سرنوشت حج پس از قطع روابط دیپلماتیک با عربستان

4 ژانویه 2016 - 15:10 dsfr.ir/ez748

سرنوشت حج پس از قطع روابط دیپلماتیک با عربستان
تراز نیوز
خانه کعبه

وزارت ارشاد و سازمان حج و زیارت درباره سرنوشت حج پس از قطع روابط دیپلماتیک با عربستان چه گفتند؟

در پی اتفاقات چند روز اخیر روابط ایران و عربستان تیره تر از قبل شد. در همین رابطه سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از لغو اعزام به حج تمتع به دلیل لغو روابط دپیلماتیک عربستان با ایران خبر داد.

لغو حج تمتع به تشخیص بعثه رهبری و مسوولان نظام

سازمان حج و زیارت پس از قطع روابط دیپلماتیک عربستان و ایران و همچنین برخی اظهارنظرها درباره لغو سفر حج واجب، با صدور بیانیه ای تاکید کرد: تصمیم درباره حج تمتع از طریق بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با در نظر گرفتن مسائل شرعی و نظر مسوولان بلندپایه نظام و دولت، اتخاذ خواهد شد.

این در حالی است که طبق اعلام قبلی سازمان حج و زیارت قرار بود تا یک ماه و نیم دیگر ثبت نام سفر حج تمتع آغاز شود.

وزارت خارجه عربستان با بهانه قرار دادن حمله عده ای به سفارت اش در تهران، از قطع روابط دیپلماتیک اش با ایران خبر داد. دیپلمات های سعودی نیز روز گذشته تهران را به مقصد امارات ترک کردند و سفارتخانه این کشور در تهران تعطیل شد.

سازمان حج و زیارت ظهر امروز (دوشنبه 14 دی) با صدور بیانیه ای به نقل از سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت در واکنش به این اقدام و همچنین اظهارنظر برخی درباره لغو سفر حج واجب تحت تاثیر رفتار دولت عربستان، اعلام کرد: «با توجه به این که اظهارنظرهای مختلفی براساس گمانه زنی غیرمستند توسط برخی رسانه ها و همچنین در فضای مجازی پیرامون وضعیت حج تمتع 95 را شاهد بوده ایم، لذا به آگاهی عموم هموطنان عزیر می رساند؛ اتخاذ هر گونه تصمیم در خصوص برنامه های حج تمتع صرفا از طریق بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با در نظر گرفتن مسائل شرعی و نظر مسوولان محترم بلندپایه نظام و دولت محترم صورت خواهد گرفت.»

سازمان حج و زیارت در این بیانیه از مردم خواسته است، هر گونه اخبار مربوط به حج و زیارت را صرفا از طریق روابط عمومی سازمان حج و زیارت پیگیری کنند.

تاثیر قطع روابط سیاسی بر حوزه های دیگر

در همین رابطه؛ سخنگوی وزارت ارشاد در نشست خبری هفتگی با اهالی رسانه در پاسخ به سوالی درباره واکنش وزارت ارشاد به اقدامات دولت عربستان، با توجه به اتفاقاتی که پیش از این برای حجاج ایرانی در منا رخ داده بود و همچنین ماموران خاطی و متعرض به دو نوجوان ایرانی گفت: اقدام عملی جمهوری اسلامی در برابر هتک حرمت دو تن از هموطنان ما و گستاخی و جسارت دو تن از ماموران سعودی این بود که حج عمره را به نوعی تعطیل کردیم و شرط هم گذاشتیم تا زمانی که ماموران خاطی مجازان نشوند، مجددا حج عمره را راه اندازی نکنیم.

به گزارش ایسنا؛ «حسین نوش آبادی» اظهار کرد: تا امروز هم خواهان این مساله بوده ایم و خواستار این بودیم که حداقل خواسته جمهوری اسلامی که تنبیه آن دو فرد خاطی بود، عملی شود؛ اما متاسفانه حکم صادره شده برای این دو مامور خاطی ضعیف بوده و تا امروز هم اجرا نشده است.

نوش آبادی افزود: اتفاق جدید منجر به قطع روابط دیپلماتیک از طرف عربستان شد و به تبع آن، این موضوع بر روابط فرهنگی و اعزام در حج عمره و تمتع تاثیر می گذارد. گرچه سیاست سازمان حج و زیارت بر این بوده که خودش را درگیر مسائل سیاسی و روابط دیپلماتیک نکند، چون حج یک مساله دینی است و خارج از مسائل دیپلماتیک تعریف می شود، اما به طور طبیعی، قطع روابط سیاسی بر حوزه های دیگر نیز تاثیر می گذارد و ما فعلا نمی توانیم اظهارنظر صریحی درباره برنامه های حج و زیارت داشته باشیم که آیا در اعزام های حجاج عمره گزار و تمتع سال آینده تاثیرگذار خواهد گذاشت یا نه.

سخنگوی وزارت ارشاد همچنین در پاسخ به سوالی درباره موضوع حمله عده ای به سفارت و کنسولگری عربستان نیز گفت: چون این مساله به حوزه سیاسی مربوط می شود، از پاسخگویی دقیق به این مساله پرهیز می کنم، اما آنچه که وجود دارد این است که این مساله مشکوک بوده و اقدام از طرف مردم صورت نگرفته است. این اتفاق ممکن است طراحی و سناریوی کسانی باشد که دنبال ایجاد تنش هستند. چون به هر حال مراکز دیپلماتیک در همه کشورها مصونیت دارند. عناصری هم که در این اتفاق مشکوک بودند، شناسایی و بازداشت شدند و پرونده آن ها به نهادهای قضایی ارسال شده است تا با بررسی ها مشخص شود که انگیزه کسانی که در مقابل سفارت و کنسولگری عربستان رفتار غیرمتعارف داشته اند چه بوده است.

او افزود: حمله به سفارتخانه ها و تعرض به آن ها یک رفتار خلاف عرف و غیرمنطقی است؛ خودِ تجمع قانونی بوده، اما تعرض به سفارت و کنسولگری ها غیرقانونی است و عواملی که در این قضیه ذینفع بوده اند، بازداشت شده اند و موضوع رسیدگی خواهد شد.

بحرین روابط خود را با ایران قطع کرد

در همین رابطه؛ وزارت خارجه بحرین بعد از اعلام قطع رابطه با ایران به کارکنان و دیپلمات‌های ایرانی دو روز فرصت داد تا خاک بحرین را ترک کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 17 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1