یک استاد دانشگاه و کارشناس محیط زیست:

آلودگی هوا سنگ نگاره های تیمره را تا 10 سال آینده نابود می کند

11 ژانویه 2016 - 13:50 dsfr.ir/322wi

آلودگی هوا سنگ نگاره های تیمره را تا 10 سال آینده نابود می کند
iranbild.com
سنگ نگاره های تیمره

سنگ نگاره های تیمره که از سال ها قبل در معرض تخریب قرار دارند، با شدت گرفتن آلودگی هوا و بارش باران های اسیدی در کمتر از یک دهه آینده به طور کلی نابود می شوند.

"یک فعال محیط زیست"

“تیمره” قدیمی ترین نقطه استان مرکزی و کشور است که در دل سنگ نگاره های آن می توان آوازه های گذشتگان را شنید و رد پای نیاکانی را که روزگاری در تلاش برای زندگی بودند، دید. تیمره پناه اولین خطوط نوشتاری بشر است که خود پناهی جز کوه ها و صخره ها ندارد. تاکنون بیش از 21 هزار سنگ نگاره با 40 هزار سال قدمت در منطقه تیمره خمین کشف شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ بهروز بهزاد روز دوشنبه با تاکید بر قدمت آثار باستانی تیمره و ضرورت حفاظت از آن ها تصریح کرد: در دهه 70 میلادی ایتالیایی ها به چرایی تخریب آثار باستانی سنگی خود پی بردند و امروزه برای خفاظت بیشتر از این آثار از ماده ای شیمیایی برای جلوگیری از نفوذ آب استفاده می کنند اما در ایران هیچ توجهی به این آثار ملی به خصوص در تیمره نمی شود.

بهزاد با بیان این که تیمره پتانسیل تبدیل شدن به قطب گردشگری کشور با ارزآوری چند میلیارد دلاری در سال را دارد، افزود: در طول سال های اخیر عوامل طبیعی و انسانی در کنار سرقت های صورت گرفته از این منطقه، نگرانی ها را تشدید کرده است.

به گفته وی، عواملی همچون جاده سازی و سدسازی، سنگ نگاره های تیمره را در معرض نابودی قرار داده، به طوری که در سال های گذشته بیش از هفت هزار اثر در این منطقه از بین رفته است. با بیشتر شدن آلودگی هوا به خصوص در استان مرکزی که ماهیت صنعتی دارد، ریزش باران های اسیدی نیز شدت گرفته است و تداوم این روند نابودی کامل سنگ نگاره های تیمره را تا 10 سال آینده در پی دارد .

این فعال محیط زیست با تاکید بر ضرورت شناساندن هرچه بیشتر آثار باستانی تیمره به مردم، تصریح کرد: در گام نخست مردم باید با آثار باستانی موجود در داخل کشور به خصوص آثاری که در دل طبیعت وجود دارند آشنا شده و در حفاظت از آنها کوشا باشند.

وی گفت: دولت، دستگاه های ذیربط و نهادهای غیردولتی (NGO ها) نیز باید برای جلوگیری از نابودی تاریخ تیمره، آستین ها را بالا زده و اقدامات لازم را انجام دهند.

بهزاد استفاده از پتانسیل بخش خصوصی در این حوزه را مورد تاکید قرار داد و افزود: با ثبت نقش های موجود در سنگ نگاره های تیمره به عنوان یک برند ملی شاید بتوان از نابودی آن ها جلوگیری کرد.

این استاد دانشگاه افزود: در صورت کم توجهی به تیمره، عوامل انسانی و طبیعی در کنار باران های اسیدی حاصل از آلودگی هوا، این بخش از تاریخ و تمدن ایرانی را برای همیشه از بین خواهد برد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1