هرگونه ساخت و ساز در عرصه و حریم تپه های باستانی سیلک ممنوع شد

9 ژانویه 2016 - 12:00 dsfr.ir/641m6

هرگونه ساخت و ساز در عرصه و حریم تپه های باستانی سیلک ممنوع شد
graphic.ir
تپه های سیلک در کاشان

هرگونه ساخت و ساز و حفاری در عرصه و حریم درجه یک تپه های باستانی سیلک ممنوع است.

"شهردار کاشان"

به گزارش ایرنا، سیدمحمد ناظم رضوی روز پنجشنبه در نشست کمیسیون حفاری های این شهرداری با اشاره به مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی اظهار داشت: بر اساس این مصوبه، محدوده عرصه و حریم درجه یک سیلک به طور مطلق از محدوده قانونی شهر خارج شده است.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به حریم و منظر سیلک افزود: براساس این مصوبه هیچ ساخت و ساز و حتی حفاری نباید در این محدوده شکل بگیرد تا جایی که در گام های بعدی، کشت و زرع در حریم درجه یک نیز به علت آسیب های ناشی از آبیاری به راست پهنه باستانی آن متوقف خواهد شد.

وی عرصه و حریم درجه یک سیلک را حدود 102 هکتار بیان کرد و گفت: بر اساس نقشه مدون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان به تمامی دستگاه ها ابلاغ خواهد شد تا انفصال این محدوده از حوزه حریم شهری و احتساب آن به مثابه دشت های خارج شهری بر همگان محرز شود.

محوطه باستانی سیلک با قدمت بیش از 7500 سال در محافل علمی و باستان شناسی ایران و جهان به عنوان یکی از مهم ترین خاستگاه های تمدن بشری شناخته شده است.

کاوش های سال 1388 در بخش شمالی این محوطه قدمت لایه های نخستین تمدن سیلک را بیش از هشت هزار سال اعلام کرده است.

نخستین بار یک هیات فرانسوی به سرپرستی «رومن گریشمن» حدود سال 1312 هجری خورشیدی در سیلک به کاوش و حفاری پرداختند و اشیای سفالی و فلزی از دل تپه ها به دست آوردند که اهمیت این منطقه را در سیر تمدن بشری برای جهانیان آشکار می کرد.

تپه های باستانی سیلک در جاده فین کاشان نزدیک باغ تاریخی فین قرار دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1