادیه اروپا و آمریکا خبر داد و برداشتن تحریم ها را افقی تازه برای مردم ایران دانست

جان کری افزود: هم اکنون پیشرفت های زیادی حاصل شده است. امروز پس از 4 سال از ورود من به عمان به درخواست اوباما برای آغاز گفتگوها با ایران و بعد از دو و نیم سال مذاکرات شدید، آژانس راستی آزمایی کرده است که ایران در تغییر دادن و برچیدن برنامه هسته ای اش به تعهداتش عمل کرده است و هم چنین نمایندگان آژانس برای انجام این پروسه فردا به تهران خواهند رفت.

کری تاکید کرد که ایران در این رابطه قدم های بزرگی برداشته است و ما نباید این نکته را فراموش کنیم چرا که بسیاری تردید داشتند ایران تعهدات خود را عملی کند و باید توجه داشت که ابعاد واقعی این موضوع در آینده معلوم خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا هم چنین از لغو فوری تحریم های هسته ای توسط اتحادیه اروپا و آمریکا خبر داد و برداشتن تحریم ها را افقی تازه برای مردم ایران دانست.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه ما تمام تلاش خود را می کنیم تا این توافق کاملا اجرایی شود در بخش پایانی سخنان خود از رییس جمهور این کشور، کاترین اشتون ، وندی شرمن، موگرینی، ظریف، صالحی، مقامات کشورهای گروه 1+5 و هم چنین دولت اتریش و سوییس به خاطر مهمان نوازی شان در برگزاری مذاکرات تشکر و قدردانی کرد.

دبیرکل سازمان ملل از آغاز اجرای برجام استقبال کرد

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در پیام توییتری خود گفت: روز اجرا، نقطه عطفی مهم به شمار می رود که تلاش های از روی حسن نیت همگان را منعکس می کند.

ما پیش تر درباره تاثیر رفع تحریم ها بر رونق اقتصادی و گردشگری و تکنولوژی نوشته ایم.

دیدگاه ها

 • مهدی 17 ژانویه 2016 - 02:44

  تبریک به همه ایرانیان. امیدوارم دیگر به افراد نادان اجازه ندهیم پای به عرصه مدیریت و سیاستگذاری کلان کشور بگذارند.

 • ایوب 17 ژانویه 2016 - 17:35

  حالا چه تاثیری در وضع وخیم اقتصادی مردم و کسب معاششون داره؟؟؟؟؟؟
  واقعا مردم دیگه دستشون به دهنشون می رسه ؟
  یا بازم حرفایی از قبیل پسا تحریم و پس لرزه های تحریمو این شیره مالی هاسست؟
  لعنت به تکنولوژی که در آن هزاران کودک سرزمینم با شکم گرسنه و تنگ دستی شب را روز کردن..

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1