آشوراده، پناهگاهی که دیگر امن نیست

14 ژانویه 2016 - 23:30 dsfr.ir/ni8ki

آشوراده، پناهگاهی که دیگر امن نیست
ابوطالب ندری
نمایی از جزیره آشوراده

این روزها در میانکاله و آشوراده همه مسوولان در رده ملی و محلی در تدارک ساخت و ساز و اجرای موسیقی زنده در قلب امن ترین زیستگاه پرندگان مهاجر در غرب آسیا هستند.

یک سال پیش، درست در شرایطی که موضوع تغییر کاربری جزیره آشوراده به عنوان یکی از آخرین بازمانده جنگل های جلگه ای ایران در خزر به یکی از چالشی ترین مناقشات بین گروه های زیست محیطی و دولت تبدیل شده بود، رهبر معظم انقلاب در بیانات خود در روز 17 اسفند ماه تاکید کردند: «دستگاه های مسوول باید قاطعانه با تعدی به جنگل ها به هر بهانه ای اعم از هتل سازی و جذب گردشگر و حتی ساخت حوزه علمیه با برخی توجیهاتِ به ظاهر قابل قبول، مقابله کنند.»

به نظر می رسید بیانات ایشان و دستور سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر توقف عملیات گردشگری در آشوراده، به دلیل ممنوعیت های قانونی باعث شود دولت از اجرای این پروژه صرف نظر کند. اما حالا یک مقام مسوول در استانداری گلستان اعلام کرده که طرح گردشگری آشوراده که توسط دو مشاور به اتمام رسیده به زودی به معاون اول رییس جمهور ارایه می شود.

جزیره آشوراده به عنوان بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله از سال 1348 تحت مدیریت یکپارچه اداره کل محیط زیست مازندران قرار گرفت. در سال 1382 بنیاد مستضعفان سند مالکیت 380 هکتار از این جزیره را به نام شرکت مناطق گردشگری جهان (در قبال دریافت مبلغ 19 میلیون تومان) واگذار کرد که در سال 1386 با شکایت سازمان محیط زیست به دستگاه قضایی، اسناد صادر شده ابطال و بار دیگر این منطقه در اختیار محیط زیست قرار گرفت. اما تلاش مسوولان گلستان برای جداسازی آشوراده در تمام 13 سال گذشته و تبدیل آن به منطقه گردشگری، حالا این منطقه را در آستانه ورود به شرایط جبران ناپذیر تخریب زیستگاهی قرار داده است.

اسماعیل مهاجر، مدیرکل محیط زیست گلستان نیز که یکی از مدافعان تبدیل آشوراده به منطقه گردشگری است در حالی که سلطانی فر، رییس سازمان میراث فرهنگی کشور، جزیره آشوراده را یک بیابان برهوت پر از فاضلاب توصیف کرده، می گوید: «در بخش تفریحی آشوراده، ساخت و سازهای متناسب با استانداردهای محیط زیست مدنظر قرار گرفته است!»

اما ساخت و سازهای متناسب با ملاحظات محیط زیست که خواست سازمان میراث فرهنگی است و برخی از آن ها نیز در تفاهم نامه بین ابتکار و سلطانی فر هم برای تغییر کاربری آشوراده از حفاظت به تفرجگاه مورد تاکید قرار گرفته شامل هتل، پارک آبی، انواع ورزش های آبی موتوری در زیستگاه پرندگان، اجرای کنسرت موسیقی زنده در جزیره، زمین گلف و تنیس و موتورسواری، بازار، بازارچه و رستوران و ... می شود.

حالا جزیره آشوراده و تمامی شبه جزیره میانکاله بعد از 46 سال حفاظت و در حالی که هر ساله پذیرای بیش از 600 هزار پرنده مهاجر زمستان گذران است، برای اینکه در عالم واقعیت به «بیابان برهوت» تبدیل شود از هر سو مورد هجوم قرار گرفته است.

در هفته های گذشته ده ها فروند قایق حامل شکارچیان غیرمجاز و مجاز، سواحل آشوراده را به مسلخ پرندگان مهاجر تبدیل کردند و اخیرا نیز به بهانه 27 دی ماه (روز میانکاله) شورای شهر و شهرداری بهشهر با نصب بنر در میادین شهر، مردم را به حضور حداکثری در میانکاله برای شرکت در «برنامه های شاد و مفرح همراه با برگزاری موسیقی زنده» دعوت کردند. برای این برنامه سرویس ایاب و ذهاب رایگان هم تدارک دیده شده است.

این روزها در بسیاری از تالاب های دنیا، طبیعت گردان سمفونی انواع غاز و اردک و درنا و قو را به تماشا نشسته اند اما در میانکاله و آشوراده همه مسوولان در رده ملی و محلی در تدارک ساخت و ساز و اجرای موسیقی زنده در قلب امن ترین زیستگاه پرندگان مهاجر در غرب آسیا هستند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1