9 دسامبر 2023 - 15:20

پرنده نگری در سبد تفریحات خانواده های ایرانی

10 ژانویه 2016 - 13:00 dsfr.ir/ky3qp

پرنده نگری در سبد تفریحات خانواده های ایرانی
باشگاه پرنده نگری ایرانیان
کارگاه آموزشی «مقدمه ای بر پرنده نگری»؛ پنجشنبه 17 دی ماه 1394

ارائه آموزش های عمومی در زمینه پرنده نگری می تواند عامل دوستی مردم با پرندگان، زمینه ساز تفریحات سالم و در نهایت توسعه بوم گردی و گردشگری پایدار باشد.

کارگاه آموزشی «مقدمه ای بر پرنده نگری» در روز پنجشنبه 17 دی ماه 1394، در سالن اجتماعات موزه ملت در کاخ سعدآباد توسط «باشگاه پرنده نگری ایرانیان» و با همکاری «خانه طبیعت گردی ایران» در دو بخش تئوری و عملی برگزار شد.

جمشید کریمی زاده، مدیر باشگاه پرنده نگری ایرانیان، به برخی از فعالیت های غیر انتفاعی و تخصصی باشگاه پرنده نگری ایرانیان در راستای توسعه فرهنگ پرنده نگری اشاره کرد.

در ادامه نیز نمایش کوتاهی از فعالیت یک ساله سایت پرنده نگری پارک شهر به عنوان یکی از خدمات عالی شهرداری در حوزه پرنده نگری ارائه شد. 

مدیر باشگاه پرنده نگری ایرانیان تصریح کرد: سالانه بالغ بر 5 میلیون سفر به منظور پرنده نگری در دنیا انجام می شود که متولیان اصلی و سازمان دهندگان آن باشگاه های پرنده نگری و متخصصین این زمینه هستند. سهم ایران، به عنوان یکی از مقاصد بالقوه ای این نوع خاص از گردشگری تقریباً هیچ است.

وی با تاکید بر معرفی پرنده نگری به مردم به عنوان یکی از اهداف باشگاه پرنده نگری اظهار کرد: از طریق برنامه ها، کارگاه ها و تورهای رایگان مستمر در طول 3 ماهه گذشته، این باشگاه توانسته است تا حدودی به خواسته های خود برسد. هم اکنون 1000 نفر برنامه های باشگاه را دنبال کرده و از برنامه های پرنده نگری استقبال می کنند.

جمشید کریمی زاده اضافه کرد: هدف دیگر باشگاه پرند نگری ایرانیان توسعه فرهنگ پرنده نگری به عنوان یکی از زیر شاخه های اکوتوریسم برای توسعه گردشگری پایدار و مسولانه است و باشگاه در تلاش است بتواند با معرفی ایران به گردشگران خارجی به توسعه این صنعت کمک کند.  

وی در اشاره به نخستین گام های مسئولین دولتی در توسعه پرنده نگری کشور گفت: ایجاد سایت پرنده نگری در پارک شهر تهران توسط شهرداری در سال گذشته در راستای ارج نهادن به شهروندان، طبیعت و گردشگری مسوولانه اولین گام در جهت همیاری ها و همکاری های دولتی بود. چنین فعالیت هایی می تواند در سایر بوستان های شهر و در اماکن دیگری نظیر مجموعه سعد آباد تداوم پیدا کند.

در ادامه کارگاه سید حامد موسوی، کارشناس پرنده نگری و عضو هیات موسس و مدیر روابط عمومی باشگاه پرنده نگری ایرانیان، پرنده نگری را تفریحی مغفول در کشور دانست و گفت: ارائه آموزش های عمومی در این زمینه می تواند عامل دوستی مردم با پرندگان، زمینه ساز تفریحات سالم، جایگزین مناسب بسیاری از تفریحات ناسالم و در نهایت توسعه بوم گردی و گردشگری پایدار شود.

وی رویکرد کارگاه را افزودن یک تفریح سالم و سازنده به سبد تفریحاتی خانواده های ایرانی دانست و افزود: پرنده نگری یکی از پر طرفدار ترین شاخه های اکوتوریسم در جهان است و از آن به عنوان کم هزینه ترین و پرنشاط ترین تفریحات طبیعت محور یاد می شود.

این کارشناس پرنده نگری با اشاره به این موضوع که امروزه در دنیا پرنده نگران و باشگاه های پرنده نگری بسیاری وجود دارد اظهار کرد: تنها در برخی از کشورها مانند ایالات متحده 40 میلیون پرنده نگر وجود دارد که نشان از آشنایی عموم مردم این کشور با پرنده نگری و لزوم حفاظت از آنها است.

عضو هیات موسس باشگاه پرنده نگری ایرانیان بیان کرد: پرنده نگری شامل پرنده شناسی، مشاهده پرندگان در اسارت، بازدید از باغ پرندگان و مشاهده پرندگان اهلی نیست. پرنده نگری شامل تماشای پرندگان در محیط های طبیعی و آزاد، شناسایی گونه پرندگان، بررسی و مشاهده رفتار آنها به صورت طبیعی و خارج از اسارت می شود.

مدیر روابط عمومی باشگاه پرنده نگری ایرانیان بر اهمیت پرندگان تاکید کرد و گفت: پرندگان از لحاظ زیبایی شناسی، علم بیونیک، ادبی، تاریخی، فرهنگی، مذهبی، علمی و تحقیقاتی، ارزش اکولوژیک، ارزش شاخص زنده و اقتصادی از جایگاه ویژه ای برخوردارند.

سید حامد موسوی در ادامه با نمایش تصاویر زیبایی از پرندگان به بیان رفتارها، اثرات آنها در طبیعت و باورهای غلط در خصوص برخی از آنها، علاقمندان را با دریچه جدیدی از وجود پرندگان آشنا ساخت. به طور نمونه جغدها پرندگان بی نظیری هستند و تصور شوم بودن آنها یک باور کاملاً غلط و عامیانه است که ما را از تامل در رفتار و خلقت شگرف این پرنده باز می دارد.

وی ایران را یکی از مقاصد جذاب پرنده نگری دانست و گفت: تنوع جغرافیای زیستی کشور موجب به وجود آمدن بیش از 100 سایت مهم پرنده نگری و 548 گونه پرنده در ایران شده است. 4 گونه (گیلانشاه خالدار، درنای سیبری، خروس کولی اجتماعی، دال پشت سفید) به شدت در خطر انقراض هستند. گونه اندمیک و بومی کشور نیز زاغ بور است.

این کارشناس پرنده نگری در پایان کارگاه به معرفی تجهیزات مورد نیاز پرنده نگری و کتاب های منتشر شده در این زمینه پرداخت.

پس از پایان بخش تئوری کارگاه، بخش عملی پرنده نگری در مجموعه فرهنگی گردشگری سعد آباد به عنوان یک تجربه زیبای پرنده نگری انجام شد.

برای بازدید از وب سایت باشگاه پرنده نگری ایرانیان به آدرس www.iranianbirdingclub.com مراجعه کنید و برای پیوستن به کانال تلگرام باشگاه پرنده نگری ایرانیان اینجا را کلیک کنید.

1