21 ژوئن 2024 - 02:03

ادامه تاخیر در احداث خطوط ریلی خرمشهر - بصره

10 ژانویه 2016 - 11:50 dsfr.ir/lu18w

ادامه تاخیر در احداث خطوط ریلی خرمشهر - بصره
cnbcafrica.com
فاصله ایستگاه راه آهن بصره تا ایستگاه راه آهن خرمشهر 40 کیلومتر است.

راه آهن خرمشهر - بصره علاوه بر کاهش هزینه های حمل و نقل، سبب رقابتی شدن کالاهای صادراتی نیز می شود.

نماینده سابق مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مانا درباره طولانی شدن علمیات راه آهن خرمشهر - بصره گفت: فاصله ایستگاه راه آهن بصره تا ایستگاه راه آهن خرمشهر 40 کیلومتر است که از آن فاصله، نزدیک به 12 کیلومتر آن در خاک ایران ساخته شده است.

مصطفی مطورزاده با اشاره به فعال بودن این خطوط تا نقطه صفر مرزی در شلمچه تصریح کرد: در این زمینه بسیاری از کالاهای صادراتی عراق مانند سیمان که به صورت وزنی مهم هستند از کارخانجات سیمان به نقطه مرزی حمل می شوند که همین امر سبب کاهش هزینه حمل کالاهای صادراتی در بخش سیمان و از سوی دیگر سبب رقابتی شدن این کالا شده است.

وی با بیان تاخیر در اجرایی شدن پروژه ساخت خطوط ریلی از سوی عراق اظهار داشت: در زمان گذشته عراق به علت اختلافات سیاسی تمایلی برای همکاری نداشت اما در حال حاضر این کشور به دلیل کاهش قیمت نفت و به طبع آن کاهش درآمد نفتی و شدت یافتن جنگ های داخلی به ویژه جنگ با داعش توان مالی برای شروع این پروژه را ندارد.

نماینده سابق مردم خرمشهر در مجلس یادآور شد: از سوی دیگر مابین شلمچه و بصره حلقه سختی به نام رود شط العرب وجود دارد که احداث پل بر روی این رودخانه بسیار دشوار است اما اگر این دو منطقه به هم متصل شوند یکی از بزرگ ترین حلقه های جاده ابریشم که دریای مدیترانه، خلیج فارس، کشورهای آسیای شرقی و CIS را به هم وصل می کند ساخته می شود.

به گفته وی این خط راه آهن علاوه بر حمل کالا برای جابجایی مسافران در ایام اربعین بسیار حایز اهمیت است.

1