10 ژوئن 2024 - 10:52

تحویل 18 لوکوموتیو جدید به ناوگان ریلی تا پایان سال

6 ژانویه 2016 - 09:30 dsfr.ir/ck9bl

تحویل 18 لوکوموتیو جدید به ناوگان ریلی تا پایان سال
mapnalocomotive.com
لوکوموتیو جدید

مدیر پروژه لوکوموتیوهای ملی از تحویل 18 لوکوموتیو جدید به ناوگان ریلی تا پایان سال خبر داد و گفت: در لوکوموتیوهای قدیمی شرایط راحت و مناسبی برای لوکوموتیوران در نظر گرفته نمی شد ولی این مسئله در لوکوموتیوهای جدید برطرف شد.

به گزارش خبرگزاری میزان، حمید یزدان فر درباره آخرین وضعیت اجرای قرارداد ساخت 150 لوكوموتیو و افزودن آن به شبكه ریلی کشور که قرارداد آن میان شرکت راه آهن و شرکت مپنا در سال 1386 منعقد شد و شرکت زیمنس آلمان نیز به عنوان پیمانکار فرعی پروژه نقش دارد، گفت: طبق آخرین آمار 132 دستگاه لوکوموتیو و تست و تحویل راه آهن ایران شد و این لوکوموتیوها در تمامی مسیرها به ویژه مسیر تهران-مشهد در حال سیر و حرکت هستند.

وی ادامه داد: 18 لوکوموتیو باقیمانده در قرارداد نیز طبق تعهد قبلی شرکت مپنا لوکوموتیو تا پایان سال تحویل می شود تا به این ترتیب اجرای قرارداد به پایان برسد.

مدیر پروژه لوکوموتیوهای ملی با یادآوری اینکه تا کنون هیچ گونه مشکلی در خصوص لوکوموتیوهای تحویلی از سوی شرکت مپنا به راه آهن جمهوری اسلامی ایران از سوی لکوموتیورانان گزارش نشده است، افزود: در لوکوموتیوهای قدیمی شرایط راحت و مناسبی برای لوکوموتیوران در نظر گرفته نمی شد ولی این لکوموتیوها از لحاظ راحتی برای لکوموتیورانان بسیار مناسب و در ساخت آن ها به این مسئله دقت شده است.

وجود سیستم تهویه مناسب در لکوموتیوهای تولیدی شرکت مپنا یکی از ویژگی  بارز لوکوموتیوهای تولیدی است و سرعت این لوکوموتیوها بالاترین سرعت در میان لکوموتیوهای مورد استفاده در کشور یعنی 160 کیلومتر در ساعت است و با توجه به اینکه لوکوموتیوهای دیزلی در دنیا بیشینه سرعت شان 200 کیلومتر است این سرعت برای لوکوموتیوهای ایرانی سرعت خوبی به شمار می آید.

چنانچه محدودیت خط و سالن وجود نداشته باشد این لوکوموتیوها می توانند مسیر تهران-مشهد را در کمتر از 8 ساعت طی کنند ولی اگر بخواهیم به زمان سیر کمتر برسیم باید به سمت قطارهای برقی برویم.

این لوکوموتیوها برای تمام واگن های داخلی از ریل باس گرفته تا باری قابل استفاده بوده و برای ساخت آن از تکنولوژی روز دنیا بهره گرفته شده است.

1