رییس دانشکده معماری سوره:

تنها راه نجات بناهای تاریخی، احیاء آن ها توسط بخش خصوصی است

9 ژانویه 2016 - 17:10 dsfr.ir/3l8tr

تنها راه نجات بناهای تاریخی، احیاء آن ها توسط بخش خصوصی است
حامد وظیفه شناس
مجموعه ارگ دولت آباد اسفراین

با واسپاری مرمت و احیاء بناهای تاریخی به مردم، می توان بخش اعظمی از مشکلات این حوزه را مرتفع ساخت و مردم را در حفظ میراث فرهنگی مشارکت داد.

"رییس دانشکده معماری دانشگاه سوره"

به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی (صابتا)، حسن اصانلو با تأکید بر اینکه واگذاری مدت معین بناهای تاریخی به بخش خصوصی برای مرمت و بهره برداری، می تواند این بناها را از نابودی و تخریب نجات دهد، افزود: این طرح پیش از این در کشورهای توسعه یافته آزموده شده و توانسته است امتحان خود را به خوبی پس دهد.

وی با بیان اینکه تنها راه نجات بناهای تاریخی و فرهنگی، احیاء و مرمت آن ها توسط بخش خصوصی است، ادامه داد: البته نظارت مستقیم سازمان میراث فرهنگی پس از واگذاری ها باید در مورد این ابنیه استمرار یابد و در قالب اعطای کاربری مشخص و کارشناسی شده می توان بناهای تاریخی را که خطر فرسودگی و اضمحلال آن ها را تهدید می کند، مورد بهره برداری قرار داد و با اتکا به چنین رویکردی میان اقدامات فرهنگی و اقتصادی پیوند ایجاد کرد.

این استاد دانشگاه پلی تکنیک میلان ایتالیا، افزود: در شرایط فعلی بودجه دولت ها به تنهایی نمی تواند پاسخگوی مرمت بناهای تاریخی باشد و با واسپاری این اماکن به مردم، می توان مشکلات این حوزه را مرتفع ساخت و مردم را در حفظ میراث فرهنگی خود مشارکت داد.

اصانلو، تصریح کرد: در گذشته مشکلاتی در حفظ و نگهداری بناهای تاریخی وجود داشت که امیدواریم با تلاش مسئولان این کاستی ها هر چه سریع تر از میان برود و دیگر شاهد از بین رفتن میراث کشورمان در سایه غفلت مسئولان نباشیم.

وی یادآور شد: کارشناسان حوزه معماری می دانند که اگر ساختمانی متروکه شود و روح بهره وری از آن رخت بربندد، روند تخریب و فرسودگی آن دو چندان می شود و درست به همین دلیل است که ورود بناهای تاریخی به چرخه بهره برداری می تواند در حفظ این بناها تأثیر بسزایی داشته باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1