14 اکتبر 2019 - 01:43

کشف جلوه هایی نو از فارس مرکزی در دوره هخامنشیان

3 ژانویه 2016 - 11:20 dsfr.ir/3g3y4

کشف جلوه هایی نو از فارس مرکزی در دوره هخامنشیان
میراث آریا
مطالعات هیأت مشترک ایران و فرانسه در محوطه میراث جهانی پاسارگاد

فصل اول از دور دوم مطالعات هیأت مشترک ایران و فرانسه در محوطه میراث جهانی پاسارگاد و دشت مرغاب به شناسایی و آشکار شدن ساختارهای معماری مدفون فراوان منجر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کوروش محمدخانی سرپرست ایرانی هیأت با اعلام این خبر گفت: هدف اصلی در مطالعات هیات مشترک ایران-فرانسه شناخت بهتر محوطه باستانی پاسارگاد، شناسایی حدود محوطه پاسارگاد در دوره هخامنشیان بود.

او به دست آوردن دید کلی از سیستم شهرسازی، مطالعه چشم انداز فرهنگی پاسارگاد در دشت مرغاب و شناسایی و حفاظت بهتر از آثار این محوطه را اهداف دیگر این فصل اعلام کرد.

محمدخانی گفت: در این فصل از مطالعات متخصصان ژئوفیزیک، توپوگرافی و باستان شناسی چشم انداز در محوطه پاسارگاد و دشت مرغاب به پژوهش و تحقیق پرداختند.

وی با اشاره به اینکه در این فصل حدود 50 هکتار از محوطه حفاظت شده بصورت میکرو توپوگرافی برداشت شد اظهار داشت: 20 هکتار از قسمت شرقی محوطه در اطراف تل تخت به روش مغناطیس سنجی با استفاده از دستگاه مغناطیس سنج ربیدیوم-سزیوم مورد بررسی قرار گرفت و ساختارهای معماری مدفون بسیاری شناسایی و آشکار شد.

به گفته او همچنین قسمت های مختلف بستر رودخانه و قسمت جنوبی محوطه به وسیله روش الکترومغناطیس برای یافتن حدود باستانی شهر پاسارگاد مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت.

محمدخانی تصریح کرد: تیم بررسی باستان شناسی هیات مشترک همچنین با همکاری بخش باستان شناسی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد به بررسی های باستان شناسی در قسمت شمالی محوطه پرداختند.

او با بیان اینکه این مطالعات در پی انعقاد تفاهم نامه 5 ساله بین پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دانشگاه لیون 2 فرانسه انجام گرفت گفت: در این فصل، همکاری بین پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پایگاه میراث جهانی پاسارگاد و هیات مشترک ایران-فرانسه انجام شد.

سرپرستی ایرانی هیات را کورش محمدخانی دانش آموخته دکتری باستان شناسی با تخصص آرکئوژئوفیزیک از دانشگاه لیون 2 فرانسه و سر پرست فرانسوی هیآت را دکتر سباستین گندت از مرکز ملی پژوهشهای عملی فرانسه-دانشگاه لیون 2 بر عهده داشتند.

بررسی ژئوفیزیک، باستان شناسی و زمین شناسی شهر هخامنشی پاسارگاد و دشت مرغاب که با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از هفدهم آبان ماه امسال شروع شده بود به پایان رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1