لبخند باران بر آکاسیاهای غرب هرمزگان

5 ژانویه 2016 - 14:30 dsfr.ir/ir51q

لبخند باران بر آکاسیاهای غرب هرمزگان
موسسه حیات وحش میراث پارسیان
بارش باران در در غرب هرمزگان

سرانجام آسمان خندید و پس از مدت ها صدای شرشر باران در غرب هرمزگان پیچید تا مردم این دیار با شوق نظاره گر بارانی باشند که لبخند طبیعت را به دنبال خواهد داشت.

نگاه مردم غرب هرمزگان این روزها به بارش باران همچون ملاقات با دوستی است که از مدت ها پیش وطنش را ترک کرده بود، و اکنون برای تمامی زیستمندان این منطقه تجربه خیس باران چه حس زیبایی است. خبرهای خوشی از این منطقه می رسد. بارندگی های شدیدی در منطقه بوده و زیستگاه های این دیار که در عطش نمِ آبی می سوختند، اکنون سیراب شده اند و آکاسیاهای سبز در نسیم خنک و زمستانی این روزها چشم نواز شده اند.

بارندگی ها در این منطقه در چندین بازه زمانی مختلف و با فاصله چند روزه از همدیگر بوده و در نهایت میزان کل این نزولات آسمانی در منطقه به بیش از 140 میلی متر رسیده است که به نسبت سال گذشته حدود 100 میلی متر افزایش داشته است.

در حالی که از مدت ها پیش خبرهای زیادی مبنی بر فشار خشکسالی بر طبیعت این منطقه از کشور و همچنین تلفات حیات وحش به دلیل خشکسالی منتشر می شد، بارندگی های اخیر علاوه بر خوشحالی مردم منطقه سبب پر شدن آب انبارها و سایر منابع آبی منطقه مانند سدهای خاکی شده است. پر شدن منابع آبی در زیستگاه ها باعث می شود تا گونه های جانوری به سمت سکونتگاه های انسانی نیامده و امنیت کافی داشته باشند.

در فصل گرما و کم آبی، که فشار زیادی بر طبیعت و حیات وحش منطقه وارد می آمد، موسسه حیات وحش میراث پارسیان اقدامات گسترده ای را برای مدیریت منابع آبی در زیستگاه‌ های قوچ و میش لارستان در غرب هرمزگان انجام داد و این فعالیت ها همچنان ادامه دارد.

بارندگی های اخیر کمک بزرگی به تامین منابع آبی بوده است، اما بدون اقدامات ضروری در ساخت آبشخور و تعمیر آب انبا‌رهای موجود و ساخت امکانات جدید برای ذخیره سازی آب، طبيعت منطقه در آینده همچنان با مشکل کم آبی مواجه خواهد بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1