کشف اثر سه هزار ساله در منطقه اورامان کردستان

6 ژانویه 2016 - 08:30 dsfr.ir/4o5c7

کشف اثر سه هزار ساله در منطقه اورامان کردستان
میراث آریا
دندان انسان کشف شده در کاوش های گور سنگی در روستای روآر

در نتایج بررسی های اولیه انسان شناسی که بر روی مجموعه ای از اسکلت های انسانی که در کاوش های اخیر یک گور سنگی سه هزار ساله در شهرستان سروآباد کشف شد؛ اطلاعات جدیدی از وضعیت سلامت و تغذیه ساکنان این منطقه بدست آمد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان؛ مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشكری این اداره کل، گور کاوش شده در نزدیکی روستای روآر قرار دارد و اخیرا هم زیر نظر طاهر قسیمی از باستان شناسان استان کاوش و مستندسازی شده است.

سیدمحسن علوی افزود: گور کاوش شده حاوی بقایای مهمی از عصر آهن است که در یک دوره زمانی، به طور مکرر برای تدفین مورد استفاده ساکنان منطقه بوده است. درکاوش گور سنگی، بقایای پراکنده حدود 8 اسکلت انسان یافت شده که بر اساس مطالعات انجام شده اغلب مربوط به افراد بالغ اند.

مجتبی قاسمیان، انسان شناس جسمانی تیم باستان شناسی روآر نیز در این باره گفت: شمار زیادی دندان انسان در این کاوش ها به دست آمده که در بررسی آن ها اطلاعاتی درباره سلامت جسمی و وضعیت تغذیه مردمان عصر آهن منطقه اورامان به دست داده است.

طبق گفته این انسان شناس در بررسی دقیق دندان های یک آرواره که متعلق به فرد جوانی با سن حدود 16 تا 20 سال است، شواهدی از عارضه هایپوپلازی خطی در سطح مینای دندان مشاهده شده است. این عارضه باعث مختل شدن رشد ساختار ریشه و تاج دندان می شود که معمولا در دوره هایی بوده که فرد با اختلالات شدید تغذیه ای ناشی از فشار محیطی مواجه شود، چنین عوارضی در دندان به جای می ماند.

قاسمیان یادآور شد: یکی از عوامل و فشارهای محیطی که در این عارضه تأثیرگذار است؛ کمبود غلات در رژیم غذایی است که موجب کمبود آمینواسیدهای چرب مورد نیاز بدن انسان می شود.

گفتنی است، برنامه های حفاظتی برای گورسنگی روآر در نظر است که مطالعات و طراحی آن توسط تیم کاوشگر به پایان رسیده و به زودی مرحله عملی آن آغاز می شود.

همچنین، برنامه هایی برای تبدیل این محوطه به یک سایت موزه باستان شناسی توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان مد نظر است که در صورت اجرای آن می تواند در رشد گردشگری منطقه اورامان مؤثر باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1