درخواست هتلداران برای حذف دائمی مالیات بر ارزش افزوده

3 ژانویه 2016 - 12:40 dsfr.ir/vm1kb

درخواست هتلداران برای حذف دائمی مالیات بر ارزش افزوده
مهر
جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتل داران کشور

در دوره مجلس بعدی درخواست طرح حذف مالیات بر ارزش افزوده اتاق ها و دائمی شدن معافیت مالیاتی هتلداران را دنبال می کنیم.

"رئیس جامعه هتل داران کشور"

جمشید حمزه زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، از پیگیری درخواست های جامعه هتل داران کشور از مجلس خبر داد گفت: اکنون بر روی نرخ اتاق ها 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد که همین موضوع موجب افزایش نرخ اتاق و در نهایت افزایش نرخ سفر شده و توان اقتصادی مردم را برای استفاده از هتل پایین آورده است. به همین دلیل ضریب اشغال هتل ها نیز کاهش پیدا کرده است. بنابراین می خواهیم که در مجلس بعدی این موضوع پیگیری شده و مالیات بر ارزش افزوده حذف شود.

حمزه زاده مسئله دیگر را در دائمی شدن حذف 100 درصدی معافیت مالیاتی هتلداران دانست و گفت: هتلداران اکنون از 50 درصد معافیت مالیات بر درآمد برخوردار هستند که با پیگیری های انجام شده این معافیت را به صد در صد آن هم به مدت 6 سال رساندیم. اما اکنون می خواهیم این معافیت 100 درصدی دائمی شود.

وی گفت: ما به این نتیجه رسیده ایم که باید حضور جدی در مجلس داشته باشیم و منتظر فعالیت دولتی ها نباشیم. بخش خصوصی باید از تمام منابع استفاده کند و فقط متکی بر دولت نباشد.

وی همچنین به آزادسازی نرخ هتل ها اشاره کرد و گفت: یکی از انتقادات ما به سازمان میراث فرهنگی درباره دخالت دولت در تعیین نرخ هتلهاست. در حالی که هتل کالای اساسی نیست بلکه یک کالای لوکس است و اگر آزادسازی نرخ انجام شود، بر اساس عرضه و تقاضا نرخ ها نیز تعیین می شود.

وی معتقد است اگر هرچه زودتر آزادسازی نرخ هتل ها انجام شود، به نفع گردشگری است. حمزه زاده گفت: در ایران هتل سازی کمتر شده  است چون وقتی سرمایه گذار به این مسائل نگاه می کند نتیجه می گیرد هتل سازی توجیه ندارد و حتی عوارض نیز به آن تحمیل می شود.

حمزه زاده همچنین درباره چرایی تعیین نرخ 5 میلیونی اقامت در سوئیت یک هتل 5 ستاره در تهران گفت: معمولا نرخ هتل ها از روی اتاق دبل و سینگل مشخص می شود برای اتاق دبل که زیر یک میلیون تومان نرخ دارد آن هم در هتلی با این عظمت گران نیست مگر سوئیت هتل که آن هم تعدادش کم و ویژه مهمانان پولدار است. با این حال در تمام دنیا هتل ها سوئیت و اتاق رویال لوکس دارند که نرخ ویژه ای برای آن ها تعیین می شود. اولین بار است که بخش خصوصی توانسته چنین هتلی را بسازد. حتی دولتی ها نیز از عهده آن برنیامده اند. از سوی دیگر هزینه ساخت هتل در ایران زیاد است با این حال باید دید که کشش بازار برای استفاده از این سوئیت آن هم با چنین نرخی چگونه است. معمولا عرضه و تقاضا تعیین کننده نرخ است یعنی اگر مشتری نداشته باشد به تبع مدیر هتل، آن نرخ را پایین می آورد.

وی در ادامه از رونمایی از سامانه رزرواسیون کشور توسط جامعه هتلداران کشور خبر داد و گفت: بیستم دی ماه از این سامانه رونمایی خواهیم کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1