19 آوریل 2024 - 12:04

شمارش معکوس آغاز می شود؛ از CES 2016 چه انتظاراتی می رود؟

4 ژانویه 2016 - 00:30 dsfr.ir/4e27u

شمارش معکوس آغاز می شود؛ از CES 2016 چه انتظاراتی می رود؟
bidnessetc.com
از نمایشگاه فناوری CES 2016 چه انتظاری دارید؟

نمایشگاه CES که سالانه صدها هزار نفر را به ایالات متحده آمریکا می کشاند فرصتی را برای شرکت های تولیدکننده محصولات الکترونیکی فراهم می‌کند تا از محصولاتی که قصد دارند طی یک سال آینده در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند، رسما رونمایی کنند.

همانطور که در بررسی مهم ترین رویدادهای گردشگری در 2015 اشاره کردیم بخش مهمی از پیشرفت های صنعت گردشگری در حوزه موبایل و تکنولوژی بود. نوآوری های تکنولوژیک معمولا به سرعت از سوی گردشگران و عرضه کنندگان خدمات گردشگری مورد توجه قرار می گیرد و کیفیت و حتی شیوه ارایه خدمات را دستخوش تغییر می کند. حال سخن از رویدادی مهم در تکنولوژی است: به CES 2016 خوش آمدید.

نمایشگاه کالاهای مصرفی الکترونیکی لاس وگاس، فرصت خوبی است تا نگاهی کلی بیاندازیم به فناوری هایی که برای سال پیش رو، بیشتر از سوی شرکت ها مورد توجه قرار خواهند گرفت و به آن ها پرداخته می شود.

لازم است بدانیم بسیاری از کالاهایی که در جریان این رویداد در معرض دید عموم قرار می گیرند هیچگاه رنگ واقعیت به خود نمی گیرند اما ایده هایی نظیر واقعیت مجازی، تلویزیون های با رزلوشن بالا و البته اتومبیل ها همگی از جمله بخش های اصلی این نمایشگاه بوده و هستند.

امسال نیز انتظار می رود که همچون سنوات گذشته، شاهد انتشار خبرهای جذابی از این نمایشگاه سالانه باشیم و از دستاوردهای متعدد کمپانی های تولید کننده تلویزیون، خودروسازان، تولیدکنندگان دستگاه های پوشیدنی و حتی فعالان صنعت واقعیت مجازی مطلع گردیم.

اما بهترین بخش CES همواره همان قسمتی است که انتظار دیدنش را نداریم و هم می تواند خبری هیجان انگیز باشد که در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی مطرح می گردد یا شکل به شدت متفاوتی از سرگرمی های نوین باشد که با بهره گیری از فناوری به عرصه ظهور رسیده است.

این نمایشگاه رسما از روز چهار شنبه آغاز می گردد اما در روزهای قبل نیز اخبار متعددی از آن منتشر خواهد شد. در ادامه نگاهی انداخته ایم به فناوری هایی که پیش بینی شده در جریان این رویداد معرفی گردند.

cesweb.org

اتومبیل ها از جمله بخش های اصلی خواهند بود

این یک سنت سالانه شده که CES را «نمایشگاه اتومبیل» بخوانیم اما امسال، دیگر این مساله رنگ شوخی و مزاح ندارد: خودروسازان بزرگ دنیا در نظر دارند که خبرهای بسیار مهمی را در این حوزه به سمع و نظر مخاطبانشان برسانند و ده ها شرکت کوچک دیگر نیز در کنار بزرگان به معرفی دستاوردهایشان خواهند پرداخت.

انتظار می رود جنرال موتورز نسخه تولیدی از خودروی Chevy Bolt خود را معرفی کند که برای نخستین بار در میان ماشین های الکتریکی با قیمتی منطقی عرضه می گردد و با برد بیش از 320 کیلومتری اش قطعا مورد توجه خریداران قرار خواهد گرفت.

فولکس واگن نیز مدتی است که به تبلیغ یک ماشین مفهومی الکتریکی می پردازد و در نظر دارد در جریان CES امسال معرفی اش کند. پیش بینی می شود این خودرو نسخه جدیدی از Microbus باشد که یکی از شناخته شده ترین محصولات این شرکت به شمار می رود.

فورد هم یکی دیگر از حاضران این رویداد است که طبق شایعات با گوگل وارد همکاری شده و در نظر دارد همراه با آن ماشین های خودران خود را بسازد. اما در این میان نام بی ام و خالیست. این شرکت هم طبق آخرین خبرهای رسیده، روی سیستم تازه ای برای کنترل نسل جدیدی از رابط های کاربری درون ماشین به نام AirTouch کار می کند و پیش بینی می شود که آن را روی ماشین مفهومی i8 Spyder پیاده سازی کند.

حالا که صحبت از بی ام و و i8 به میان آمد بهتر است یادی کنیم از شرکت Rinspeed که در نظر دارد نسخه ای بهینه سازی شده از این ماشن را همراه با یک درون رونمایی کند. آئودی از آن شرکت هایی است که در جریان CES دست به کارهای جالبی می زد و این بار نیز قطعا حضوری فراموش نشدنی در آن خواهد داشت.

اما مهم ترین خبر مربوط به صنعت اتومبیل این است که یکی از بزرگ ترین نمایشگاه های صنعت خودرو به نام NAIAS (نمایشگاه بین المللی اتومبیل آمریکای شمالی) درست هفته بعد از CES برگزار می گردد.

تلویزیون ها شکل آشنای خود را حفظ خواهند کرد

تلویزیون ها همواره از جمله بخش های اصلی نمایشگاه CES بوده اند اما پیش بینی نمی شود که امسال با ایده چندان عجیب و غریبی در این زمینه روبرو باشیم. قطعا مدل های 4K بیشماری از سوی شرکت های مختلف حاضر در این رویداد به نمایش گذاشته خواهند شد (و حتی تعدادی مدل 8K) و همچنین تعداد بیشتری از این دستگاه ها از تکنولوژی های HDR، دالبی ویژن و موارد دیگر پشتیبانی خواهند کرد تا تجربه کاربران خود را به ورای آنچه هست ببرند.

سامسونگ در تلاش است تا تلویزیون های هوشمند خود را به مرکز و قلب خانه هوشمند و اینترنت اشیاء بدل نماید و احتمالا شرکت های رقیبش هم ایده های مشابهی را در سر دارند.

در مورد اینکه حضور تلویزیون های اندرویدی و پنل های OLED هم بهتر است منتظر ماند و دید که چه تحولاتی در این زمینه ها رخ خواهد داد. در هر حال، شمار تلویزیون ها و سازندگانشان در این رویداد کم نخواهد بود و صنعت تلویزیون نیز مرتبا تلاش دارد تا راهکارهایی را برای ترغیب مردم در به روز رسانی دستگاه های قدیمی شان بیابد و CES بزرگ ترین فرصت برای این منظور است.

cesweb.org

دستگاه های مرتبط به خانه های هوشمند فراوان خواهند بود

CES تنها یک بار در سال برگزار می شود و همین یک بار است که می شود به ایده تحقق خانه های هوشمند ایمان آورد. خوشبختانه در سال های اخیر، این ایده به واقعیت نزدیک و نزدیک تر شده است.

اپل و گوگل را می توان از جمله پیشتازان این بخش برشمرد چرا که این دو شرکت هرآن چه در توان داشته اند به کار بسته اند تا تک تک وسایل منزل ما با هم ارتباط برقرار کنند. امسال نیز به لطف تلاش های این دو شرکت، پیش بینی می شود که شاهد برقراری ارتباط این دستگاه ها در بخش های تازه ای از منزل باشیم. از طرف دیگر، وسایلی که هم اکنون ایده خانه های هوشمند را محقق نموده اند قطعا در نمایشگاه امسال، یکپارچه سازی بیشتری با هم پیدا خواهند کرد.

البته تا تحقق کامل این رویا هنوز زمان زیادی باقی مانده است اما یکی از مهم ترین مواردی که پیش بینی می شود امسال در CES شاهدش باشیم، پیشرفت های عظیمی است که شرکت هایی نظیر سامسونگ، اینتل و دیگر نامداران دنیای اینترنت اشیاء، به آنها دست یافته اند. آیا این نام ها ظرف ده سال آینده موفق خواهند شد تدابیری را بیاندیشند که وسایل مختلف با زبانی واحد با هم سخن بگویند؟

البته روشن است که اینترنت اشیاء یک شبه رنگ واقعیت به خود نمی گیرد اما پیش بینی می شود که نخستین بخش های ملموس زیرساخت آن در همین دوران ابداع گردند.

بازار پوشیدنی ها داغ خواهد بود

2015 را می توان سالی بزرگ برای پوشیدنی ها قلمداد کرد. در این سال شاهد معرفی و ورود اپل واچ به بازار بودیم، سهام شرکت Fitbit به صورت عمومی در آمد، تولید کنندگان لباس، تکنولوژی های بیشتری برای ارائه محصولاتشان به کار بردند و هدست های واقعیت مجازی نیز رنگ واقعیت به خود گرفتند.

اما بسیاری از این فناوری ها همچنان با محدودیت های تکنولوژیکی و عملی روبرو هستند و بعید به نظر می رسد که CES 2016 همان رویدادی باشد که در سال پیش رو، به بازار این محصولات جهت بدهد.

امسال انتظار می رود که شاهد ارائه پوشیدنی های هوشمند از سوی شرکت های مختلفی باشیم و ورود ساعت سازان قدیمی به بازار اسمارت واچ ها را ببینیم. همچنین انتظار می رود که در این سال، طراحی دنبال کننده های سلامت و امکانات مچ بندهای تناسب اندام بهبود قابل توجی پیدا کند.

دستگاه های حوزه شنوایی نیز از آن دست مواردی هستند که امسال دستخوش تغییرات قابل توجهی خواهند شد و این نشان می دهد که تولید کنندگان هدفون تشخیص داده اند می توانند با افزودن حسگرها به این تجهیزات بهبودی قابل توجه را در عملکرد آنها ایجاد نمایند.

اما شاید بهترین بخش ماجرا فراهم شدن دسترسی بهتر به این ابزارها باشد: این روزها همانطور که تایید خواهید کرد، دسترسی به پوشیدنی ها بیشتر و بهتر شده است، با این همه، برای آنکه دریابیم نوآوری واقعی در صنعت پوشیدنی ها رخ می دهد یا خیر، احتمالا باید تا بهار امسال منتظر بمانیم.

cesweb.org

هدفون ها اولین آپدیت بزرگ خود را دریافت خواهند کرد

علیرغم پیشرفت های قابل توجهی که این روزها در حوزه استریم موسیقی رخ داده، سخت افزاری که ما برای گوش دادن به موسیقی مورد استفاده قرار می دهیم همچنان به همان شکل سابقش باقی مانده است.

اپل بعد از خرید Beats عمده تمرکز خود را روی توسعه یک سرویس موسیقی فراگیر قرار داده است و از آن سو اما کاری برای تولید هدفون های جدید انجام نداده. شرکت هایی نظیر Audio-Technica، Sennheiser و V-Moda البته همچنان به بهینه سازی محصولاتشان ادامه می دهند و طیف انتخاب های پیش روی مشتریان خود در زمینه تجهیزات صوتی بیسیم را گسترده تر می کنند، اما به نظر، دنیای تجهیزات صوتی شخصی نیازمند تحولاتی عظیم و بنیادین است.

پورت لایتنینگ اپل (که در آیپادهای مدرن، آیفون ها و آیپدها مورد استفاده قرار گرفته) می تواند نقش نوعی کاتالیزور را برای این تغییر ایفا کند.

البته هم اکنون شرکت هایی نظیر فیلیپس و Audeze هدفون های پشتیبانی کننده از این استاندارد را ارائه کرده اند و مزیت اصلی شان نسبت به انواع معمولی این است که می توانند سیگنال های دیجیتالی را برای یک آمپلی فایر یکپارچه سازی شده و کانورتور درون هدفون ها ارسال نمایند.

به این ترتیب، شرکت ها می توانند صدا را به طور مشخص برای هرکدام از هدفون ها بهینه سازی نمایند. البته این تکنولوژی، مورد نیاز همه نیست اما موج جدید عرضه انواع پشتیبانی کننده از لایتنینگ قطعا به ایجاد تجربیات صوتی بهتری خواهد انجامید و نیاز به طراحی خاص این دستگاه ها یا وجود لوازم جانبی اضافه را حذف خواهد کرد.

وسایل نقلیه الکتریکی فراتر از هاوربردها خواهند بود

سالی که گذشت از اهمیت بالایی برای وسایل نقلیه تک نفره برخوردار بود و این موضوع صرفا به هاوربردها محدود نمی شود. در این بازه زمانی، شاهد ظهور شرکت های سازنده اسکیت بردهای الکتریکی، اسکوترها و موتورهای عجیب و غریب بودیم و حتی برخی از دست اندرکاران به پیشرفت های خوبی در زمینه عمر باتری ها و برد حرکتی وسایل نقلیه الکتریکی دست یافتند.

به نظر می آید که همین روند در سال جدید نیز ادامه داشته باشد، منتها با این تفاوت که امسال تمرکز، روی الکتریکی کردن این دستگاه ها قرار دارد. در سال 2016، احتمالا به هر چیزی یک موتور الکتریکی متصل خواهد شد و شاهد حضور نام های جدیدی در این حوزه خواهیم بود: Arcimoto سبد سه چرخه الکتریکی و پرسرعت خود را رونمایی می کند، Inboard اسکیت بردی با موتورهای الکتریکی کار گذاشته شده درون چرخ هایش را نمایش می دهد و Segway که حالا تحت تملک شرکتی به نام Ninebot است (که توسط شیائومی حمایت می گردد) در نظر دارد مراسم رونمایی بزرگی را در تاریخ 6 ژانویه برگزار کند.

مساله ای که در اینجا وجود دارد این است که استفاده از هاوربردها در جریان رویداد CES امسال ممنوع اعلام شده و صرفا در داخل غرفه ها می شود از آنها استفاده نمود. بنابراین نباید انتظار داشت که این تخته های پرنده را در هر گوشه ای از مرکز گردهمایی های لاس وگاس مشاهده نمود.

آیا در سال جدید، وسایل نقلیه الکتریکی تک نفره شکلی متفاوت از آنچه در سال قبل دیده ایم خواهند داشت؟ یا اینکه امسال هم همان وسایل با بهبودهایی اندک در معرض دید عموم قرار می گیرند.

واقعیت مجازی همچنان در ابتدای راه

پیش بینی می شود که در نیمه نخست سال جاری میلادی، شاهد بروز پیشرفت های قابل توجهی در حوزه واقعیت مجازی باشیم، اما این دستاوردها قطعا در جریان CES رونمایی نخواهند شد.

در حال حاضر به صورت حدودی می دانیم که در جریان این رویداد، دقیقا قرار است که چه سخت افزارهایی از سوی بازیگران اصلی این صنعت معرفی شوند: سونی، آکیلس و اچ تی سی همگی از جمله شرکت هایی هستند که در نظر دارند ظرف ماه های آتی هدست های خود را روانه بازار نمایند.

این روزها، تمرکز روی بازی ها و فیلم های واقعیت مجازی به شدت زیاد شده و پیش بینی می شود که در جریان جشنواره فیلم Sundance یا کنفرانس توسعه دهندگان بازی شاهد اتفاقات خوشایندتری در این زمینه باشیم.

گفته می شود که هنوز شگفتی های زیادی در این زمینه در راه است. واقعیت افزوده همواره حضوری ثابت در جریان CES داشته اما یک سال بعد از ارائه هولولنز، تصور می شود که اتفاقات خوبی در راه باشند.

آکیلس هنوز هم که هنوز است تاریخ رسمی عرضه هدست ریفت یا رونمایی از نسخه ای غیر از نمونه اولیه کنترلرهای تاچ خود را اعلام نکرده است و احتمال معرفی آنها در لاس وگاس چندان هم دور از ذهن نیست.

با در نظر داشتن پتانسیل های بالای واقعیت مجازی، احتمال آنکه روز به روز بر تعداد شرکت های فعال در این زمینه اضافه گردد نیز بیشتر می شود و این احتمال به خصوص در مورد تولید کنندگان سخت افزار کامپیوتر و لوازم جانبی قوت بیشتری دارد.

حتی با وجود آنکه این شرکت ها هنوز هم جزئیات مربوط به دستاوردهای خود در این زمینه را مطرح نکرده اند، پیش بینی می شود که در دموهای به نمایش درآمده در این رویداد، از عبارت «آماده برای واقعیت مجازی» به میزان قابل توجهی استفاده گردد و البته شرکت های سازنده دستگاه های حوزه گیمینگ نیز قطعا از جمله استفاده کنندگان این عبارت خواهند بود.

موبایل ها، دوربین ها، تبلت ها، لپ تاپ ها و پهپادها از دیگر حاضرین CES 2016

این نمایشگاه معمولا برای دیگر کالاهای الکترونیکی مصرفی اهمیت بالایی ندارد، اما همه این دستگاه ها به نحوی در جریان آن حاضر خواهند بود. تولید کنندگان مطرح موبایل در دنیا احتمالا معرفی محصولات جدید خود را به روزها یا ماه های آتی در سال 2016 موکول خواهند کرد اما پیش بینی می شود که نام های کوچک تری نظیر آلکاتل، ZTE و هوآوی در این رویداد خبرهای تازه ای برای مخاطبان خود داشته باشند.

همین مساله در مورد تولید کنندگان دوربین نیز صدق می کند: اغلب شرکت های فعال در این صنعت احتمالا معرفی محصولات جدید خود را به رویداد Photokina موکول خواهند کرد که اواخر سال برگزار می گردد اما پیش بینی می شود که دست کم یکی از بزرگان این صنعت خبر ساز شود.

در پایان لازم است یادی نماییم از مایکروسافت که از غایبان CES است و آنطور که گفته می شود دیگر در آن حضور نمی یابد، اما شرکای آن در لاس وگاس حاضر خواهند بود تا از لپ تاپ ها، تبلت ها و مانیتورهای خود پرده بردارند.

و البته انتظار می رود که صدای پره های پهپادها در هر جایی شنیده شود و اگر خاطرتان باشد چندی پیش کوالکام اعلام کرد که دستاورد مهم بعدی اش در ارائه تکنولوژی پهپادهای خودکار را در این رویداد در معرض دید خواهد گذاشت.

برای پیگیری لحظه به لحظه اخبار نمایشگاه CES 2016 می توانید به دیجیاتو مراجعه نمایید.

1