26 می 2020 - 21:01
مدیر اداره کل موزه ها:

"گنجینه بابل" را می توان با گفت و گو ماندگار کرد

4 ژانویه 2016 - 17:10 dsfr.ir/mm8rk

"گنجینه بابل" را می توان با گفت و گو ماندگار کرد
شورای اسلامی شهر بابل
نورپردازی ساختمان گنجینه بابل

مدیر اداره کل موزه ها تاکید کرد: سیاست و تلاش این اداره کل درباره «گنجینه بابل» آن است تا کار به بحث های قضایی و حقوقی کشیده نشود، چون میراث فرهنگی هم اقدامات زیادی برای حفاظت از بناهای تاریخی در اختیار سازمان اوقاف انجام داده است.

علیرضا صادقی امیری (دبیر انجمن جوانان سپید پارس استان مازندران) می گوید: «اداره اوقاف شهرستان بابل پس از گذشت نزدیک به 90 سال از ساخت «گنجینه بابل» قصد تغییر کاربری و ایجاد یک مرکز تجاری در آن را دارد.» وی می گوید: اداره اوقاف بابل مدعی است که «گنجینه بابل» متعلق به وقف حوزه علمیه (قادریه) بوده که در زمان پهلوی اول و پس از تعطیلی مدرسه و جابجایی آن، تبدیل به نخستین مرکز بلدیه (شهرداری) بارفروش (بابل و بابلسر و حومه) و محل نام نویسی خدمت سربازی شده است.

گفتنی است؛ «گنجینه بابل» تنها موزه شهرستان 700 هزار نفری بابل و یکی از معدود موزه های سکه و اسناد تاریخی در شمال کشور است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مدیر اداره کل موزه ها در این باره اظهار کرد: تلاش می کنیم این نوع مباحث به بحث های حقوقی نکشد و از راه های متفاوت مانند نشستن و صحبت کردن سعی می کنیم آن ها را برطرف کنیم.

محمدرضا کارگر، ادامه داد: بحثی که برای این ساختمان یا موارد مشابه آن به عنوان موزه وجود دارد، این است که این نوع مکان ها فضاهای عمومی و فرهنگی برای استفاده مردم هستند، مساله ای که مورد توجه مردم و همه هست، همچنین شهردار و شورای شهر هر شهر یکی از رسالت هایشان پر کردن اوقات فراغت مردم به یک شیوه فرهنگی و خوب است، اتفاقی که توسط سازمان میراث فرهنگی رخ داده است.

او اضافه کرد: در این شرایط شورای شهر، شهردار و دیگر شخصیت های فرهنگی شهر با پادرمیانی می توانند این مساله را حل و فصل کنند.

مدیر اداره کل موزه ها ادامه داد: این نوع موضوعات در اداره اوقاف موضوعی است که سازمان میراث فرهنگی می تواند با آن ها کنار بیاید چون، موضوعات مشترک زیادی مانند کمک در بحث حفاظت و نگهداری بناهای اوقاف که نیاز به مرمت و نگهداری دارند و صدها همکاری دیگری با یکدیگر داریم، بنابراین گفتمان مان با اداره اوقاف را می توانیم بر این اساس شکل دهیم.

به گفته کارگر، «اگر این روندها به نتیجه نرسد، موضوع بحث اجاره این مکان با نگاه فرهنگی یا پرداخت اجاره بها توسط شهرداری به اوقاف بررسی می شود.

با این وجود او اعلام کرد که هنوز در جریان ریز این اتفاق قرار نگرفته  است و این موضوع تا کنون از سوی استان به اداره کل موزه ها گزارش نشده است، به همین دلیل در سفری که روز چهارشنبه به استان دارند، این موضوع را بررسی می کنند.

وی تاکید کرد: باید با اداره اوقاف صحبت کرد و حتی الامکان با توجه به سوابق این موزه و کمک هایی که به جامعه فرهنگی و مردم انجام می دهد این موارد را گوشزد و درباره اش صحبت کرد، چون معتقدم همیشه راه های مختلفی برای حل مشکلات وجود دارد، اما راه قضایی آخرین راه است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1