کشف درپوش سنگی استودان دوره ساسانیان در فارس

9 ژانویه 2016 - 12:40 dsfr.ir/l4038

کشف درپوش سنگی استودان دوره ساسانیان در فارس
noonoab.ir
شهر باستانی بیشاپور

یک درپوش سنگی متعلق به یکی از استودان های (مکان تدفین مُردگان) دوره ساسانیان در مجموعه تاریخی شهر بیشاپور در کازرون فارس کشف شد.

"مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری بیان کرد: استودان ها مکان های سنگی بودند که در دوره ساسانیان تدفین مُردگان در آن ها صورت می گرفت و تنها برخی از آن ها دارای درپوش بودند.

وی ادامه داد: طول این درپوش سنگی مکشوفه، 42 سانتی متر، عرض بالای آن 35، عرض پایین 27 سانتی متر، ارتفاع آن شش سانتی متر و بر روی آن چهار سطر به خطوط پهلوی ساسانی نقش بسته است. اگرچه این درپوش سنگی شکسته شده اما دارای ارزش مطالعاتی بالایی است.

امیری اضافه کرد: با توجه به قدمت شهر بیشاپور و آثار موجود در این مجموعه که از دوره ساسانیان به بعد است، بدون شک این درپوش سنگی نیز از ارزش فرهنگی بالایی برخوردار است و با توجه به خطوطی که بر روی آن موجود است، ارزش آن دو چندان شده است.

مدیر پایگاه شهر ساسانی بیشاپور کازرون هم اظهارداشت: ضروری است مطالعات گسترده ای در مورد خطوطی که به پهلوی ساسانی بر روی این در پوش سنگی نگاشته شده صورت گیرد و به احتمال زیاد این درپوش متعلق به مقبره یکی از افراد سرشناس و مهم در دوره ساسانیان بوده است.

امیری ادامه داد: خطوط موجود بر روی این اثر سنگی قابل خواندن است و به زودی این خطوط خوانده خواهد شد. شهر بیشاپور یکی از شهر های مهم در دوره ساسانیان بوده است که قدمتش به یک هزار و 700 سال قبل باز می گردد و در مناطق مختلف این محدوده تاریخی، استودان های متعددی وجود دارد که محل تدفین مردمان آن دوره را نشان می دهد.

مجموعه تاریخی بیشابور با 150 هکتار وسعت متعلق به دوره ساسانیان است. در غاری که با همین نام دراین مجموعه واقع شده تندیس شاپور اول دومین پادشاه سلسله ساسانیان تعبیه شده که یکی از شاهکارهای هنری عهد ساسانی و تنها مجسمه سنگی است که از آثار این دوره به یادگار مانده است.

سلسله ساسانیان که آخرین حکومت پادشاهی ایران قبل از ظهور اسلام است، از سال 224 تا 651 میلادی به مدت 427 سال بر ایران حکومت کردند.

شایان ذکر است شهرستان کازرون در فاصله 120 کیلومتری غرب شیراز واقع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1