9 ژوئیه 2020 - 22:12

دریاچه ارومیه دیگر به تراز اکولوژیک نمی رسد

16 ژانویه 2016 - 11:00 dsfr.ir/da61s

رسوب نمک در دریاچه ارومیه

با وجود 5 میلیارد تن نمک در کف دریاچه ارومیه، این دریاچه دیگر به تراز اکولوژیک خود نمی رسد.

"عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین"

به گزارش خبرگزاری مهر، مرضیه لک، عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین در همایش «حامیان محیط   زیست با رویکرد توسعه کیفیت محیط  مرزیستی»، به دریاچه ارومیه اشاره کرد و با بیان اینکه دریاچه ارومیه به تراز اکولوژیک نخواهد رسید، گفت: کف دریاچه از نمک انباشته شده است بنابراین هرچه آب وارد آن شود تبخیر خواهد شد. به همین دلیل هیچ گاه به تراز اکولوژیک خود نخواهد رسید.

وی با اشاره به شوری بسیار بالای آب دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر شوری آب این دریاچه 400 گرم بر لیتر است، در حالی که دریاچه بخش اصلی حجم آب خود را از دست داده و با این میزان شوری برگشتن به تراز اکولوژیک غیرممکن است.

این استاد دانشگاه در ادامه با بیان این مطلب که پنج میلیارد تن نمک کف دریاچه وجود دارد که با این میزان حجم باید شوری را به 250 گرم بر لیتر برسانیم، توضیح داد: بنابراین رسیدن به این هدف به حجم بسیار زیادی آب نیاز دارد که اگر این کار نیز صورت گیرد نمک ها شروع به حل شدن می کنند و شوری را افزایش می دهند. بنابراین مجبوریم نمک کف دریاچه را کاهش دهیم.

لک با اشاره به این موضوع که هرچه آب وارد دریاچه شود، شدت تبخیر و میزان شوری آن را از بین می برد، گفت: ادامه این روند موجب می شود منابع آب شیرین خود را نیز از دست بدهیم.

این استاد دانشگاه گفت: اگر 30 میلیارد مترمکعب آب مورد نیاز را نیز وارد دریاچه کنیم دیگر به زمان گذشته خود برنمی گردد.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین ادامه داد: تغییر اقلیم و بهره برداری بی رویه از منابع آبی مولفه هایی بودند که در سازمان زمین شناسی درخصوص خشک شدن دریاچه ارومیه مورد بررسی قرار گرفتند.

وی با اشاره به نتیجه این بررسی ها افزود: بررسی ها نشان می دهد نقش تغییر اقلیم در خشک شدن دریاچه ارومیه بسیار کمرنگ بوده است.

لک توضیح داد: بعد از سه سال خشکسالی، تراز دریاچه در سال 2000 کاهش یافت اما بعد از آن به رغم بهبود بارش ها در منطقه، تراز آب همچنان روند کاهشی خود را ادامه داده است.

این استاد دانشگاه در ادامه به عامل دیگر یعنی استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی اشاره کرد و گفت: بیش از 100 هزار حلقه چاه مجاز و غیرمجاز در اطراف دریاچه ارومیه حفر شده که باعث پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی شده است.

وی افزود: همچنین روی تمام رودخانه های مهم دریاچه ارومیه بدون در نظر گرفتن حقابه محیط زیستی دریاچه، سد احداث شده است.

لک با اشاره به توجیه متولیان سد مبنی بر اینکه فقط سه میلیارد مترمکعب آب پشت سدها ذخیره شده است که در برابر 30 میلیارد مترمکعب کمبود آب دریاچه ارومیه عددی نیست، گفت: این گفته شاید درست باشد اما اتفاقی که در این میان افتاد این بود که تمام آب های شیرین پشت این سدها ذخیره شده از این رو تعادل ورود آب شیرین و شور به دریاچه به هم خورد که این مساله باعث افزایش شوری آب دریاچه شده است.

لک در خاتمه با اشاره به تشکیل ستاد احیای دریاچه گفت: تشکیل این ستاد کار بسیار مناسبی است که قرار است در یک برنامه 10 ساله دریاچه را به تراز اکولوژیک خود برساند اما معتقدم که دریاچه به تراز اکولوژیک خود نخواهد رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1