رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور تاکید کرد؛

تسهیل در ثبت جهانی روستای ابیانه با تشکیل پایگاه حفاظت ملی

3 ژانویه 2016 - 11:50 dsfr.ir/lh0lw

تسهیل در ثبت جهانی روستای ابیانه با تشکیل پایگاه حفاظت ملی
gerdali.com
روستای تاریخی ابیانه

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در نخستین نشست شورای راهبردی پایگاه میراث فرهنگی ابیانه با حضور مدیرکل میراث فرهنگی استان تاکید کرد: تشکیل پایگاه حفاظت ملی در روستای ابیانه گام مهمی در ثبت جهانی این روستای تاریخی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ نخستین جلسه شورای راهبردی پایگاه ملی روستای تاریخی ابیانه در محل پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور برگزار شد. در این نشست سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور با تشریح پیشینه شکل گیری پایگاه ها و شوراهای راهبردی پایگاه های حفاظت کشور تاکید کرد: تشکیل شوراهای راهبردی پایگاه های حفاظتی کشور، گام مهمی در راستای سیاست گذاری مسائل کلان پایگاه ها است.

وی همچنین به ویژگی های تاریخی روستای ابیانه اشاره کرد و افزود: با توجه به شاخص بودن آثار تاریخی روستای ابیانه، تشکیل پایگاه حفاظت ملی در آن دارای اهمیت فراوانی است به گونه ای که ابیانه در میانه روستاهای تاریخی کشور از موقعیتی ممتاز برخوردار است.

وی همچنین تاکید کرد: ویژگی های اجتماعی این روستا در کنار جاذبه های تاریخی آن چنان برجسته است که حقیقتا باید ابیانه را یک شهر نامید، لذا امیدوارم با برنامه ریزی به عمل آمده و تشکیل پایگاه حفاظت ملی بزودی شاهد ثبت جهانی این روستای ارزشمند باشیم.

در ادامه این نشست، مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان نیز با تاکید بر شرایط ویژه روستای تاریخی ابیانه تاکید کرد: یکی از اولویت های این جانب از بدو آغاز کار، ارتقاء پایگاه حفاظتی روستای ابیانه از سطح استانی به سطح ملی بوده است، لذا از این پس مسائل و مشکلات روستای ابیانه با جدیت در مرکز استان پیگیری خواهد شد.

الله یاری به دستاوردهای پایگاه حفاظتی ابیانه در سه ماه اخیر اشاره کرد و افزود: پس از ارتقاء پایگاه حفاظتی ابیانه از سطح استانی به سطح ملی، در سه ماه اخیر شاهد فعالیت های مثبت این پایگاه در راستای فراهم کردن مقدمات ثبت جهانی این روستای تاریخی بوده ایم. لذا هم اینک با جدیت در حال تهیه پرونده ثبت جهانی این روستای تاریخی هستیم.

در ادامه این نشست سید احمد نجیبی مدیر پایگاه حفاظتی ابیانه گزارشی از وضعیت روستای تاریخی ابیانه ارائه و عنوان کرد: روستای تاریخی ابیانه دارای مسائل و مشکلاتی است که حل آن ها بدون حضور و توجه همه نهادهای خدمتگذار و نهادهای مردمی غیرممکن خواهد بود.

وی در ادامه این نشست گزارشی از روند تهیه پرونده ثبت جهانی روستای ابیانه ارائه کرد.

شایان ذکر است، نخستین نشست شورای راهبردی پایگاه میراث فرهنگی ابیانه با حضور سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، فریدون الله یاری، مدیرکل میراث فرهنگی استان، مدیر میراث فرهنگی شهرستان نطنز، مدیر پایگاه روستای تاریخی ابیانه، رئیس شورای اسلامی روستای ابیانه و جمعی از اساتید پژوهشگده میراث و دانشگاه های تهران در محل پژوهشگاه میراث فرهنگی برگزار شد. در این نشست طرح جامع حفاظت ابیانه که به تصویب شورای فنی سازمان میراث فرهنگی کشور رسیده پس از بررسی نهائی، به شورای عالی معماری و شهرسازی کشور ارائه شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1