21 ژوئن 2024 - 03:43

ایران کدام بندرها را جایگزین امارات می کند؟

10 ژانویه 2016 - 12:00 dsfr.ir/na1x2

نمایی از بندر شهید رجایی

مطالعاتی انجام شده تا دو مقصد بندر «ترابزون» ترکیه و «مسقط» عمان جایگزین کشور امارات شوند.

"یک مقام ارشد بخش خصوصی ایران"

به گزارش اقتصادنیوز؛ یحیی آل اسحاق با اشاره به برخی مطالعات انجام شده برای جایگزینی امارات در مبادلات تجاری ایران، عنوان کرد: مطالعات انجام شده به ما نشان می دهد که دو بندر ترابزون در ترکیه و مسقط در عمان می توانند جایگزین کشور امارات در مبادلات تجاری ایران شوند. در حال حاضر ما بیش از 14 میلیارد دلار با کشور امارات مبادله تجاری داریم که می توان این حجم مبادله تجاری را از بنادر دیگر هم داشت.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در مورد چگونگی انجام مبادله تجاری از طریق دو بندر پیشنهادی عنوان کرد: برای برقراری خط ریلی از ایران به بندر ترابزون و انتقال کالاها از خط ریلی به کشتی های این بندر مطالعاتی انجام شده و در مورد مسقط عمان نیز مطالعات ما نشان می دهد که این جا به جایی ها امکان پذیر است.

آخرین آمار سالانه تجارت ایران نشان می دهد که ایران بیش از 3.8 میلیارد دلار به امارات صادرات داشته و بیش از 7.6 میلیارد دلار هم از این کشور واردات انجام داده است. با این حال فعالان بخش خصوصی ایران چون آل اسحاق معتقدند که این میزان تجارت به مانند سال های پیش از 92 می تواند به 14 میلیارد دلار هم برسد. 14 میلیارد دلاری که به گفته آل اسحاق امکان جا به جایی آن وجود دارد و ایران می تواند به جای امارات، مقاصد دیگری را برای این تبادل تجاری انتخاب کند.

1