21 ژوئن 2024 - 02:39

درخواست تاسیس 4 ایرلاین جدید به سازمان هواپیمایی

6 ژانویه 2016 - 12:10 dsfr.ir/gp2wo

درخواست تاسیس 4 ایرلاین جدید به سازمان هواپیمایی
airliners.net
بوئینگ 737 هواپیمایی سپهران

معاون عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشور از تعیین حداقل کفایت سرمایه برای فعالیت ایرلاین ها تا پایان دی ماه خبر داد و گفت: این میزان بسته به نوع فعالیت پروازی هر ایرلاین متفاوت است.

به گزارش خبرگزاری میزان، محمد خداکرمی درباره آخرین وضعیت تعیین حداقل کفایت سرمایه برای فعالیت ایرلاین ها بر اساس دستورالعمل تاسیس و فعالیت شرکت های هواپیمایی اظهار کرد: طبق دستورات اکید وزیر راه و شهرسازی تعیین حداقل کفایت سرمایه برای فعالیت شرکت های هواپیمایی توسط سازمان هواپیمایی کشوری در حال بررسی است و حداکثر تا پایان دی ماه این رقم حداقل کفایت سرمایه اعلام می شود.

وی درباره میزان کفایت سرمایه نیز گفت: این میزان بسته به نوع فعالیت پروازی هر ایرلاین متفاوت است به این ترتیب که ممکن است ایرلانی در نظر داشته باشد با ناوگان کوچک فعالیت کند بنابراین میزان کفایت سرمایه این ایرلاین با ایرلاینی که در مسیرهای پروازی بین قاره ای با ناوگان بزرگ فعالیت می کند متفاوت خواهد بود.

معاون عملیات هوانوردی افزود: بر اساس انواع فعالیت ایرلاین ها اعم از منطقه ای، چارتری و برنامه ای حداقل کفایت سرمایه مورد نظر مشخص می شود.

وی همچنین درباره تاسیس چند ایرلاین جدید گفت: طی حدود 10 ماه گذشته درخواست بیش از 40 شرکت هواپیمایی به سازمان هواپیمایی کشوری اعلام شده اما با توجه به دستورالعمل تاسیس و فعالیت شرکت های هواپیمایی، داشتن حداقل کفایت سرمایه یکی از الزمات ایرلاین ها است بنابراین متقاضیانی که نمی توانند کفایت مالی خود را به اثبات برسانند نمی توانند مجوز موافقت اصولی برای تاسیس ایرلاین و به تبع آن استفاده از تسهیلات بانکی و صندوق توسعه ملی را دریافت کنند چراکه اولویت دولت حمایت از شرکت های هواپیمایی فعلی است.

معاون عملیات هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه بسیاری از درخواست های دریافتی برای تاسیس ایرلاین جدید با هدف استفاده از تسهیلات است گفت: از بین متقاضیان فقط 4 متقاضی اصلی تاسیس ایرلاین جدید هستند و کفایت مالی آن ها ثابت شده است و با ورود آن ها طی یک تا دو سال آینده شاهد افزایش ناوگان هوایی با سن قابل قبول خواهیم بود.

این مقام مسئول در سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به این سوال که ایرلاین های متقاضی تاسیس در چه مرحله ای قرار دارند گفت: از بین 4 ایرلاین متقاضی، تاکنون یک ایرلاین موفق به دریافت مجوز موافقت اصولی از سازمان هواپیمایی کشوری شده است.

خداکرمی با اشاره به اینکه با اجرای آزادسازی نرخ بلیت هواپیما تغییر و تحولات در صنعت هوانوردی به سرعت رخ نمی دهد بلکه نیازمند زمان است ادامه داد: باید در مرحله اول، میزان بهره وری بعد از آزادسازی نرخ بلیت برای سرمایه گذاران اثبات شود. ضمن اینکه در دنیا هم ابتدا آزادسازی اجرا شده سپس با تنوع خدمات نسبت به افزایش کیفیت، رشد ظرفیت و اشتغال زایی در صنعت اقدام شده است.

29 آذر سال گذشته بود که «از دستوالعمل تأسیس و فعالیت شرکت های هواپیمایی» با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

بر اساس بخشی از مفاد این دستورالعمل، شرکت های هواپیمایی ملزم شدند تا نسبت به تامین حداقل سرمایه مورد نیاز برای اداره مستقل یک شرکت هواپیمایی اقدام کنند.

1